• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
arxd129 - специалист
Здравейте,


Става дума за Г-образна тераса (балкон) в многоетажна жилищна сграда.

Размерите на „Г“-то са 1.4 м на 2.4 м. „Отворените“ стени на терасите са масивни. Изглеждат масивни, де. Колко ли са масивни…. Никой не знае!!! :?

„Отворените“ стени са високи около 70 см – мерено от пода на терасата. От горната част на въпросните стени - до горната тераса, височината е 1.75 м. Общо – 2.45 м. Облицовани (странично) са с топлоизолация. …. Изглеждат сравнително добре.


Отворените стени (които както казах са високи 70 см) са облицовани отгоре (покрити) с някакъв „измислен“ камък (думи не‘ам :sad: за въпросното каменно облицоване). Строителят си е оставил ръцете (естествено!!!! – как иначе!!) при монтажа на въпросните каменни облицовъчни плочи. Тези плочи – надстърчат 2 см от стените (отворените стени) на терасата.


При дъжд, от въпросната каменна облицовка подлизва вода по външните стени на балкона. И олива каменната облицовка на балкона под мен. Нещо повече - Олива се цялата тераса под мен. Най-много и най-интензивно се олива при ъгъла на „Г“-то.

По същия начин – От балкона над мен, се олива моята каменна облицовка и целия ми балкон. И най-много и най-интензивно се олива от ъгъла на „Г“-то!!! Повтарям!


Решил съм да остъкля терасата ми, пари ще се дават – ясно.


Виках майстор на дограма вкъщи. ГледА, цъка с език, мерИ, писа-бриса… „Дай 2600 лв“ рече.


ОК. Парите – ще се дават. Ама ….. Какво правим с водата от отгоре? И с водата за надолу?

Основният ми въпрос беше: Как се съчетават външните надпрозоречни дъски към дограмата? И най- вече, как се съчетават в ъгъла (на „Г“-то) двете надпрозоречни дъски при ЕЛЕГАНТНАТА им среща една с друга?

ПочнА се една…. "Ама какви дъски, ама какво съчетаване една с друга?! Каква елегантност????"


Та… От десетина дни оглеждам хорските тераси по много други жилищни сгради; да видя някакъв опит за решаване на въпроса със съчетаването на двете надпрозоречни дъски при остъклени „Г“-образни тераси. Трагедия. Нагледах се: Тра-ге-ди-я! ТРАГЕДИИ!!! :shock: :shock: :shock:


И реших да питам тук: Как се съчетават външните надпрозоречни дъски към дограмата? И най- вече, как се съчетават в ъгъла (на „Г“-то) двете надпрозоречни дъски при ЕЛЕГАНТНАТА :) им среща една с друга?


Благодаря. :)

ПС
Пък и... освен елегантност - изискването е: Да не се оливат при дъжд терасите - една-друга. Нали! :)
miliad - майстор
Краткият отговор е, че се съчетават трудно.
Не съм видял някой собственик да е платил за скеле, за да може майсторите да работят спокойно извън терасата и да напасна и монтират козирките.
Винаги работят отвътре в терасата и колкото могат да видят , толкова е резултата.
Тези алуминиеви первази не са за такова приложение.
Идеалният случай е широка тераса с ъгъл наистина 90°, за да сглобиш ъгъла на дограмата на земята да напаснеш козирките, да сложиш Т или Н профил на снадката и да вдигнеш всичко на мястото му.
Е да де, ама това са дограмаджийски блянове. Обикновенно дърпаш дограмата с въжета през терасите и с триста зора я изправяш в кривият отвор.
arxd129 - специалист
пон мар 04, 2024 11:12 ammiliad написа:
Краткият отговор е, че се съчетават трудно.
Да, де! Трудно!
Ама... се зоват майстори. Майстори; с претенции.
Каквито претенции имам и аз; клиентът с парите си.
пон мар 04, 2024 11:12 ammiliad написа:
Не съм видял някой собственик да е платил за скеле, за да може майсторите да работят спокойно извън терасата и да напасна и монтират козирките.
Туй-то!
Собственикът да осигури скеле?!

Искате ли да спрем да разсъждаваме в тази насока. Че ще стане шоу.
пон мар 04, 2024 11:12 ammiliad написа:

Винаги работят отвътре в терасата и колкото могат да видят , толкова е резултата.
Не съм съгласен, че "колкото могат да видят" е оправдание, което дава основание на майсторите "да си оставят ръцете" в ъгъла, дето се съчетават первазите на "Г"-образната тераса.
И вътре от терасата прекрасно се вижда - както недобре свършената работа, така и истинския майсторлък.
пон мар 04, 2024 11:12 ammiliad написа:

Тези алуминиеви первази не са за такова приложение.
:? :? Моля, да ме извините за невежеството ми: Какво е предназначението на въпросните первази? Благодаря.

пон мар 04, 2024 11:12 ammiliad написа:

......на земята да напаснеш козирките, да сложиш Т или Н профил на снадката .....
И още... на най-външното на ъгъла да сложиш Г-образен крепеж. Примерно, де.
Пък и да си имаш някакъв мъничък абкант... пък да сгънеш съвсем леееко двата перваза в мястото на съчетаването.... Мерак да имаш!

Пък майсторът да си поиска още хилядарка за работата с абканта....

А то к'во - хем съчетаването на первазите калпаво - хем парите дадени - хем клиентът недоволен.

Не, не! Чекай малко! Не скачам срещу майсторите. А срещу "майсторите".

Та... какво още (да оставим скелето настрана, нали) ще ме посъветвате да си накупя и предоставя на майстора-дограмаджия, та белким постигнем някаква естетика и функционалност при съчетаването на два надпрозоречни перваза при Г-образна тераса. И на два подпрозоречни перваза на същата тераса.

Благодаря за идеите и препоръките ви; предварително! :)
tarlyo - специалист
Не си викай "майстор на дограма", извикай си фирма, сключи договор със съответните изисквания.
Няма снадка за дъските при ъгъл, само крайни капачки. Абкант не може да се използва, тези профили не са огъвани, а ляти. Снадката се обмазва елегантно с полиуретан. При добро рязане, снадката е достатъчно добра.
И първо терасата се сглобява в цеха, напасват се козирките и се разглобяват за монтажа.
kozl - майстор
+1.
И добави в изискванията към фирмата козирките освен да са с естетика и да са безшумни, че при майка ми има такива неестетични алуминиеви козирки, снадени на "Г" и доста тропат от капките по тях.
arxd129 написа:
пон мар 04, 2024 11:12 ammiliad написа:
Не съм видял някой собственик да е платил за скеле, за да може майсторите да работят спокойно извън терасата и да напасна и монтират козирките.
Туй-то!
Собственикът да осигури скеле?!

Искате ли да спрем да разсъждаваме в тази насока. Че ще стане шоу.

Шоуто започва сега:
Не осугури, а плати :wink:
Та на кой етаж е балкончето, че скелето мое да превиши неколко пъти цената на дограмата :lachtot:
arxd129 - специалист
пон мар 04, 2024 9:42 pmtarlyo написа:
.....извикай си фирма, сключи договор със съответните изисквания.
Ролпласт - добри ли са?
А Ворошилов?
Z-plast?

Моля, предложете. Че аз ... идея си нямам кой-какво може да прави. И колко е добър в правенето.
пон мар 04, 2024 9:42 pmtarlyo написа:
Абкант не може да се използва, тези профили не са огъвани, а ляти.
Не знаех. :shock:

Едва ли при огъване 5-10 градуса ще се прекърши отливката.... ама... по-добре да не влизам в подобен спор. Няма да се скърши, де. Според мен. :?
пон мар 04, 2024 9:42 pmtarlyo написа:
И първо терасата се сглобява в цеха, напасват се козирките и се разглобяват за монтажа.
Виж ти! Не знаех!! :?
А реално - някой дали сглобява в цех? И после да разглобява?
arxd129 - специалист
вт мар 05, 2024 8:09 amkozl написа:
И добави в изискванията към фирмата козирките освен да са с естетика и да са безшумни....
Има и безшумни надпрозоречни первази ли? И това не знаех. :sad:

Линк има ли някакъв? - за безшумни первази.
arxd129 - специалист
вт мар 05, 2024 11:36 amchapara написа:
https://www.bolgarica.com/eksteriorni-p ... -bial.html

Примерно :)
Като че ли става дума главно за вътрешен монтаж. Става и за външен, може би. За подпрозоречен.
Но за надпрозоречен перваз /за предпазване от дъжд да речем/ - не можах да вдяна как се ползва. Още по-малко - за Г-образна тераса.
chapara - майстор
вт мар 05, 2024 12:59 pmarxd129 написа:
вт мар 05, 2024 11:36 amchapara написа:
https://www.bolgarica.com/eksteriorni-p ... -bial.html

Примерно :)
Като че ли става дума главно за вътрешен монтаж. Става и за външен, може би. За подпрозоречен.
Но за надпрозоречен перваз /за предпазване от дъжд да речем/ - не можах да вдяна как се ползва. Още по-малко - за Г-образна тераса.
Явно не си се съсредоточил в спецификацията!

ставка: нестандартна пратка/допълнително уточнение


Предназначение:
Външен универсален завършващ прозоречен перваз и профил VILO може да се използва като външен прозоречен перваз, прозоречна рамка и челна козирка за завършване на покривната повърхност. Като външен прозоречен перваз и профил за завършване на прозоречни кухини, PZ-607 се характеризира с дълготрайност, издръжливост, безшумен е при валежи, изключително устойчив на корозия, бърз монтаж и практически не изисква поддръжка. Прозоречната дъска се отличава с естетичен вид и поради специалното си покритие изключително устойчив на влага, драскотини, петна и химически препарати. Продукта е изработен от специално PVC с естетическа привлекателност със здрава, некорозионна повърхност което практически не изисква поддръжка. Профила е с дебелина 9 мм и може да служи и като завършващ елемент на ръба на покрива като челна дъска. Подходящ е за жилищни, бизнес, търговски и промишлени сгради, със скатен или плосък покрив. Много подходящ както за новопостроени, така и при сгради подлежащи на ремонт. Благодарение на високото си качество и класически дизайн, перваза на прозореца ще се впише във всеки интериор на жилищно пространство.





Свойства, характеристики, технически параметри:

Отлична защита от влага, драскотини и петна
Здрава, некорозионна повърхност
Издръжливост: дълготрайна при всякакви метеорологични условия
Без поддръжка: бързо избърсване за безпроблемно почистване
Материал: UPVC (разпенено PVC)
Цвят: Бял
Дължина: 600 см
Ширина: 150, 200, 250, 300, 350, 400мм,
Дебелина 9мм
техническа карта
инструкция за монтаж


*За цялостното изграждане на системата са нужни необходимите дължини Екстериорни прозоречни первази и необходимият брой монтажни аксесоари :

ВЪНШЕН ЪГЪЛ

ВЪТРЕШЕН ЪГЪЛ

СНАДКА

ТАПА ЕКСТ.

П. С.
И знаеш ли, положи малко повече усилия в търсене и четене. Нищо лично.
Успех.
  • 1
  • 2

Тема "Надпрозоречна алуминиева (или каква друга?) дъска. Надпрозоречен перваз." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: