• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
Arhangel - напреднал
Предстои ми смяна на дограмата в жилището ми, и си мисля, дали ще е удачно да сложа двоен стъклопакет с К-стъкло на южните стени?
В жилището ми има три стаи, от които едната е с изцяло южно изложение, с един огромен прозорец, който заема почти цялата стена, с външни щори, които смятам да запазя...
Другата стая(всекидневната), има две външни стени, съответно със западно и южно изложение. Прозорецът на южната стена, също е изолиран отвън с PVC щора.
Кухнята ми е със североизточно изложение, там искам да сложа К-стъкло цялостно, но ме притеснява, че на източната стена, слънцето доста напича до към обяд.
Какво ще ме посъветвате за двете южни стени като вариант, да рискувам ли с К-стъкло, при положение, че ще имам външни щори, или обикновен двоен стъклопакет ще е напълно достатъчен? За източната стена, също ме интересува какво ви е мнението? Там още от сега прозорецът е топъл, а си представям какво ще е, след смяната на дограмата...., а и там нямам външни щори.
Hursa - майстор
Не съм специалист, не мога да давам препоръки. Но ако избора е между стъклопакет с две бели стъкла и стъклопакет с бяло и нискоемисионно - бих избрал втория вариант, независимо от всички други условия, които сте споменали за всички споменати прозорци. Независимо и дали ще запазите или не външната щора. Разликата в цената е около 4 - 5 лева на квадрат, оскъпяване на стъклопакет бяло/нискоемисионно (до колкото знам), по сравнение с бяло/бяло. Имайки предвид ефекта, който дава и големия процент топлозагуби през прозорците - това (според мен) е най-ефективното вложение в топлоизолация по критерии - цена/ефективност.
Опитвал съм се да обясня тук накратко
viewtopic.php?f=2&t=57188#p860326
а тук доста по нашироко, но и много тромаво
viewtopic.php?f=80&t=40830&start=260#p855096
как според мен "работи" стъклопакет с нискоемисионно стъкло.
(Ако избора е между стъклопакет бяло/нискоемисионно и стъклопакет с т. н. "4 сезона"/бяло - тогава вариантите са различни.)
Но не съм специалист. И се надявам да оспорите мнението. Поне, ако сметнете, че си заслужава спора.
Arhangel - напреднал
Аз съм запознат много добре с качествата на нискоемисионното стъкло, но понеже става въпрос за южни прозорци(два прозореца), и един източен в кухнята, който обаче се нагрява от слънцето до обяд, се притеснявам да не стане прекалено топло в стаите през лятото.
Тази южната стая, за която съм споменал по-горе, всъщност е спалня, и прозорецът е 250см. на 153см.. Там има само една външна стена, която е южна. Та притеснява ме, дали няма да става голяма жега през лятото, и доколко външата щора ще предпази от нагряване прозореца.
Всекидневната е с един южен прозорец и един източен(горе съм обръкал). Прозорците са 205 на 150см. И двата се нагряват през лятото, но на южния има щора, а източния ще го направя с четири сезона стъкло. Мисля, че идеята ми да сложа К-стъкло на южните прозорци е ясна, а именно да се възползвам от малкото топлина на слънцето през зимата, но негативите през лятото ме притесняват. Климатик имам само във всекидневната, а в другите две стаи няма как да се направи климатизация, щото няма особено голямо място за вътешното тяло, заради големите прозорци. Кухнята също е с две външни стени - северна и източна, като там прозорците са 225см. на 150см. Стаите иначе са малки по 12-13 квадрата. Спалнята е 16 квадрата. Иначе лятото ако не се отоплява, температурите във всекидневната, достигат до 38 градуса( лятото на 2012 година). Зимата пък става супер студ... Например тая зима, въпреки че съм отоплявал денонощно с климатик, нагласен на 28 градуса, температурата не се качваше над 16 градуса. Но дограмите са над 50 годишни, и доколокото знам са втора употреба. :-D Няма да споменавам, колко става в другите стаи, които не се отопляват постоянно. А иначе сградата е тухлена(тухли единички), с мазилка отвън.
andy_forresite - майстор
И аз се колебаех за един прозорец 136/208 см с южно изложение. Нямам щори, козирка, нито навес, дърво, нищо не пречи на слънчевите лъчи. Обаче през лятото слънцето огрява прозореца под по-голям ъгъл. Осветява много малка площ от прозореца в долния му край. От 12:00 часа по обяд нататък изобщо не го огрява. Зимата е друго - осветяването е по цялата площ от 9 сутринта до към 13-14 часа според деня и месеца. Затова исках К-стъкло. В крайна сметка се съгласих на нискоемисионно и бяло. Имаше няколко по-хладни дни и изпробвах отоплението - доста по-добре е от стария двоен дървен.
Така че обърни внимание каква площ от южните стъкла се огряват и ако е по цялата площ на прозореца, не слагай К-стъкло. Виждам че в дневната ти става много горещо. За сравнение при мен не подминава 30°. Прозорецът ми стои отворен от 20 ч до 7-8 часа сутринта; през денят трябва да е затворен, иначе жегата е гарантирана. По този начин на проветряване поддържам 25-26°, но обикновено жените разтварят и през горещите часове и става 28 че и повече.
За финал моят съвет е да си поставиш нискоемисионно (4 сезона) навсякъде.
Hursa - майстор
Нискоемисионното стъкло подобрява чувствително топлоизолиращите качества на стъклопакета. Така ще намали топлозагубите зимата и ще намали притока на топлина лятото – през стъклопакета. Но разбира се ако лятото се допуснат в помещенията високи температури, по високи от колкото навън, с по-добре топлоизолиращия стъклопакет – в този случай желаните „топлинни загуби” – (охлаждането на помещенията) ще бъдат по-малки.
Ако не е желателно да ползвате климатик лятото, то тогава остава вариант (както пишат и по горе) – проветряване нощем, по възможност със създаване на течение (поне на известно време) – за да се охладят до колкото е възможно стените. А през деня затворени прозорци и спуснати щори – тогава стъклопакета с нискоемисионно стъкло ще намали притока на топлина отвън (всъщност ще го намали и при вдигнати щори). Ако се ползва климатика лятото – то сметките които ще „навърти” при остъкляване със стъклопакет с нискоемисионно стъкло ще бъдат по-малки от колкото със стъклопакети бяло/бяло. Ако няма да се ползват щорите лятото – тогава може да има съществена разлика, ако остъклите с „четири сезона”/бяло. Тогава притока на топлина от директните слънчеви лъчи (както и от разсеените) ще бъде чувствително по-малко. Но ако ползвате щорите през по-голяма част от времето денем лятото – разликата дали ще остъклите „четири сезона”/бяло или бяло/”нискоемисионно” – ще бъдe много малкa (за тези стъклопакети които ще имат щори).
Но според мен проблема лятото са не толкова южните, а източните прозорци.
На южния прозорец – поради „високото” слънце лятото ефективната му площ по отношение на директните слънчеви лъчи намалява до 2.7 пъти по сравнение със зимата (разсеяната светлина зимата също е повече, но приноса и е относително малък). Ако дограмата е монтирана на вътрешния ръб на стената – при приблизително около 20 см засенчване – лятото се засенчва, около обяд до 55 см от дограмата, зимата засенчването намалява до около 8.5 см. При това ивицата от помещението, която ще се „огрява” директно от слънчевите лъчи, около обяд лятото ще намалее до около 32 см при тази височина на стъклопакета. Зимата тази ивица ще нарасне до около 3.30 метра. Разбира се преди обяд и след обяд тази ивица ще бъде по широка в дълбочина – тъй като слънцето ще е по-ниско. Но ще бъде и относително по тясна по ширина на стъклопакета. Така, че лятото притока на топлина в южните стаи от директни слънчеви лъчи през прозорците е относително малък. Обратно, зимата е относително голям, при ползване на стъклопакет със стъкло „4 сезона” ще се лишите от голяма част от тази топлина, особено при такива големи прозорци.
При източните (и западни) прозорци, обратно – зимата има чувствително по-малък приток на топлина от директни слънчеви лъчи, защото слънцето изгрява значително по-късно и относително времето през, което са огряни е много по-малко (и тъй като по-често зимата е облачно или мъгливо сутрин, тази топлина е още по-малко). Лятото поради много по-ранният изгрев и поради значително по-ниското слънце сутрин и преди обяд – топлината получавана от директното слънцегреене през източните прозорци (както и през западните) е значително повече отколкото през южните (при еднаква площ).
Варианта, който обмисляте (до колкото разбрах) – стъклопакети с нискоемисионни стъкла на южните прозорци и стъклопакети с „4 сезонно” стъкло на източните според мен е добър (до колкото разбирам). По-добре ще е, ако се поставят щори на източните прозорци (и тогава може стъклопакети с к-стъкло), но пък цените на тези външни щори са сравнително високи.
Не обмисляте ли варианта с „тройни” стъклопакети. Поне на източните прозорци. Площа на прозорците ви е значителна, съответно и топлозагубите през тях са значителни. Особено в дневната. До колкото знам топлозагубите през дограмата в апартаментите са най-големи по сравнение с топлозагубите през стени, таван, под – дори и при значително по-малки прозорци.
(Всъщност топлоизолация има ли на стените или предвижда ли се.)
Arhangel - напреднал
Благодаря Ви за подробната информация! Добр сте рабрали идеята ми, но само ще добавя, че имам и една врата, която също искам да сменя с PVC. Става дума за врата към източна тераса, която освен това е и единствен вход за жилището. Терасата е вингелова, с метален покрив, и над нея има друга тераса, което общо взето засенчва вратата. Рамерите и са 236см на 140см. Долната част до 190 см. ще е отваряема и с термопанел, а горе ще е фиксирана и с К-а стъкло. Притеснява ме само, дали няма да се нагрява много коридора през лятото, защото на терасата е просто страшно положението летните месеци, и си мисля, че жегата би могла да се пренесе през стъклопакета, а не искам да слагам термопанел и в горната част, че да не се затъмни коридорчето. Май ще прибегна към стъкло четири сезона там. Относно кухнята, иска ми се да е изцяло с К-а стъкла защото зимата става много студено там, като последната зима температурата падна под 6 градуса. Стаята не се отоплява постоянно, и се надявам чрез К-а стъклото да мога да използвам по-добре слънчевата топлина. А зощо ми препоръчвате троен пакет, той по-добър соларен фактор от двойния ли има? Знам, че той има по-добра топло изолация, но пък и тежи повечко... Аз по прнцип мисля да слагам от по евтината дограма - четири камерна, и май няма да стане с троен пакет. Външна изолация на жилището, предвиждам да се направи само на кунята, а може би някога и на целия апартамент. Иначе в кунята смятам да сложа вътрешни -бамбукови щори, като се надявам те малко да намалят притока на топлина към помещението през летния сезон. Лошото е, че там освен всичко друго се и готви, което допълнително ще вдигне градусите в жегите. Не знам дали ще стане само проветряване... По принцип хубавото е, че съм на първия етаж, и около въпросната североизточна стая, има дървета, които донякъде спират слънчевите лъчи, ама само донякъде... :-D Иначе от източния прозорец напича до към 13 часа. В Южна България е жилището.
Hursa - майстор
Arhangel написа:
Става дума за врата към източна тераса, която освен това е и единствен вход за жилището. Терасата е вингелова, с метален покрив, и над нея има друга тераса, което общо взето засенчва вратата. Рамерите и са 236см на 140см. Долната част до 190 см. ще е отваряема и с термопанел, а горе ще е фиксирана и с К-а стъкло. Притеснява ме само, дали няма да се нагрява много коридора през лятото, защото на терасата е просто страшно положението летните месеци, и си мисля, че жегата би могла да се пренесе през стъклопакета, а не искам да слагам термопанел и в горната част, че да не се затъмни коридорчето. Май ще прибегна към стъкло четири сезона там.
Това с вратата и терасата ми е трудно да си го представя :). Терасата е метална? (Или е остъклена?) С покрив, и има друга тераса отгоре? А терасата пред двете стаи ли е на източната стена – кухня и всекидневна? Или е само пред коридора и входната врата? И врата е входна с ширина 140 см? Мислите да я направите ПВЦ? При такава ширина може би трябва да е двукрила. (И ПВЦ врата за входна с термопанели – те са два слоя тънко ПВЦ с ХПС между тях (най-често, до колкото знам) – а това се реже с нож, домашни обири няма ли при вас?)
За прозореца над вратата – щом като има тераса отгоре, а прозореца е сравнително високо – той ще бъде засенчен почти през цялото време (зависи колко е широко засенчването) – директно ще се огрява само рано сутрин, така че не мисля, че е необходимо да се ползва стъклопакет със стъкло „4 сезона”. Освен това, ако това е единствения прозорец в коридора, той е твърде малък и поставяйки стъкло „4 сезона” чувствително ще намалите естественото осветяване (на коридора).
Arhangel написа:
Относно кухнята, иска ми се да е изцяло с К-а стъкла защото зимата става много студено там, като последната зима температурата падна под 6 градуса. Стаята не се отоплява постоянно, и се надявам чрез К-а стъклото да мога да използвам по-добре слънчевата топлина.
Кухнята с два прозореца ли е – сравнително големи? Ако е така съм го пропуснал, мислех че е един на изток. Мисля, че съществува във форума заблудата (според мен е заблуда), че к-стъклото едва ли не грее под действие на слънчевата светлина, че я поглъща и топли.
(Но не е така – к-стъклото е обикновено стъкло, върху едната му повърхност е нанесено покритие (нискоемисионно покритие). При правилен монтаж, тази повърхност, с това покритие е обърната към другото стъкло в стъклопакета, обикновено „бяло”. Топлината между двете стъкла в стъклопакета се предава по два начина. Конвективен – по топлото стъкло загрява газовата среда в стъклопакета между стъклата, по студеното я охлажда – образува се конвекционен „кръг” – газа циркулира пренасяйки топлината от по-топлото към по-студеното стъкло – тази съставляваща при две обикновени стъкла пренася под 40% от общия пренос на топлина между стъклата. (Изключва се топлината предавана през дистанционерите на стъклопакета.) По значимата съставляваща на топлопреноса е лъчистият топлообмен между двете повърхности на двете стъкла (обърнати една към друга) – ако са две обикновени над 60% (до към 80% в зависимост от условията) от топлината се предава чрез „лъчист” топлообмен. (Но трябва в теоретична тема това да се развие.) Именно върху тази част от топлообмена въздейства нискоемисионното покритие – съкращава този топлопренос до 90%. Така се намалява количеството топлина преминаваща през стъклопакета, увеличава се неговото термично съпротивление, стъклопакета става по ефективен топлоизолатор – между въздуха отвън и в помещението.)
Така, че поставяйки стъклопакет с к-стъкло ще намалите чувствително топлозагубите през прозорците (в сравнение със стъклопакет бяло/бяло). Слънчевата енергия постъпваща през стъклопакет с к-стъкло ще бъде малко по-малко (в сравнение със стъклопакет бяло/бяло) – защото нискоемисионното покритие малко влошава светопропускливостта на стъклопакета (особено в определена зона от инфрачервената част на спектъра). Но като цяло ще сме на „топлинна печалба” с к-стъклото в сравнение със стъклопакет бяло/бяло – съкращава се с малко притока, но значително съкращава топлинните загуби (през зимата) – топлопреминаването през стъклопакета под влияние на температурната разлика отвън и от вътре.
Arhangel написа:
А зощо ми препоръчвате троен пакет, той по-добър соларен фактор от двойния ли има? Знам, че той има по-добра топло изолация, но пък и тежи повечко... Аз по прнцип мисля да слагам от по евтината дограма - четири камерна, и май няма да стане с троен пакет.
Тройния стъклопакет ще намали енергията постъпваща от слънцето – светопропускливостта на трите стъкла е по-малка в сравнение с две (– поради по голямата сумарна дебелина на стъклата, но най-вече поради допълнителните повърхности – има загуба (отражение най-вече) на светлина както при прехода въздух/стъкло, така и прехода стъкло/въздух (в по малка степен)).
Но много по-значително ще намали топлопреминаването през стъклопакета под влияние на температурната разлика отвън и от вътре – ако се сравнява троен стъклопакет с двоен, от „бели” стъкла – поради двете разделени въздушни прослойки, дори разстоянията между стъклата да не са оптимални (в тройния стъклопакет).
За по-добро използване ефективността на тройния стъклопакет трябва да е съставен от две нискоемиионни стъкла (едното често е нискоенергийно или т. н. 4 сезона – зависи какви цели гоним) – с по едно нискоемисионно покритие на повърхност във всяка от въздушните прослойки.
(Нискоенергийното (или т. н. 4 сезона) стъкло – до колкото знам, също е обикновено стъкло, но с друг тип покритие – намалява значително светлината преминаваща през стъклото (като отразява), както във видимата така и (дори много по-значително) във късовълновата инфрачервена област на спектъра. Поради това силно намалява слънчевата енергия постъпила в помещенията. По отношение на дълговълновата част от инфрачервения спектър – ефекта е същия като при к-стъклото (дори малко го превъзхожда) – т. е. също силно намаляват лъчистия топлообмен между двете стъкла в стъклопакета. Всъщност двете покрития са сходни по физическите си характеристики – различават се така да се каже „количествено”.)
Ако няма възможност да поставите навсякъде тройни стъклопакети (евентуално с две к-стъкла), то поне на източните прозорци. При тях топлозагубите ще са по-големи – осветеността им от слънцето е значително по-малка през зимата.
За съжаление наистина тройния стъклопакет е значително по тежък, дори ако ползват по-тънко стъкло като средно. В рамка от 4 камерни профили до колкото знам, не може да се постави троен стъклопакет – твърде „дебел” е за профила. Но 5 камерните и 4 камерните профили вече са на доста близка цена. А 5 камерния профил, според мен, има предимство по отношение на топлоизолационните му характеристики, не само поради допълнителната камера и по-голямата „ширина” на профила, но и е разработен с тази цел – по добра топлоизолация. Докато 4 камерния сега го разработват най-вече с цел по-малка „ширина” на профила – за полуотопляеми помещения или остъкляване на помещения където не се живее постоянно – търси се най-вече компактност (но това е според мен, много слабо съм се интересувал за профилите).
Arhangel написа:
Иначе в кунята смятам да сложа вътрешни -бамбукови щори, като се надявам те малко да намалят притока на топлина към помещението през летния сезон. Лошото е, че там освен всичко друго се и готви, което допълнително ще вдигне градусите в жегите. Не знам дали ще стане само проветряване... По принцип хубавото е, че съм на първия етаж, и около въпросната североизточна стая, има дървета, които донякъде спират слънчевите лъчи, ама само донякъде... :-D
Вътрешните щори са значително по-малко ефективни, според мен, ако целта е да намалите топлината от слънцегреенето през прозорците. (Мисля, че вътрешните алуминиеви ще бъдат чувствително по-ефективни от бамбуковите. Бамбуковите ще поглъщат значително повече от проникналата светлина, а алуминиевите ще отразяват значително повече, особено ако са „чист” алуминий – нелакирани.) Лози и дървета за сянка е добре, но бавно растат :). Тента, особено има такава с голям наклон – покрива почти изцяло прозореца, ще е доста по ефективно, мисля. Но не са много евтини. Ако може да се опъне на терасата, така че да засенчва цялата тераса, ще бъде по ефективно – може би нещо „направи сам” – съседите просто опъват ”тентов плат” на терасата, закачен горе и за парапета.
Arhangel написа:
Иначе от източния прозорец напича до към 13 часа. В Южна България е жилището.
До 13 ч. пече на източните прозорци вероятно поради смяната на часовото време с „лятно” :)
България е твърде малка за да има значителна разлика между греенето в северната и южната и част.
пс Но все пак има. В южна България облачните дни зимата са по-малко (облачността като цяло) и средните зимни температури са по-високи с малко, Балкана помага.
Arhangel - напреднал
Вратата е двукрила, точно така! Смятам да е я направя с две отваряеми крила, с термопанел по по средата, а горе с К-а стъкло. Врата се намира на коридора, който минава точно през средата на жилището. От едната страна се намират всекидневната и спалнята, а от другата кунята с кухненския бокс. Самата кухния е с площ - 12,5 кв.м. и два прозореца, съответно на северната и източната стена, и двата са по 225см. дълги и 150см. високи. Този на северната стена почти не се огрява зимата, но източния се ограва и зимата и лятото, но само до обяд.
Между другото, вчера забелязах, че северния прозорец, който би трябвало да не се загрява много, е топъл, и то към 19 часа чак..., което ми се струва малко странно. Дори южните прозорци не се огряваха по това време! Двата прозореца - северен и източен, се падат точно на ъгъл... Пред кухнята, както и пред останалите стаи, няма тераси, а единствената тераса, е пред вратата на коридора. Тя е винкелова, с остъкление и с метален покрив. Над нея има друга тераса. Но заради всичкия тоя метал, терасата се загрява доста по време на горещниците. Съответно на терасата има и друга врата - метална, която е същинския вход. Иначе идеята ми да сложа термопанел на вратата към терасата, е за да не се вижда нищо в жилището, от хората минаващи пред двора, пък и термопанела, е по-добър изолатор от Ка-стъклото и стъклото четири сезона. В двора, пред въпросната кухня, има дървета, които не са ниски, но явно не успяват да засенчат добре, защото сегашното обикновено стъкло, почти пари сутрин... :-D
radius - майстор
В момента слънцето залязва на северозапад ( към 300 градуса) и е нормално да ти се нагрява севера.
Hursa - майстор
Ако смятате вратата да е ПВЦ, предполагам крилото, което ще ползвате постоянно не трябва да е по-широко от 80 см. Ако съм разбрал - стъклопакета ще е на т. н. „фикс” над вратата. А крилата ще са с термопанели, които са и доста леки по сравнение със стъклопакета, а и наистина изолират по-добре от стъклопакет, дори с к-стъкло. Но все пак ПВЦ незнам дали е подходящо за входна врата, която се използва сравнително интензивно.
Arhangel написа:
Съответно на терасата има и друга врата - метална, която е същинския вход.
Това не го разбрах – има метална врата през която се влиза на остъклената тераса? Не е ли по-добре в такъв случай тази втора врата да е от нещо друго, а не ПВЦ – (като интериорните врати) например МДФ, ХПЛ ако искате да е по устойчива на температури и влага – със съответен пълнеж, топлоизолацията и като цяло може дори да превъзхожда топлоизолацията на ПВЦ врата. И също може да се направи с уплътнения. Може би дори като цена няма да излезе по скъпо, а може да се измисли и нещо значително по-евтино. („фикса” отгоре може да си остане, като отделен прозорец.) За жегата на терасата, мисля че не в метала е причината - тя си е като парник. За лятото трябва да предвидите постоянна вентилация – отвори – отваряеми прозорчета, може би - горе и долу, на противоположни стени (долния на северната :)) - за да се изтегля постоянно топлия въздух. И засенчване – на източната и южната и страна. (може би поне фолио непрозрачно или с много висока степен на затъмняване – залепено отвън на стъклата, а зимата го махате.)
За кухнята – ако има възможност, (поне аз бих го направил така) може би е добре да се зазида северния прозорец, когато ще монтирате топлизолация. За тази неголяма стая и прозореца на източната стена е повече от достатъчен (но това е според мен). Все пак през тази голяма остъклена площ имате значителни топлинни загуби – особено през северния прозорец. Прозорците като цяло значително отстъпват по топлоизолационни качества на стените (е с някой уточнения).
(За това, че се затоплят северните прозорци лятото е любопитен въпроса.
Ако са чисто на север – през лятото до час и половина сутрин при изгрев и до час и половина вечер при залез се огряват директно от слънцето (максимума е в дните около лятното слънцестоене) – ако няма нещо да ги засенчва разбира се – съседна сграда, височини – слънцето е много ниско тогава, така че препятствие дори и далече би го засенчило.
(Съответно южната стена по това време, няма да се огрява около час и половина след изгрев и преди залез.)
Но прозорците, както и стените могат да се затоплят не само от директни слънчеви лъчи. Може на северна стена да попада отразена светлина от южната стена на съседна сграда например, или от водно пространство. Загряват се, макар и слабо от разсеяната светлина. Нагряват се и от топлинното излъчване на съседни предмети, сравнително нагрята южна стена на съседна сграда, други предмети, дори почвата и излъчването на парниковите газове в атмосферата (стъклата са с много висока степен на поглъщане, висока степен на „чернота” - по отношение на топлинното излъчване – дълговълновото инфрачервено излъчване, в случая). Разбира се затоплят се и конвективно от топлия въздух отвън - лятото.
Източната стена и прозорци (ако е чист изток) лятото се огрява директно от слънцето до около 7 и половина часа (пс всъщност до около 7 часа и 40 мин). Зимата намалява до около 4 и половина часа (в дните около зимното слънцестоене.
radius написа:
В момента слънцето залязва на северозапад ( към 300 градуса) и е нормално да ти се нагрява севера.
До колкото знам не достига до 300 градуса залеза в нашата географска ширина. Около 293 градуса е залеза около лятното слънцестоене (В тези дни варира около градус залеза – намалява). А изгрева е около 68 градуса (и също варира - намалява с около градус). Северната стена започва да се огрява около пролетното равноденствие (първо от залеза) и спира да се огрява около есенното.)
Последна промяна от Hursa на пет юни 02, 2017 3:40 pm, променено общо 1 път.
  • 1
  • 2

Тема "Да сложа ли К-стъкло на южна стена?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: