Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
miroki - майстор
ср май 22, 2024 11:25 amhidrazin написа:
ср май 22, 2024 11:00 ammiroki написа:
Да събера потопяема помпа. Ти какъв диаметър заби?
Аз ако знам че вода има 3,5 метра, ще ги изкопая с лъжичка за кафе. :-D
:partyman:
Точно за това се чудя кое да хвана. Преди в другия парцел на банята шахтата беше към 3 метра. За три дена мисля се изкопа. Само, че помагах на баща ми. Сега на мен няма кой.
Тормози ме само едно диво дърво в съседство, че ще е коренак.
шоп - майстор
ср май 22, 2024 11:25 amhidrazin написа:
О, аз нищо не съм забивал.
Сондата е още от дядо ми. По нашия край масово са такива.
Тръба цол и половина и на върха заварено струговано шило/връх.
Първите към 60-80 сантиметра надупчени със свредло 6мм - към 50-тина дупки. Не повече.
Това се забива на определена дълбочина според региона. При нас е около 6 метра.
И започва изпомпване ... С водата излиза калта/пръстта и пясъка а отдолу остава само камънака.
Оформя се нещо като каверна/дренаж/подземен резервоар ... където се събира водата.
Но при теб не знам каква е структурата на почвата в дълбочина.
Все пак ако копнеш дупка 1 метър и от там надолу със свредел направиш още метър - ще ти остане само метър и половина за набиване.
С големия чук и напред... Че то коловете за доматите ги забивам на 50-60 санта бре.
Набивал съм доста тръби. По шопско е доста разпространено.
Да добавя, че ние пълним тръбата с морска сол за да не се пълни с камъчета през дупките. Хубаво е стругара да направи един накрайник и за горната част на тръбата, че при набиването се разплесква от бой.

Най-лесно е да се направи тринога с макара на върха. Прави се и така наречената "бабка" Парче тръба 3''- 4'' дълго около 1.5 м със заварена отгоре 20-30 килограмова тежест и халка за въжето. Тръбата служи за водач и лесно се набива от 2 ма човека. Хубаво е при набиване тръбата да се върти с тръбен ключ за да не се изкриви. ( У нас преди много години тръбата се е показала на 3 метра за да си види майсторите :))))))))))
miroki - майстор
Не ми харесва, че трябва да се слага ръчна помпа и да се подкачва. Общо взето подготовката не е малка. Или да търся смукател който влиза в тръбата с тънък маркуч примерно 1/2.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср май 22, 2024 2:41 pmшоп написа:
... У нас преди много години тръбата се е показала на 3 метра за да си види майсторите :))))))))))
Как се показала?
Djack - специалист
С тия набити тръби, как се разбира, кога си стигнал водата и дали не си я подминал?
Djack - специалист
ср май 22, 2024 4:22 pmn_a написа:
ср май 22, 2024 2:41 pmшоп написа:
... У нас преди много години тръбата се е показала на 3 метра за да си види майсторите :))))))))))
Как се показала?
Изкривява се леко полеко и се подвива нагоре.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср май 22, 2024 4:26 pmDjack написа:

Изкривява се леко полеко и се подвива нагоре.
:shock:
miroki - майстор
ср май 22, 2024 4:25 pmDjack написа:
С тия набити тръби, как се разбира, кога си стигнал водата и дали не си я подминал?
По принцип пускат конец с тежест в тръбата. Ако не е пълна с пясък или сол ще се разбере.
...
Иначе и за мен е важно, колко точно под водата да е най-горната дупка.
При нас под водата е мергел и има голяма вероятност да спре водата, ако разпробитото слезе изцяло под водоносния слой.

Ако не трябваше да слагам пръстени, хич нямаше и да се замисля. Щях да го изкопая с лопатата. Вече си намерих и тази с късата дръжка, от последното копане. Само късата кирка не намирам, явно си има нова дръжка. Мек чернозем е, поне първия метър ще е лесно. И макарата за кофата стои.
...
Търсих някой, ако има направено приспособление за около ф200 и стои, да го ползвам, но уви.
hidrazin - майстор
ср май 22, 2024 2:41 pmшоп написа:
Да добавя, че ние пълним тръбата с морска сол за да не се пълни с камъчета през дупките. Хубаво е стругара да направи един накрайник и за горната част на тръбата, че при набиването се разплесква от бой.

Най-лесно е да се направи тринога с макара на върха. Прави се и така наречената "бабка" Парче тръба 3''- 4'' дълго около 1.5 м със заварена отгоре 20-30 килограмова тежест и халка за въжето. Тръбата служи за водач и лесно се набива от 2 ма човека. Хубаво е при набиване тръбата да се върти с тръбен ключ за да не се изкриви. ( У нас преди много години тръбата се е показала на 3 метра за да си види майсторите :))))))))))
Всичко е точно така! За показала се тръба да си търси майстора и аз съм виждал като малък... :)
ср май 22, 2024 4:22 pmn_a написа:
Как се показала?
Вече са ти отговорили - върхът среща голям камък и с набиването тръбата започва да се изкривява и да върви в грешната посока.
Докато не се покаже някъде в двора... :-D
ср май 22, 2024 4:25 pmDjack написа:
С тия набити тръби, как се разбира, кога си стигнал водата и дали не си я подминал?
С проба - ако не си стигнал водата засмуква въздух, ако си я подминал си забил тръбата в глината и нищо не вадиш - ни въздух, ни вода.
После или се донабива или се вади малко но основното е да гледаш на колко е при комшията...
ср май 22, 2024 3:20 pmmiroki написа:
Не ми харесва, че трябва да се слага ръчна помпа и да се подкачва. Общо взето подготовката не е малка. Или да търся смукател който влиза в тръбата с тънък маркуч примерно 1/2.
Подготовка е никаква и най-вече като цена е доста приемливо.
Защо да подкачваш, свършиха ли се самозасмукващите помпи?
Не помня да съм подкачвал на ръка през последните 10-тина години...
:partyman:
kr1100 - майстор
ср май 22, 2024 2:41 pmшоп написа:
....Прави се и така наречената "бабка" Парче тръба 3''- 4'' дълго около 1.5 м със заварена отгоре 20-30 килограмова тежест и халка за въжето. Тръбата служи за водач и лесно се набива от 2 ма човека.
:-D 2 ма огневаци набиват коловете на пусковата /С75/ -това съм го играл.

Тема "Моля за съвет за Сондаж ..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: