Всички въпроси за вилата.
hidrazin - майстор
brum написа:
... Чуде се и колко вата кабели да сложа...
http://napravisam.net/?p=17495
:partyman:
brum - майстор
kaishew написа:
А защо да не се ползва топлината на водата за да не замръзва системата?Например да работи през определен период от време.Или ако се командва и от опасност при замръзване.
Защото хидрофора ще седи празен докато ме няма. Риска за замръзне и да спука е голям. И ми е неизгодно да го топля цяла зима.

hidrazin написа:
brum написа:
... Чуде се и колко вата кабели да сложа...
http://napravisam.net/?p=17495
:partyman:
Да де, ама тия правят други работи с тия кабели :) . А аз искам само да размръзчвам. Като се замисля май в моят случай е колкото повече - толкова повече. При все, че ще се пускат само като е наложително няма да има драма.

Само остава да разбера дали полипропиленовите тръби се пукат при замръзване :) . Освен да пробвам с едно парче тръба с тапи в двата края и да го засиля към фризера.
kozl - майстор
Аве не разчитай на тая.
ВЕрно на един обект замръзнаха времянките и като се размръзнаха, всички участъци дето бяхме ползвали поцинковани цъфнаха, а полипропиленовите оцеляха. Е от тоя случай и аз мога да давам заключения колко издръжливи са ПП тръбите -Да ама Не!
Във форума има тема за ПП тръби и там съм отразил пример за нацъфтели ПП тръби при това без да замръзват.
Нагреватели навсякъде + източване. Ако не е осигурен навсякъде наклон към изтакателя е възможно да замръзне малко неизточена вода и ТАПА. С нагревателите тапата ще се размръзне. Ама това е ялово. Замръзване/размръзване колко ли така :?
hidrazin - майстор
+1 Това с размразяването е ялова работа. По принцип всичко това се прави ДА НЕ ЗАМРЪЗВАТ а не да ги замразяваш и размразяваш регулярно. Задължително източване и размразяване само ако някъде остава като тапа.
:partyman:
brum - майстор
Хм, ами добре. Остава да измисля къде да е крана за източване. Щото най-ниската точка е под земята ...
brum - майстор
И тъй като ще има моменти зимата когато ще се ползва водата обмислям тая работа с кабелите. Общо взето трябва да отоплявам 12-15 метра тръба. Обаче цените на тия кабели Devi нещо височки ми се виждат - има ли по-евтина читава алтернатива или просто цените на тия кабели са си такива?

P.S. В Aliexpress-а има 15м саморегулиращ се кабел, 30W / метър за 60лв. И т'ва е най-евтиният. Явно самият кабел си е скъп. Скачам на китайският и к'вото се случи...

Сега остава да разбера колко дебела изолация ми трябва и от къде да я взема. Там от където си пазарувам тръбите за 20мм тръба (изолацията е с Ф 25-30) имаха само изолация дебела 10мм. А май ми трябва по-дебела...
themask - специалист
Сподели после впечатления от китайския кабел :)
За Devi си прав - сигурно са хубави, но цената им е :rolleyes: На мен ми оферираха 11000 лева за отопление на 2 коловоза от по 20ина метра и 14kW необходима мощност. Реших, че за този бюджет ще си купя снегорин, 2 камиона препарати и шерп да чисти снега, поне докато съм жив.
brum - майстор
Ще споделя, макар че реално ще мога да кажа как работят чак зимата :) . Но преди това ще мога да кажа поне на външен вид как го докарва и в топлото каква му е консумацията (ако има такава).
zuk - напреднал
Имам хидрофор в аналогично положение - в шахтата при водомера. Не го източвам, не го отоплявам и не е замръзнал. От вътрешната страна на металния капак на шахтата има 10см изолация. От горе я затрупвам с шума от дърветата на есен. Тръбите и при мен не са достатъчно дълбоко, около 50 см (нямаше кой да копа :mrgreen: ). Замръзнаха само веднъж, в студената зима преди 3г. Размразяването беше ... на пролет като се позатопли. :lol:

Т.е. тези нагреватели няма да успеят да размразят евентуално замръзналата тръба за 1-2 часа.
brum - майстор
Кабела дойде, ама не тоя дето трябваше. Китаеца се е сбъркал нещо и ми е пратил кабел за 24V. Интересно - къде ли има приложение тоя кабел. Жилата не са много дебели, а за 15м на пълна мощност ще подмине 20A. Нещо не го виждам да работи това ...

Тема "Защита на хидрофор от замръзване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: