• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
bikerider_ - специалист
Здравейте!
Имам за задача да направя малък навес от плексиглас или стъкло до къщата. Материалът трябва да е прозрачен, заради което още отначало споменавам опциите за него, т.к. точно под него има прозорец и за да се запази светлинния поток към помещението е нужен прозрачен материал. Навесът има за цел да предпазва стълбището към входната врата и към вратата на мазето, която се намира под прозореца, т.к. при валеж долната врата и стълбите към нея винаги се наводняват.
Интересува ме има ли в някой от магазините като Практикер и Бриколаж готови конзоли, като тези с които се монтират лавици към стена или не се продават толкова дълги конзоли и трябва да се изработят от нула от тръби или винкели?
Идеята ми се вижда на визуализацията по-долу:
http://img146.imageshack.us/slideshow/w ... =naves.png

Розекти с формата на правоъгълни триъгълници(2, 3 или 4) се прикрепят към стената с дълги винтове и дюбели(предполагам е възможно в тухлена стена?), а отпред навесът се подпира към и без друго същеструващите тръби на лозницата(нея не съм я визуализирал, само 2 от носещите и тръби). Приемам и други идеи за конструкция! :-D Благодаря за отзивитев аванс!
PCL82 - майстор
В практикер и бриколаж съм виждал и копувал конзоли от 4мм шина (триъгълник) с максимална дължина 55см. Трябваха ми за закрепване на кухненски плот към стена. 55см бяха най дългите и при мен паснаха идеално.

Май ще е най-добре да си поръчаш конзоли на железар. За тухлена стена няма проблем да се закрепят с подходящи дюбели или анкерни болтове.
Не става ясно какви са размерите на навеса. Трябва да се предвиди теглото на снега и усилието на силен вятър. За съвсем малък навес става от плексиглас, за по-голям или поликарбонат, армирано стъкло или дебело стъкло (1см например).
bikerider_ - специалист
Размерите ще са около 150-200х300см, т.е. около 7кв. м.
Дали може да се намери прозрачен поликарбонат?
HD - специалист
bikerider_ написа:
Дали може да се намери прозрачен поликарбонат?
Разбира се, има навсякъде, където по принцип има поликарбонат. Има и с различна дебелина, най-тънкия май беше 3-4 мм.
И в Практикер има, обаче май е малко по-скъп. На мен също ми предстои да правя подобен навес като твоя (и с почти същата функция :lol: ), с дължина 4 м и ширина около 1 м.
В Баумакс си харесах такива поликарбонатни прозрачни плоскости, тъкмо с ширина 1 м, цените обаче не ги помня вече ...

П.П. Не знам цената на плексигласа каква е спрямо поликарбоната, обаче според мен го направи с поликарбонат - най-малкото ще стане по-красиво, а и по-здраво, защото поликарбоната си има вътрешни ребра. Тоя плексиглас след време като го пече слънцето не се ли "матира" един такъв ....
8180 - майстор
HD написа:
П.П. Не знам цената на плексигласа каква е спрямо поликарбоната
Приблизително 3мм плексиглас = 10 поликарбонат (многостен) = до към 30лв./м2.
Последният да бъде с UV защита. То май вече няма без, ама знам или...
stiv1961 - майстор
Makrolon® MWS 10-2W/TR Двустенна поликарбонатна плоскост
Дебелина: 10 mm
Цвят: прозрачен
Размери: 2100 x 6000 mm
Цена на кв. м.: 16.20 лв..
bikerider_ - специалист
Ясно, т.е. 1кв. м плексиглас е почти колкото 2 поликарбонат. Май въпреки всичко ще се спра на плексигласа. Мисля, че и светлопропускливостта му е по-добра.
taran - специалист
bikerider_ написа:
Ясно, т.е. 1кв. м плексиглас е почти колкото 2 поликарбонат. Май въпреки всичко ще се спра на плексигласа. Мисля, че и светлопропускливостта му е по-добра.
Проучи,как се държат във времето двата материяла изложени за дълго на атмосферни влияния.Мисля,че плексигласа е по-нетраен,старее по-бързо и се напуква.
bikerider_ - специалист
Относно качествата на поликарбоната:
http://www.mikimak.com/?function=detail&id=6363

и това:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0% ... 0%B0%D1%82

За плексиглас открих това:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0% ... 0%B0%D1%82

Остава въпросът дали със стареенето и съответно пожълтяването на който и да е от 2-та материала няма да намалее твърде много светлопропускливостта му и дали не е по-добре да се използва стъкло в моя случай, в който светлопропускливостта е от голямо значение за прозореца, разположен под навеса?
HD - специалист
Аз ако съм, никога няма да сложа плексиглас - ще сложа или стъкло (ще трябва да е по-дебело предполагам, а оттам и много по-тежко), но най-съм за поликарбоната :wink:

Ето - хората са го написали (от линковете, които ти си дал):
* плексиглас - "Напоследък плексигласът постепенно се измества от други полимери (поливинилхлорид, поликарбонат), които не притежават някои от недостатъците му — бързо стареене, проблеми при термичното формоване, относително висока цена."

* поликарбонат - "Поликарбонатът има висока устойчивост на удар. Устойчив е на външни влияния. Материалът не се изменя от атмосферните въздействия, тъй като има специален UV-защитен слой. Не изменя механичните и оптичните си свойства в температурни граници от –40 до +120°С."

и

"Поликарбонатът е пожаробезопасен. Той спира разпространението на пожара и при температурно разрушение не представлява опасност за живота. Това означава, че изгарянето му не е съпроводено с отделяне на вредни вещества, както е при други видове пластмаси, т.е. той е екологично безопасен.

Поликарбонатът е дълговечен и не изменя свойствата си продължително време.Гаранциите за запазване на качеството на клетъчния поликарбонат са за 10-12 години.
"

След 10-12 години знаеш ли плексигласа на какво ще мяза?? :-D
  • 1
  • 2

Тема "Малък навес от плексиглас до къщата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: