Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
Здравейте!
Искам да Ви помоля за съвет! Живея на първи приземен етаж в къща. Две от стаите са под нивото на земята с около 1 метър. В тези стаи и по - точно на стените, които са под земята избива влага, пада латекса, дори започна да пада и гипсовата мазилка. Появи се мухъл по стените и дори в шкафовете. Може ли някой от Вас да ми даде съвет как да се справим с проблема. Дренаж ли да направим и как се прави той? Чували сме за някакви гуми, които се лепят на стената след като се изкопае тунела за дренажа? Какво се слага в дренажа? МОЛЯ Ви ако можете ми помогнете или ме насочете към някого?
Ще съм Ви много благодарна и признателна!!!
hygro - майстор
Обаждил се един на лекаря си: "Докторе, боли ме коляното. Какво ще ме посъветваш?". Отговорът бил: "Иди на лекар!". Така е и в този случай - без диагноза няма лечение или пък можем да ти препоръчаме всички възможни лекарства едновременно.

Ще се опитам все пак, но ми трябва малко допълнителна информация.
  1. Как се отопляват помещенията?
  2. Само на външните стени ли има поражения? Има ли външни стени, които да са по-сухи от останалите?
  3. Забелязва ли се връзка между влагата и валежите? Има ли сезонност?
  4. Изправни ли са улуците и водосточните тръби? Къде се заустват водите им? Има ли разлив на вода около тръбите или от ревизионните клапи при интензивен дъжд?
  5. Какъв е вида на плочника около сградата и какво е състоянието му? Спазени ли са наклоните за оттичане на водата? Получават ли се временни локви по време на дъжд?
  6. Опишете оттичането на дъждовните води по терена около сградата! Има ли стичане на води към нея?
  7. Проблемът нов ли е или съществува отдавна? Има ли събитие, което да свързвате с появата на дефекта? Сградата кога е строена?
  8. Има ли кладенец наблизо и ако да, какво е нивото на водата в него?
  9. Почвата лесно ли се разкалва?
  10. Има ли подобен проблем в съседни сгради? Има ли дълбоки изкопи наблизо, събира ли се вода в тях и кога?
  11. Има ли случай в историята на сградата, да е наводнявана при пролетното снеготопене или по друг повод?
  12. Каква е влажността на пода и стените в централната част на сградата?
Имам още доста въпроси, ама и с тези те изтормозих достатъчно.
hkoko - специалист
http://www.hygrooptima.com/faq-hydrogeology.html
Прочети това и дано си отговориш на някой въпроси.
Здравейте!
Благодаря Ви за отзивчивостта!
Ще се опитам да отговоря максимално точно на въпросите, за да ме посъветвате, ако е възможно.
1. Отопляваме се на парно.
2. Пораженията са на външните стени, но само на тези които са под земята, т.е. 3 стени. Другите стени са над земята и няма проблем при тях за сега.
3. Влагата се увеличава когато вали. Появяват се мокри петна, които мухлясват.
4. В близост до една от стените има улук, който е на съседите и не е завършен, т.е. един улук, който е като тръба на стената.
5.Точно около сградата има циментова замазка - около 1 метър, след което има тротоарни плочки, слагани наскоро.
6. Оттичането на дъждовните води, особено от този улук е точно по съседна стена, на една от нашите с най - големи поражения. Мисля, че има отичане на води към сградата, защото въпросният улук е на по - високо ниво и водата идва към нас. Но това е само за едната стена, при другите две не е така, а пак мухлясват.
7. Не знам проблема от кога е. Живеем в къщата от една година. А стаята с най - много поражения я използваме от пет месеца. Къщата е строена около 1960г., след което е пристроявана на страни и на горе.
8. На близо няма кладенец, но на един метър от къщата, точно под оградата минава водопровод. Не знам как можем да разберем да ли случайно не сълзи, защото на повърхността няма нищо.
9. Наоколо няма почва.
10. В съседните сгради няма такъв проблем. Няма и изкопи на близо.
11. Къщата не е наводнявана.
12. Вцентралната част на сградата няма влага по пода и стените, или не се забелязва поне за сега.
Надявам се да съм била изчерпателна. БЛАГОДАРЯ Ви предварително!!!
hygro - майстор
Искам предварително да подчертая, че изразяваното от мен мнение не може да бъде приемано като окончателно, защото без оглед не е възможно да се даде точен отговор. Въпреки това, да кажем едно 60% съм убеден, че имате късмет и не се налага изграждането на дренаж.

Дренажът е скъпо съоръжение и когато може да бъде избегнат, се икономисват значителни средства. Поставянето му е наложително, когато съществува опасно високо ниво на подпочвени води и сравнително рядко се използва, за пресичане пътя на повърхностни води. Във Вашия случай симптомите са по-скоро като на поражения от повърхностни, отколкото от подпочвени води.

Бих започнал с инспектиране на улуците и водосточните тръби. Тъй като по тях протичат значителни дебити от дъждовни води, събрани от цялата покривна площ, важно е да им се осигури безпрепятствено и бързо оттичане. Обратния насип на сградата рядко е трамбован и въпреки, че е на 50 години, плътността му е значително по-ниска от този на околните почви. Изливането на водосточни тръби в негова близост създава условия пространството около сградата да се запълва с вода, подобно на крепостен ров. Изкопът за водопровода може да изпълнява същата негативна роля и да събира води незнайно откъде. Като следващо мероприятие трябва да се огледа плочника и пътищата за оттичане на попадналата върху него вода. Сигурно има и други неща, които могат или трябва да се направят, но за тях ще трябва да гадая :) Най-добре ще е, да потърсите във Вашия град компетентен строителен инженер, който да Ви предпише на място, каквото е необходимо. Това може да Ви спести много пари.

Трябва да Ви предпазя от завишени очаквания - дори днес да отстраните всички причини за влагата, сградата ще съхне много бавно. Очаквайте отчетлив резултат най-малко след половин година, а в по-тежки случай съхненето може да трае и три години.

Тема "ДРЕНАЖ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: