Всички въпроси за вилата.
шоп - майстор
Никак не искам да се заяждам с теб. Изглежда не знаеш какво е струйна помпа.


Ше ти обясня.
Струйна помпа е позната и под името ежекционнана помпа, хидроелеватор, линеен хидроелеватор, плитко или дълбокосмукач. Характерното за тях е, че нямат движещи се части и използват енергията на един флуид за да изпомпат друг. Дебита им се определя на база налягане на флуид номер 1 , дълбочина на изпомпване на флуид номер 2 и неговият дебит. Имат високо КПД при налягане на флуид номер едно над 3 атм и дълбодина на засмукване до 40 метра.
Разбира се всеки производител е изчислил параметрите при които помпата има най-високо КПД.

Ето ти едно кратко описание със схема и параметри

http://www.nikom95.com/images/products/hs.pdf

Погледни и тук.http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... 5ab13241ed

Със здраве и си чети бисерите сам.
LazarGanev - "Велик майстор"
На мен пък ми става все по-интересно да се заяждаш с мен :-D . Наистина научавам нещо ново от тебе. Но така и не разбрах какво точно представляват тези помпи за които говориш - можеш ли да дадеш линк към такава. Аз като попитам Гуглето за ежекторна помпа ми изкарва само ТОВА - Грундфос. Това е самозасмукваща помпа за 300-400лв, а до нея това У-образното е наистина ежектор и наистина струва около 40лв, но той не може да работи без помпата :-D . Наистина ми е интересно какъв точно продукт от Баумакс беше похвалил като "Струйна помпа" за 30-40лв, която няма движещи се части. Ако можеш дай линк или снимка - дори да не е същото, а нещо подобно.
LazarGanev - "Велик майстор"
шоп написа:
Никак не искам да се заяждам с теб. Изглежда не знаеш какво е струйна помпа.


Ше ти обясня.
Струйна помпа е позната и под името ежекционнана помпа, хидроелеватор, линеен хидроелеватор, плитко или дълбокосмукач. Характерното за тях е, че нямат движещи се части и използват енергията на един флуид за да изпомпат друг. Дебита им се определя на база налягане на флуид номер 1 , дълбочина на изпомпване на флуид номер 2 и неговият дебит. Имат високо КПД при налягане на флуид номер едно над 3 атм и дълбодина на засмукване до 40 метра.
Разбира се всеки производител е изчислил параметрите при които помпата има най-високо КПД.

Ето ти едно кратко описание със схема и параметри

http://www.nikom95.com/images/products/hs.pdf

Погледни и тук.http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... 5ab13241ed

Със здраве и си чети бисерите сам.

ПП. Виждам, че докато пиша си добавил линк :-D . Аз пък ще ти цитирам мнението, че да не вземеш да го триеш :-D. Да уточним - спориш, че за изпомпване на вода от 16м сондаж е достатъчен един ежектор (представляващ У-образна приставка-тръбичка) за 30-40лв, без помпа, макар че от предните постове останах с убеждение, че под " струйна помпа" разбираш вибрационна, тип "бибо". Видях, че си пожарникар и вероятно атова препоръчваш противопожарни приспособления. Ама щом продължаваш да пишеш, значи форумът има нужда от такива специалисти ! Аз повече нямам какво да кажа по темата
Последна промяна от LazarGanev на пон юни 21, 2010 3:57 pm, променено общо 1 път.
шоп - майстор
Истината е, че не са много разпространени. Пожарникарите много ги ползват защото с обикновенната центробежна помпа на автомобил им не могат да отводнят кладенец дълбок да кажем 10 или 15 метра в който има паднало животно или труп.

Принципът им е много прост. Вкарваш с каквато и да е помпа/ в случая на колегата хидрофор гардена/ вода на дадена дълбочина хидроелеватора увлича водата от сондажа и изпомпваш от много повече от заветните 8 метра. Нужен е съвсем малък буферен съд. може и бака от 25 кг латекс и системата тръгва. Нужни са и два маркуча като не е задължително да са смукателни и скъпи. Най-обикновенните и евтини маркучи вършат работа от 1/2, 3/4 или цол. Системата не се нуждае и от клапан и цедка. Изобщо проста и евтина система в която на практика може да се развали само хидрофора гардена.

Линк за тези струйни помпи от баумакс и аз не мога да намеря, но ги има и са много евтини. Защо не са разпростране ни-не знам. Може би търговците нямат интерес да ги продават, а гледат да набутват клиентите със скъпи потопяеми помпи.

Ето още описание.За съжаление тези са за шланг 52 мм и завършват със щорц.Тези които гледах в баумакса ще се поберат в тръба 60-70 мм. Компактни са и изводите са упоредни

http://www.solti.org/product.php?id=68

http://www.bvagroup-bg.com/bva_and_co/Armatura.html
LazarGanev - "Велик майстор"
шоп написа:
Изобщо проста и евтина система в която на практика може да се развали само хидрофора гардена.

Линк за тези струйни помпи от баумакс и аз не мога да намеря, но ги има и са много евтини. Защо не са разпростране ни-не знам. Може би търговците нямат интерес да ги продават, а гледат да набутват клиентите със скъпи потопяеми помпи.
Това червеното също си е бисер :-D ! Както ти казах, това не е помпа, а приспособление, наречено "ежектор" и сме го обсъждали поне в 2-3 теми, може да се разровиш - едната е скорошна. Търговците имат сметка от продажба на всичко - можеш да бъдеш сигурен. Просто това е една капризна система с ниско КПД - това и пречи да се използва масово. :)
При вас в Пожарната се ползва по-често, защото Зиловете имат корави помпи с мощна струя и там КПД не се гледа - затова си останал с убеждението, че това е евтина система без движещи се части :-D
А иначе Ежекторна помпа се нарича това:
http://www.google.bg/url?sa=t&source=we ... BPR0ZjJG_g
шоп - майстор
:-)
оспамихме темата на човека.
Това не е приспособление още по- малко пък пожарникарско. Това е ПОМПА.

цитат от azael:
Пуснато на: Нед Апр 18, 2010 4:10 pm Заглавие: Обща класификация

--------------------------------------------------------------------------------

Според принципа на действието им се разделят на турбо (лопатъчни), обемни и струйни машини.

Принципа на действие на турбомашините се основава на динамично взаимодействие между лопатките на работното колело на машината и придвижвания от тях флуид.Работното колело извършва въртеливо движение с постоянна ъглова скорост, отдава енергия на флуида и го премества непрекъснато без пулсации от входа до изхода на машината.Към турбомашините се отнасят турбопомпите , вентилаторите и турбокомпресорите.

Обемните машини деистват на обемен принцип, характерен с това,че флуидът преминава през машината на отделни обеми(порции).Той се пренася от входа до изхода на машината от работен елемент извършващ праволинейно-възвратно или въртеливо движение (бутало ,ротор с пластини, зъбни колела, винтове и др.). Обикновено преместването на флуида се извършва с променлива скорост, поради което течението на изхода на машината е пулсиращо.Към обемните машини се отнасят буталните помпи (зъбни,пластинкови,винтови),ротационните компресори, мембранните помпи и др.

Принципът на действие на струйните машини се състои в това, че за преместването на даден флуид се използва кинетичната енергия на друг работен флуид. Характерно за тях е ,че нямат подвижни работни елементи. Такива машини са струйните помпи и струйните компресори.


Ти бъракаш като твърдиш, че това е капризна система. Помпата е проста, евтина и наистина ще му свърши работа на човека. И твоето предложение ще му свърши работа но е 10-20 пъти по-скъпо. Наличието на 2 помпи води до двойна консумация на ел.енергия, системата става сложна и пак ще се нуждае от малък буферен съд. Нали не му предлагаш системата да е помпа в помпа?!?!

Гледам, че си от Варна. Жалко, че полковник Генов почина иначе щях да те пратя на една безплатна лекция по хидродинамика и водоснабдяване:-).
LazarGanev - "Велик майстор"
Съжалявам за вашия полковник Генов, лека му пръст. Не съм чувал за него и въпреки, че за 10 години обучение по технически специалности в Механотехникум, ШЗО и ВМЕИ съм изучавал доста за хидравлика и помпи, пак щях да отида на лекцията за ежекторните помпи, язък. И сега няма ли кой да води такова обучение?
А пък схемата, която предлагам и която е най-проста и сигурна е САМО С 1 ПОМПА - центробежна, потапяща. Другата помпа предложих да се свали от хидрофора и да се продаде или ползва за други цели
шоп - майстор
Човека ще си реши дали да купи Педроло за 550лв както предлагаш ти и да се чуди какво да прави гардената или на наличната гардена да сложи дълбокосмукач за 30-40 лв:-)

Много неща могат да се направят. Гледам има хора дават по 1000 лв за буферен съд, други си купуват бидон за зеле от железарията за 20 лв и всички са доволни:-)


Беше ми приятен дебата и дано сме били полезни на човека с нещо
gnl77 - помощник
Мерси колеги ! Чета , мисля и купих потопяема помпа каквато цитира колегата Лазар Ганев . Само моля да ми кажеш като разкача от хидрофора центробежната помпа и вържа електрически потопяемата на нейно място трябва ли да правя друго на хидрофора? Мерси!
LazarGanev - "Велик майстор"
Хидрофора го монтираш към инсталацията където намериш удобно място - в маза, шахта... На изхода на помпата слагаш възвратен клапан и си в джаза - това е всичко. А, добре е да сложиш защита на помпата от работа на сухо - като свърши водата да спре помпата. Иначе трябва да следиш струята. Поплавък предполагам, че няма да стане, но има такива с датчици за горно и долно ниво.

Тема "въпрос за сонда за вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: