Напишете въпрос свързан със санирането.
LazarGanev - "Велик майстор"
Здравейте специалисти!
Имам следния въпрос - единият етаж на новострояща се сграда е полувкопан - т.е. двете стени са изцяло в земята, третата "полу", а четвъртата - открита - поради силната денивелация. Вкопаните ясно, че трябвя да се хидро- и топлоизолират. Хидроизолацията смятаме да е с грунд и "Полизол" или нещо от рода - без посипка. За топлоизолация строителят предлага да се сложи 3 см стиропор, залепен директно в/у смолата, като най-евтин и съответно достатъчно ефективен вариант. Етажът ще се ползва за мази и гаражи.
doc_bg - напреднал
Без да съм специалист - в стиропора мишки и плъхове си правят гнезда докато във фибрана- не. Помисли какво ще става в земята. От друга страна пръстта е достатъчен топлоизолатор в дълбочина. Попитай не е ли по удачно да се ползва фибран само до около метър под терена. Поне така е при мен в подобна къща - в стаята се живее.
Но много внимавай за качествена ХИДРОИЗОЛАЦИЯ!
emil_v r - майстор
Такава хидроизол . е недостатъчна . Топло- може и без нея , 45год. сме правили основите без такава . Дренаж ?
LazarGanev - "Велик майстор"
Не е ли достатъчна хидроизолацията? А каква да бъде? Хм, дренаж не беше предвиден - при изкопните работи води нямаше. А за топлоизолацията - то през тези години не само основите бяха без изолация, ама сега виждаме, че сме грешили, нали?
emil_v r - майстор
Neznam , Lazare . Питай Хигро според мен , и още няколко мнения ,и от тях ще си съставиш собствено . Глей да са на професионалисти. С основи требва да се внимава , понеже последиците може да се проявят и след 5-10 год.
LazarGanev - "Велик майстор"
С нетърпение чакам и мнение от higro, а и други компетентни мнения!
hygro - майстор
Ако не беше от Варна, щях да си мисля, че правиш обекта на М-Тел в Студенски град, където бях в петък - проблемът е идентичен :)

Стиропорът не е подходящ. Топоизолационните му качества се компрометират, когато в него проникне влага. По-добре ползвай XPS и изолирай до основата.

Ако при дъждове в изкопа не сте наблюдавали покачване на подпочвени води, дренажът вероятно не е задължителен. Изненада може да има от пролетното снеготопене, но от дистанция не мога да преценя каква е степента на опасност. Всъщност, имате ли изобщо сняг във Варна? :)

Внимавайте с обратния насип. Ако не се трамбова според нормативите, рехавата му структура го прави акумулатор на повърхностни води и може да принуди хидроизолацията да работи на напор, а тя не е проектирана за това. Ако има възможност, ползвайте глинести почви за насипа.
LazarGanev - "Велик майстор"
И моето мнение за стиропора е същото, а каква дебелина да е фибрана - 2-3 см достатъчни ли са - все пак температурната разлика от двете страни на стената е малка? И достатъчно ли е закрепването му чрез лепене върху разтопената повърхност на полизола?
Почвата е суха, глинеста и твърда. Дъждовните води не попиват - поради денивелацията бързо се оттичат. Обратният насип откъм двете стени ще е дълбок 6-7м - до втора плоча, която ще е на нивото на главния път, но ще се насипва постепенно, в продължение на цялата зима, като за по-доброто тромбоването ще се разчита и на дъждовни и снежни води и газенето на тежки камиони. Съседа си направи насипа основно от пясък, с убеждението, че това е най-доброто, но той е от горната страна на насипа, а ние сме под насипа. Строителят ми също твърди така, но и аз съм на мнение, че е най-добре с глинести маси, които да спират водата от склона( която сега я няма, но предполагаме, че може а се появи). А сняг още нямаме във Варна! :)
hygro - майстор
И според мен тази дебелина е достатъчна. Лепенето на топло не е най-добрия начин, защото XPS може да се повреди, но с оглед мястото на монтажа е приемливо.

Обратния насип с водопропусклива почва е допустим само, ако и околната почва е такава и проникващата повърхностна вода има възможност за оттичане. В противен случай вероятността за наводнение е голяма. В обекта на М-Тел, за който вече споменах, проблемът е подобен - повърхностната вода прониква в неуплътнения обратен насип и поради плътността на околната почва не се оттича, а създава около 3 метра напор върху хидроизолацията. В резултатът тя пробива на места, където бетонът има неравности и сега подземните им помещения за наводнени до коляно.
Ivan_Kurtev - специалист
Момчета XPS e предвиден изключително за такива места където има по-голяма влага и където е недоспутимо да се използва EPS, лошото е в тази ситуация е, че след като няма дренаж при строежа на къщата каквото и да правите няма да е толкова успешно колкото ако беше направено при строежа.
Затова изкопай си от вън до нивото на колоните хидроизолирай си ги направи им един дренаж на около 50см преди края на основите с ГУТА-БЕТА или така наречената хидроизолация Фондолин, и пак си сложи за допълнение XPS - a и стискай палци да няма високи подпочвени води.

Тема "Термоизолация в земята?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: