Напишете въпрос свързан със санирането.
LG_
Здравейте на всички.
Имам един конкретен въпрос. Тази година на вилата си направих пристройка за баня като и направих и водопровод и свързах лирата и бойлера с парното, като тръбите ги поставих в черна топлоизолация. Сега проблемът ми е, че банята е от северната страна на къщата и е доста усойно и се притеснявам зимата да незамръзне барабар с бойлера. Разбира се, че системата (и парнот и водопровода) съм я източил преди да тръгна, но все някъде е останала вода. Тази събота и неделя го дават хубаво времето и мисля да залепя на външните стени стиропор за топлоизолация.
Малко се отклоних, но въпросът ми е има ли опасност теракола да замръзне през ноща, така че все едно нищо да не съм направил? За колко време съхне теракола? Мисля си че няма да е за по-малко от 24 часа?!?!
prascho - майстор
Ако водопровода си го направил с метални тръби кърти и подменяй с пвц.
SHL - специалист
Все още не е толкова студено, че да замръзне теракола. Купуваш си качествен теракол за топлоизолации с нишки в него. Цените започват от 16 лева и растът прогресивно, в зависимост от фирмата производител.Площа, която ще изолираш не е голяма, затова вложи повече пари и си го направи с хубави материали. Намери си каменна вата с плътност 150 кг3. Ако ли не то намери EPS с плътност не по-малка от 18-20 кг3. Най-масовият и разпространен бял стереопор ( EPS ), който продават навсякъде е с плътност 15 кг3, тоест изолира най-малко. Едно е 150 кг3 плътност, друго е 15 кг3, нали :) Работи с лепилото през деня, когато температурата е над 5 градуса. Гледай през ноща да не пада под нулата или най-много да падне под минус 2-3 градуса. Така или иначе самият материал, който слагаш предпазва до някаква степен лепилото под него. А самите тераколи са и мразоустойчиви - не знам точно колко, обаче. Но и да не се залепят плоскостите към стената много здраво, това не е фатално. Нали на другия ден ги дюбелираш. Слагай по 5-6 дюбела на лист ( това е повече от нужното количество ) и няма от какво да се притесняваш. И да няма лепило, само 6-те дюбела ще ти държат спокойно изолацията.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
При мен, нощем, температурата е под нулата. Това за информация.
На лепилата пише при какви температури да се работи. Опасността е веднъж докато не е дръпнал разтвора и втори път докато съхне - несвързаната вода да замръзне. Ако работи бързо, с малки разбъркани количества, рано през деня и ако след полагане завие стените поне с найлон, мисля че няма да има проблеми. Дюбели задължително.
Комшията ми шпаклова преди две години по това време и е ОК. Вярно, че е външен, тънък слой и по-бързо съхне.
Относно "влакната" - всички тераколи са с армиращи фибри.
LG_
Благодаря за бързия отговор. Това за каменната вата не го разбрах напълно. За първи път чувам вата за външна изолация. И тя ли се шпаклова отгоре? А не се ли напоява с вода???

И още един въпрос относно плътността на EPS. Не е ли валидно правилото колкото повече въздух в изолационния материал толкова по-добра топлоизолация!
SHL - специалист
n_a написа:
При мен, нощем, температурата е под нулата. Това за информация.
На лепилата пише при какви температури да се работи. Опасността е веднъж докато не е дръпнал разтвора и втори път докато съхне - несвързаната вода да замръзне. Ако работи бързо, с малки разбъркани количества, рано през деня и ако след полагане завие стените поне с найлон, мисля че няма да има проблеми. Дюбели задължително.
Комшията ми шпаклова преди две години по това време и е ОК. Вярно, че е външен, тънък слой и по-бързо съхне.
Относно "влакната" - всички тераколи са с армиращи фибри.
Съгласен съм с болднатия текст. Влакна има само в лепилата за топлоизолации и флексовите. Пояснил съм за тях, защото съм виждал хора да си купуват лепило за зидария от 7 лева и с него да лепят и шпакловат изолация.
SHL - специалист
LG_ написа:
Благодаря за бързия отговор. Това за каменната вата не го разбрах напълно. За първи път чувам вата за външна изолация. И тя ли се шпаклова отгоре? А не се ли напоява с вода???

И още един въпрос относно плътността на EPS. Не е ли валидно правилото колкото повече въздух в изолационния материал толкова по-добра топлоизолация!
Да има такава вата на платна с различна дебелина. Едни от най-хубавите са на Рокул или Роквал и са датско производство - надявам се паметта да не ме лъже тук. Лепят се точно, както стереопора и също така се шпакловат.

Това за въздуха в топлоизолационните материали е почти вярно. Само дето нямаше да рекламират и продават тези с по-голямата плътност по-скъпо :) Когато ги лепиш нанасяй лепилото на топки, а не на гребен. Така въздуха, който остава между изолацията и стената служи, като втори изолатор.
LG_
Благодаря за отговора така и ще направя!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Влакна има само в лепилата за топлоизолации и флексовите. Пояснил съм за тях, защото съм виждал хора да си купуват лепило за зидария от 7 лева и с него да лепят и шпакловат изолация.

Грешката моя. Като непрофесионалист, ползвам само флексови - добре балансират цена и универсалност.
SHL - специалист
n_a написа:
Грешката моя. Като непрофесионалист, ползвам само флексови - добре балансират цена и универсалност.
Да прав си, добре си се ориентирал, аз също много рядко си позволявам нещо друго освен теракол-флекс. Все пак давам писмени гаранци, когато работя ! Правиш ли топлоизолации обаче използвай, само лепило за топлоизолации. Техническите му параметри са пригодени точно за това, докато флекса е идеален за всичко друго.

Тема "Слагане на външна топлоизолация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: