Всички въпроси за вилата.
Kokar - специалист
От дотук прочетеното и видяното, не може да се направи категоричен извод, че има свлачищни процеси. Има ли други къщи наоколо с подобен проблем? Какъв е наклона на земната основа?
Могат да се сложат подходящи маркери, отчитащи движение на основата. Ако по-толяма площ се движи, маркерите се наблюдават и с геодезичен инструмент.
Признаците по самото съоръжение могат да се дължат на недобро/недостатъчно фундиране. Къщата е висока и тежка и малко подаване на основата води до голям момент във височина.
Признаци извън съоръжението аз не виждам. Тези фуги около стените и отлепени пътеки се дължат на "дишането" на почвата вследствие засушаването. Няколко месеца е твърде малко време за наблюдение и правене на изводи.
За да се вземе крайно решение и се набележат мерки за действие, трябва категорично да се установи, дали има движение на земната основа. Предвид важността на това становище, да се търси от специализирана фирма с издаден писмен документ.
Ако все пак се установи свличане, каузата може да не е съвсем загубена, защото то може да е затихващо и т.н. Последната дума тук е на геолозите.

Ако проблемите са само от фундирането има два варианта :?:
Първият е пропадането/накланянето да е станало в кратък период от време и след това да е спряло. Добрия вариант. :rock:
Вторият вариант е накланянето да е продължаващо във времето. :sad:
Нужните мероприятия по самата къща, ще са следствие от горните изводи.
:partyman:
Dewalt - специалист
Така.Мерси на изказалите се.Някак си ми се иска да се осланям на последното мнение.Видно е че ще трябва да викна и човек които да се изкаже окончателно и да се документира - няма как.
За сега няма да събарям цялата - ще сваля само горния етаж и ще си го направя нов и по нисък като ще подпра с колони на 3 места - двата края и средата.
Не знам дали има значение но къщата се намира в Драгичево.
Под подходящи мерки за отчитане на основата какво трябва да се разбира - някакви отбелязвания ли и ако да къде?
Склонен съм да се осланям на "дишането" на почвата тъй като и на други места в парцела се наблюдават подобни пукнатини и намествания.
Спрямо фундирането според мен наистина е недобро или не е имало такова както трябва.Това поправимо ли е и с какви действия и финанси.Според мен трябва да се работи в тази насока.
Hoвoceлckи - майстор
Виждал съм там, по вашия край (Копаница :wink: ) къщите ги стягат със стоманени въжета заради напукванията (следствие точно на минните галерии отдолу) и нямат хората повече проблем. При денивилация от 20 см, нещата май наистина са "по сложни" и като да не са за направи сам :? На първо време може би трява да засечеш дали има активно движение и с каква скорост. Не мери потъването с нивелир на пода (може така да си е направен). Провери с отвес колко е отклонението в най-високата точка на външната стена.
Dewalt - специалист
В интерес на истината наоколо има един гараж и една къща стегнати така - резултата гаража си е паднал къщата не се обитава
Не виждам как като стегна с въже ще си реша проблема
Аз не искам да я стягам само временно,а искам да си я ремонтирам и реновирам
Възможно е да има минни галерии наблизо,но колко и къде са никои не може да ти каже
Знае се за на 5-6 км с сигурност,а дали има по близо ........
шоп - майстор
Пернишко е прояден от незаконни въглишни галерии. Нищо чудно и под къщата ти да има:-) Откъде мислите че мургавите братя добиват и продават въглища с каруци и в чували?

Dewalt, закъсал си го. Положението е страховито и може да стане трагично при едно евентуално леко локално земетресение.

На твое място аз не бих на правил нищо и не бих наливал пари в обречени укрепителни ремонти.. Този имот не може да се възстанови. Аз не бих легнал да спя в тази къща, ното бих позволил да спат децата ми. Разрушаването до основи струва пари, които няма с каква бъдеща мисъл да оправдаеш. Сложи табели: "Влизането забранено, опасно за живота!!!" че ако се настанят бездомници и клошари да не ти тежат на съвестта.
Dewalt - специалист
Е хубава работа сега
Нещата не са чак толкова фрапиращи
Обоснови се кое точно те притеснява основателно.
Събарянето е лесно не го мисли - за 2 дни ще я изрина,а разхода ще си го оправдая,но надявам се не се стига до там
шоп - майстор
Притеснява ме, че къщата се е разпукала като пуканка.

Соред мен всяко наливане на пари и труд ще е като наливане на вода в каца без дъно. Нямаш колони и единият край е пропаднал с 22см!!!. Не си посочил колко метра е страната на къщата, но и 20 метра да е 22см си е МНОГО!


как ще я укрепиш тази къща? Може да направиш външни основи, колони, пояси, трегери, ще опашеш къщата със стоманобетонна клетка, но къщата си е наклонена! Кулата я Пиза я спряха да се накланя, но там наклона е + и привлича туристи. При теб на 10 м стена ако имаш 22 см отклонение ще е видимо с просто око и едва ли ще се намери купувач.

Моя съвет е бутай до кота О и след 1-2-3 години ако можеш продай УПИ то на някой нов мераклия. Измама е, но такъв е живота. Ако не стрижеш-теб те стрижат.
Dewalt - специалист
Приемам съвета ти колега.
До тук има 2 мнения за събаряне
Въпреки всичко аз съм костелив орех.И продължавам
Бутане - ОК,но само покрива,подпокривното и втория етаж
Останалото ще е високо 2,50.Нямам да имам мераци да върна наклона а да я подпра.
Смятам че яко излея 3 колони и ги свържа ще спре това потъване
Освен всичко може да се подпре и от вътрешната страна - отдолу.Могат да се прекарат 3 или 4 релси и да се попрат в почвата на дълбочина примерно 1 метър под основата
Тогава определено етажа няма да мръдне
И определено ако реша да правя втори етаж ще е в пъти по лек - конструкция и само сухо строителство с един покрив и готово
шоп - майстор
Колега, Dewalt.
напълно разбирам желанието ти. Особено ако този имот ти е наследство ( по нашему "бащиния")
Ако го има този емоционален момент на 100% подкрепям всяко твое намерение за укрепване. Чест и почитания за това.

Моят съвет е чисто практически, като оценявам + и - от показаните снимки. Със сигурност ако бях на твое място и имаше емоционален момен, щях да мисля като теб. Така, че променям мнениято си: ако държиш на този имот, ако за теб той има емоционална стойност и имаш финансова възможност-поне направи усилия за да го спасиш.
Аз съм правил и по-"немислими" постъпки е емоционална стойност, загубил съм, но сега съм спокоен и удоволетворен:-)
Успехи!
Kokar - специалист
Възможно е да бъркам, на предполагам, че Dewalt е нает от собствениците, точно за оправяне на проблема.
Да ме извинява колегата, ако греша... :rock:

Тема "Наклонена къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: