Напишете въпрос свързан със санирането.
ivanabrashev - напреднал
Здравейте, положението е следното - в малката стая на панелката (9 квадратни метра) има зачатъци на мухъл по ъглите на външната стена, близо до тавана и до пода. Имам външна изолация 5 сантиметра EPS, но имам и термостове поради това че отвън е тераса и не можах да изпълня застъпването към горния и долния етаж. Външния панел е сандвич т.е. има около 5-6 сантиметра EPS между панелите. Стаята има един PVC прозорец, отоплява се почти непрекъснато с климатик. Средна температура около 23 градуса, но и много висока влажност - 60-75 процента. Проблема е че не можем да проветряваме често, защото бебето спи там, а също така и го къпем в стаята. За да не го виждам този мухъл искам да направя следното - 2 сантиметра XPS на външната стена за вътрешна изолация (мисля да използвам строително или монтажно лепило), след това дюбелиране, и накрая лепене на гипскартон пак с монтажното лепило - обща дебелина 32,5 милиметра. Не мога да направя предстенна обшивка с вата, защото подпрозоречната дъска ми оставя само около 4 сантиметра свободно пространство. В другата стая имам предстенна обшивка с вата и външна изолация и съм страшно доволен, обаче не знам дали тази комбинация XPS и гипскартон няма да доведе до стичане на влага по изолираната стена. Знам че има и готови каширани панели фибран с гипскартон, но не знам къде се продават във Варна, ако някой знае нека да сподели.
torbalan - Дървен философ
е, то хубава работа - да не проветряваш стаята, в която спи бебето!

имай предвид, че те се чустват по-добре когато спят на 19 градуса, отколкото на 23 и нагоре...
Dewalt - специалист
Проветрявай по усилено стаята- нищо че детето е там.Намираи начин.
Лепенето на картона върху изолацията не е най-доброто решение.
Малко са лепилата които ще задържът листа картон залепен - колкото и да е дюбелирана топлоизолацията.
Не съм убеден че ако шпакловаш цялостно с мрежа и теракол после ще може да стои добре листа.
По добре мини на вариянт по дебела изолация без пласта картон.
ivanabrashev - напреднал
Проветряваме колкото можем ... поне около 2, 3 пъти на ден се отваря прозореца, но проблема е че тогава стаята изстива твърде бързо и не става детето да е вътре. Другия основен проблем е че във Варна влажноста на въздуха е относително висока и проветряването с цел намаляне на влажност е доста безмислено. Също така след като малката изпръска порядъчно с вода докато я къпем, не става да отворим прозореца да сушим - предпочитам да е влажно в стаята вместо да я разболеем. Температурата за гледане на бебе не е висока - климатика е настроен на 21 градуса, тези 23 са от термометъра който седи срещу вътрешното тяло, ако намалим температурата вече става некомфортно. Иначе да караме по същество - 3 сантиметра XPS с мрежа явно е по-добрия вариант. Виждам че продават гофриран фибран (вафлена повърхност), предполагам че ще държи по-добре шпакловката върху себе си. Мога ли върху грундирания фибран да шпакловам направо с гипсово лепило, или трябва да направя междинен слой от циментовото лепило за по-голяма здравина? Иначе някой ако знае добър начин за вкарване на сух, свеж и топъл въздух в стаята, без да се купува Уруру Сарара или някакъв шумен обезсушител, нека да сподели в темата.
Сега виждам че Dewalt е писал че не е сигурен дали картона ще държи върху шпаклования XPS ... аз не искам да го шпакловам и да слагам мрежа, искам да залепя картона с монтажно лепило ( от типа течен пирон) или строително лепило като това например
http://www.lackprom.com/produkti/detail ... едимо.html
Видях че има и готови каширани плоскости фибран и гипскартон, но не знам къде ги продават.
valmet - специалист
Здравей колега!Колкото и да е влажно във Варна,когато помещението ти е затоплено,при всяко отваряне на прозорец или врата,влагата излиза навън.Дори когато има мъгла.А що се отнася за предпочитанието ти-по-добре топло и влажно в стаята,не е препоръчително,прекомерната влага е нездравословна,особено за мъничета.
marian1 - майстор
Ако ще лепиш картон върху фибран или стиропор или нам кво си ползвай полиуретранова пяна - има си баш за това! В къщи на някои места съм така - става здраво!
MAPTO - напреднал
За кашираните плоскости - попитайте в Поларис ( http://polaris-bg.com ) Ако там ги няма, нямам идея къде може да ги намерите във Варна.
chapara - майстор
Само ще увеличиш мухъла,единствено предстенна обшивка.
ivanabrashev - напреднал
Тук стана като бгмама. Пределно ясно ми е че прекалено влажно е вредно не само за детето, а и за нас. Пак повтарям - проветрява се колкото може, но не става да изкъпеш бебето и да отвориш да се проветрява. Проблема с мухъла е само в зоните където има термомост, аз искам да реша този проблем и се чудя дали ще се оправи с вътрешна изолация с фибран ... не знам как с относителна влажност на въздуха от 86 процента (това е за Варна в момента) мога да докарам до здравословните за затворено помещение около 60 процента. Единствения вариант да избегна мухъла по ъглите е да вдигна температурата на тези стени над точката на оросяване. Аз се чудя как още някой не ме е погнал че сме с бебе и се отопляваме с климатик.
За предстенната обшивка - и аз искам така, но нямам място - имам 4 сантиметра в които мога да се вместя, подпрозоречната дъска ми е прекалено малка, а е монтирана под профила на дограмата, т.е. трябва да махна стъклопакета, да махна винтовете и да я изкъртя.
toni_g79 - специалист
Един по-сносен влагоуловител няма ли да свърши работа :? .Иначе каквато и вътрешна изолация да решиш ще е добре.Аз лятото сложих 2 см стериопор,беше голямо оплюване,че за нищо не ставал,да ама не е така,усеща се разликата,сега единствения конденз е по дограмата 1-2см.по долния ъгъл.И на едно място където се скъса стеропора и го запълних с теракол,и когато е много студено на вън си става петно.Та каквото и да направиш е по-добре от нищо.

Тема "Вътрешна изолация на панелен апартамент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: