НаправиСам.bg

Майстори сам с форума на НаправиСам.bg
Конструктори ЛЕГО   Сублимация.BG   LED осветление 
Дата и час: Пет Дек 19, 2014 11:38 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Сря Дек 28, 2011 8:23 pm 
майстор
Аватар

torbalan написа:
вата, ама над гредите...
и гипсокартон за таваните :)

аз лично слагам по три пласта вата ;)

+1
Относно потичането слагаш найлон и все пак ако нещо потече на пролет ватата ще изсъхне.То принципно потече ли по-добре да намокри ватата отклкото гредореда :wink: -макар че просто не трябва да допускаш да тече!
Като слагаш не слагай 5 см защото вата е по-слаб изолатор от стиропора ,а и големия и плюс е ,че е евтина така че слагай направо 10-20 санта.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Яну 10, 2012 2:08 pm 
майстор

Аз бих направил:

1. Почистване на варта на кара тавана. Определяне на гредите и правене на двойна скара от профили закрепени с директни окачвачи към гредите. Върху скарата един слой пожароустойчив гипскартон.Шпакловка на фугите и цялостна финна шпакловка

2. Почистване на студената част на подпокривното пространство от боклуци. Това е частта над летвите на каратавана.
3. Поставяне на найлон като пароизолация по цялата ширина и дължина на стаята. Найлона да обвива гредите.
4. Попълване на междугрдуредното пространство с 2 слоя вата.
5. Поставяне на перпендикулярни летви на гредите /аз лично го направих с дъски 3мм на 100мм, които ми останаха от старо дюшеме/.
6. Поставяне на поне още един слой 5см вата напречно на предходните два.
7. Поставяне на паропропускливо фолио отгоре
8. Поставяне на дъсчена или друга обшивка с цел да се ползва студеното подпокривно пространство

Това е една от правилните технологии. Приятен ден.

свинята е животно-иска грижи!!

субективния фактор е не само обект, но и субект на управлението!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Яну 30, 2012 3:03 pm 

Здравейте и на мен ми предстоят същите или подобни операции. :)
Последният етаж на къщата в най-ниската си част(в краищата към прозорците) е около 2,1м, след което почва скатен покрив. Покривът е от греди, дъски и битумни керемиди.
За таван на стаите съм решил да направя дървена конструкция/скара(почти е направена) за която да хвана гибскартон. Обема м/у гредите на конструкцията(10см) ще го използвам за осветителни тела и въздушна възглавница. Точно над гредите на конструкцията съм решил да поставя стъклено минерална вата 3х5см(а може и 4 слоя). Ватата ще легне в/у опъната по гредите тел.

Един от въпросите ми е за влаго/пароизолацията. Каква точно изолация(влаго), от коя страна на топлоизолацията да поставя и как(лепене, непрекъснатост и т.н.). Преди да се поинтерисувам малко повече мислех в/у ватата да поставя паропропусклив найлон, но вече се пообърках и затова питам тук. :) В брошура на производител на топлоизолация пише, че най-отгоре(към дъските на покрива, когато изолацията се поставя м/у гредите на покрива) се поставя "паропропускливо фолио". След това се слагат Х слоя изолация и накрая "пароизолационното фолио. То до определена степен пропуска въздушната влага, но само в количества, които са безопасни за кондез на влагата м/у съставните компоненти на покрива.".
Еднакви ли са тези фолиа или различни? Какво ще стане ако се постави само едното или не се постави никакво фолио? Отново казвам, че ватата ще я слагам в/у тавана, а не м/у гредите на покрива. :wink:

Втори въпрос. За вентилирането на пространстовото над ТИ и под покрива. Навсякъде казват, че когато се поставя ТИ м/у гредите на покрива трябва да се оставят 4-5см над ТИ където въздуха да може да преминава. За това на билото и в долните краища на покрива се оставят отвори.
При мен покрива е от битумни керемиди и няма как да ги има тези отвори. Освен това ТИ не е на покрива а по-долу на тавана на помещенията и сместо 4-5см канал за проветряване се образува един голям обем с триъгълно сечение и максимална височина в средата около 1 метър. Първоначално мислех този обем да го затворя/запуша колкото е възможно по-добре, но вече се замислям дали е правилно. Имаше правоъгълни отвори(50х10 см) м/у гредите на покрива, дъските на покрива и трегера в/у който ляга покрива. Майстора ги запуши за да не влизат от там гризачи, птици и т.н. Според него така правели назапад.
Трябва ли този обем да бъде доколкото е възможно плътно затворен м/у тавана и покрива или трябва да предвидя отвори към околната среда. Бих могъл да пробия по няколко отвора 10мм и да поставя ситна метална мрежа. :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Яну 30, 2012 5:44 pm 

Здравейте! Когато се позатопли малко времето и нас ни очаква същата процедура- изхвърляне на 40-годишно наследство от боклуци и изолиране на каратаван. Мислим за полагане на вата м/у гредите и затваряне с ОСБ. Но тук идват няколко въпроса:
1- стъклена или каменна вата и защо;
2- ОСБ с каква дебелина, за да може един ден да се сложи паркет и да се ползва;
3- кой е най-евтиния вариант;
4- възможно ли е запълване м/у гредите с перлит? Ефективно ли е (топлоизолация)?

Ще съм много благодарна, ако ми погонете!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Яну 31, 2012 8:54 pm 
специалист
Аватар

1. - каменна, по хидрофобна е, с по добри топлоизолационни показатели и с пъти по изедръжлива при пожар
2. - дебелината зависи от гредите, решетката на която стъпва е по важна и тя обуславя дебелината
3. - ЕПС,ХПС при това е доста ефективно.
4. - възможно е напълно, има някакви топлоизолационни качества но няма да сте очаровани.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Яну 31, 2012 10:11 pm 
майстор
Аватар

1.Стъклена защото е по-евтина.Гледай обаче с каква ламбда(топлоизолационни качества) копуваш - по-ниска ламбда по-добре.Задължително обаче пароизолация отдолу към помещението защото след 5 години няма да имаш топлоизолация.Също така гледай да сложиш поне 15 см.
2.Както каза Master зависи от решетката която го носи.Аз бих ти препоръчал като наковеш решетката да вземеш няколко листа с различна едеблина и да направиш "полеви тест".
3.Вата защото е под 100 лева на кубик и е вечна.
4.Перлит недей ,че ще съжаляваш(казвам го от опит).Иначе и със слама можеш да го запълниш - перфектна изолация за без пари е.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Фев 01, 2012 12:32 am 
специалист
Аватар

Ето и моя скромен опит.Дирекни окачвачи,5см минерална вата (нямах в-на за повече), кръстосана скара ,найлон,гипскартон.
За над гредите мисля (не съм стигнал до там) чистене, найлон още 10см вата и сачак.

Прикачени файлове:
1.JPG
1.JPG [ 166.32 KiB | Прегледано 4167 пъти ]
2.JPG
2.JPG [ 221.78 KiB | Прегледано 4167 пъти ]
3.JPG
3.JPG [ 246.02 KiB | Прегледано 4168 пъти ]
4.JPG
4.JPG [ 197.37 KiB | Прегледано 4168 пъти ]
5.JPG
5.JPG [ 183.91 KiB | Прегледано 4168 пъти ]

Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Фев 01, 2012 11:46 am 
майстор

iva6ki написа:
Ето и моя скромен опит.Дирекни окачвачи,5см минерална вата (нямах в-на за повече), кръстосана скара ,найлон,гипскартон.
За над гредите мисля (не съм стигнал до там) чистене, найлон още 10см вата и сачак.

Този вторият найлон ми се струва излишен, а и вреден.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Фев 01, 2012 11:50 am 

А някой ще отговори ли на моите въпроси? :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Фев 01, 2012 12:03 pm 
майстор

JAGUAR написа:
А някой ще отговори ли на моите въпроси? :?

Прочети си внимателно питането. В него се съдържат отговорите - в цитатите. Приеми ги за по-верни от собствените си разсъждения.
Няма значение къде е ТИ - принципът е един и същ - описания.
Въздушната междина бих я запълнил също с вата.
Хубаво е да има вентилация на подпокривното - примерно две прозорчета на срещуположни стени. Ще ги затваряш евентуално в дни като сегашните. Това е малко по-различно от цитатите, но пак принципът остава. Освен за влагата, това играе и лятото с/у жегите и е полезно за самия покрив (зима + лято).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Фев 01, 2012 5:19 pm 

8180 написа:
Прочети си внимателно питането. В него се съдържат отговорите - в цитатите. Приеми ги за по-верни от собствените си разсъждения.
Няма значение къде е ТИ - принципът е един и същ - описания.
Въздушната междина бих я запълнил също с вата.
Хубаво е да има вентилация на подпокривното - примерно две прозорчета на срещуположни стени. Ще ги затваряш евентуално в дни като сегашните. Това е малко по-различно от цитатите, но пак принципът остава. Освен за влагата, това играе и лятото с/у жегите и е полезно за самия покрив (зима + лято).

Благодаря за отговора. :)
Не разбрах дали са еднакви покритията, които се поставят под и над ТИ, но ще попитам търговците. Вече съм си купил паропропускливо фолио/найлон за над ТИ. Остава това към утопляемата страна да осигоря.
За проветрението, така ще направя. Малки срещуположни прозорчета.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Фев 01, 2012 5:51 pm 
майстор
Аватар

8180 написа:
iva6ki написа:

Този вторият найлон ми се струва излишен, а и вреден.

Аз също защото спира пътя на парите идващи от помещенията на къщата.Ако се страхуваш от намокряне - отгоре слагаш пародифузна мембрана.

JAGUAR написа:
Не разбрах дали са еднакви покритията, които се поставят под и над ТИ, но ще попитам търговците. Вече съм си купил паропропускливо фолио/найлон за над ТИ. Остава това към утопляемата страна да осигоря.

Парата под форма на влажен въздух идва от помещенията - от дишането на хората,от потене,от готвене ,от къпане.Затова пароизолационно(което е като наилон) се слага между стаите и ватата.Над ватата под самото покривно покритие(шиндли,керемиди,ламарина....... върху летви или осб) се лага пародифузно фолио което прилича на тънка битумна изолация за плоски покриви.Целта е да не позволява да се намокря ватат от дъждовни капки ,но в същото време да не пречи влагата да излиза нагоре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Фев 01, 2012 6:22 pm 
специалист
Аватар

Аз влагата съм я спрял още в помещението с поставянето на найлона над гипскартона.Кофти е че пререждах
керемидите вече а тогава нямаше кой да ме посъветва за фолиото идеята ми е да защитя гредите
от прокапване и същевременно да си направя изолацията без да пререждам керемидите наново.
Знам че няма пълно щастие ,но все трябва да има вариант. :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Фев 01, 2012 8:06 pm 
помощник

Ако тавана под гредореда се прави с фибран, вместо с гипскартон, това няма ли да спести нуждата от пароизолация под ватата?
Чудно ми е какви са тия гредореди, дето ги имате. При мен на вилата, която сега правя гредите между избата и етажа са 20 см дебели, а между етажа и тавана са 15 см.
2 см. фибран за таваните + 3-4 пласта вата между гредите ми се виждат повече от отлична термоизолация.
Що се отнася до течове върху ватата.... не е ли безумие да ремонтираш каратаван, преди да си отремонтирал основно самия покрив?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Фев 01, 2012 9:07 pm 
майстор
Аватар

iva6ki написа:
Аз влагата ..............

Не е болка за умриане - по важно е че си сложил наилона отдолу(макар че не виждам да си ползвал лепенки).За горния наилон просто ще ти се налага от време на време да проверяваш ватата да не е влажни и ако е да я проветряваш - не е болка за умиране но си е неприятно :sad:

Demonev написа:
Ако тавана под гредореда се прави с фибран, вместо с гипскартон, това няма ли да спести нуждата от пароизолация под ватата?

Не се прави това по ред причини(не че не е невъзможно).Ето няколко неща за които се сещам без това да изчерпва всичко:
-Фибрана има фуги и от там пак минава влагата
-Найлона е стотинки за разлика от фибрана
-Като се запали фибрана не искаш да си под него - нищо че не са като старите стиропори.Това е причината да го слагат основно на фасада и плоски покриви с бетонна плоча.

Demonev написа:
Що се отнася до течове върху ватата.... не е ли безумие да ремонтираш каратаван, преди да си отремонтирал основно самия покрив?

Не става въпрос за течове - ти ако не ти е ремонтиран нищо не слагаш.Просто под керемидите винаги може да влезне някоя капка вода - я от вятър,я от пукнатина,я от конденз и доде се усетиш вата за боклука.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Фев 01, 2012 9:49 pm 
специалист
Аватар

Найлона е цял затова не се виждат лепенки а за другото ще се мисли :partyman:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Фев 02, 2012 2:05 pm 

Tsilkov, с какво да залепя/съединя фолията, с обикновено тиксо(струва ми се не надеждно) или нещо друго?

За фолията се порових и намерих информация. :)
Пароизолационни фолия. Тяхното предназначение е да пазят покривната/стенната система от проникването на топъл въздух с водни пари от отопляемите помещения. Проникването на такива пари в студената среда води до кондензиране върху долната повърхност на покривното покритие и респективно до навлажняване на носещата конструкция, термоизолационния слой и неблагоприятни интериорни последствия. Фолиото се полага под топлоизолацията с отражателния слой(ако има такъв) положен към помещението.
Паропропускащи ”дишащи” фолия. Полагат се над топлоизолацията при покриви и под покривното покритие. Това са мембрани от така наречения “дишащ“ вид, те пропускат в една посока (от топла към студена среда) топлият въздух с влажни пари, а в обратната посока спират влагата, която се е получила от конденз или от компрометирано покривно покритие над тях. Също така те предпазват топлоизолацията и от проникване на прах. В резултат на това тя работи максимално ефективно. Покривните материали от прекъснат тип (керемиди, шиндли и др.) при всички случаи имат известна пропускливост, особено при вятър и затова приложението на тези покрития е необходимо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Фев 02, 2012 3:56 pm 
майстор
Аватар

JAGUAR написа:
Tsilkov, с какво да залепя/съединя фолията, с обикновено тиксо(струва ми се не надеждно) или нещо друго?

Да проблемът на обикновенното тиксо е ,че няма хубаво лепило на долната страна-нито хваща хубаво към всякакви повърхности нито е издръжливо.Обикновенно такива тикса се предлагат към системата за пароизолационно фолио - примерhttp://www.isover.bg/product/Produkti/VARIO-KM-DUPLEX/node/111/subnode/299/ - другите производители също имат този просто знам сайта.Можеш да ползваш и алуминиево тиксо за въздуховоди ,но цената му е дебела ,а и се бачка трудно с него защото залепва прекалено бързо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Фев 03, 2012 4:18 pm 
специалист
Аватар

Ето така трябва да се направи. И трябва да се почете малко http://www.ka6tata.com/za-ka6tata/pokriv/article/790. Може също така да се ползва пароизолационо алуминиево фолио.

Прикачени файлове:
127.jpg
127.jpg [ 12.76 KiB | Прегледано 4012 пъти ]

Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа