• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
Niky - специалист
Отдавна имам мерак да си направя езеро в двора.
Даже имам такова (естествено), но искам да го увелича значително.
Вода има, а двора освен за красота за друго не ми трябва.

Въпроса ми е - някой правил ли е езеро с фолио и евентуално откъде може да се купи такова изгодно.
Аз проверих във фирма АкваКор, но там за 1мм фолио ми искат 15 лева за квадрат, а 1мм е доста тъничко все пак.

Има разни ПВЦ брезенти, но на тях не знам цени.
Помагайте ако можете.
velsi - Почетен майстор
Добре де, няма ли да стане грозно с това фолио. Нали искаш естествено езеро. Какво ще му е естетсвеното тогава?! Сега с фолио ли ти е езерото или без?
hygro - майстор
Ако се оправяш на немски, ето цял сайт на тази тема:

http://www.der-teich.de/

Изображение
Niky - специалист
Благодаря за отговорите.
Сега езерото (цето) си е съвсем естествено.
Има подпочвени води, има и върба и около нея има езерце около 2 на 2 метра примерно. Дълбоко е към 1.5 (не съм влизал :)

В него си живеят жабки и други твари.
Но аз искам да го разширя, да стане по голямо.
Май ще се спра на корито от бетон взе пак.
Иначе вчера намерих фолио - http://www.siper-bg.com/bg/?cid=10&id=2 ... 0f6edeaec8

Лошото е, че е 12 лева квадрата, а и тежи доста, пък там няма кой да ми помага.
Иначе да съм купил (за мерака няма граници)

Четох и за метод само с Геотекстил - копаене, утъпкване, пясък 10см, геотекстил, пясък 10см.
Може да пробвам с него...най евтино и естествено ми се струва.
hygro - майстор
Niky написа:
Четох и за метод само с Геотекстил - копаене, утъпкване, пясък 10см, геотекстил, пясък 10см.
Геотекстилът не е подходящ. В хидротехнически съоръжения той се поставя с цел предпазване на водопроводящи елементи от колматация, т.е. точно противоположното на това, което искаш да постигнеш. За изкуствено езерце е необходима само хидроизолираща мембрана. Допълнителни дренажни слоеве с геотекстил се правят само при натоварени земнонасипни съоръжения.

Щом вече има естествено езеро на това място и ако не пресъхва при спадане на подпочвените води, вероятно мембраната е излишна, поне що се отнася да хидротехническата част.
Niky - специалист
Аз доколкото разбрах, геотекстила се използва единствено като механичен филтър за водата (плюс пясъка разбира се).
Не с цел осигуряване на водоплътност.

Ще го пробвам в един малък обем и ще докладвам.
hygro - майстор
Niky написа:
Ще го пробвам в един малък обем и ще докладвам.
:) Ако ми имаш доверие, спести си пробите. Ежедневно полагаме геотекстил именно с цел запазване на водопроводимостта. :)
tedi1 - специалист
http://www.aquaticgardenstn.com/starttofinish.html
И аз намерих нещо интересно, но не разбирам английски. Специалистите, обяснете го на български.
ICC - специалист
Niky, Hygro е абсолютно прав за всичко. Довери му се. Разгледай и сайта, който ти е препоръчал, нищо че е на немски, той започва със снимки-Teichbilder, които достатъчно говорят. Аз също мечтая за езерце и ме интересува твоето езерце не позеленява ли? Бистра ли му е водата? Ако е бистра това означава, че по някакъв начин се обменя. Ако нарушиш този естествен обмен може да се превърне в блато. При изкуствените езера в двора се предвижда пречистване на водата и обмен с помпа. Пречистването е или с филтри или с допълнително езерце или част от общото езеро, със специални растения, които пречистват водата. Ти защо смяташ, че с бетон е по-евтино? Освен това бетонът не е водоплътен материал и той се нуждае от някаква хидроизолация или трябва да ползваш специален бетон. Правил ли си конкретни сметки или предполагаш?
Niky - специалист
Здравей. Езерото ми е бистро, защото има, макар и слаба течаща вода.
То си е своеобразен биотоп, в него се размножават жаби отдавна, а и риби има вече :).

Дали е по евтино с бетона....ако се прави с армировка и т.н. не е по евтино.
Но ако се прави както аз мисля - с градинска мрежа (за арматура) и циментова замазка (10см) е по евтино. Дори и да пропуска малко - не е фатално.
  • 1
  • 2

Тема "Фолио за изкуствено езеро." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: