Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
zliabili - специалист
Привет,

Изчетох доста от темите за наклона на канализацията, като на места се говори за отношение м/у диаметър и наклон, но нищо повече.
Ситуацията при мен е: ще копая, за да вкарам водопровод (фи 25 РЕ) до къщата от водомерна шахта, която е близо до мястото, което съм отредил за пречиствателна инсталация. Идеята ми е да ги вкарам в един окоп водопровод и канал. Разстоянието от бъдещата пречиствателна до къщата е 27м, а естествената денивелация на терена е 1.4м. Къщата е с 2 бани и 1 кухня и по проект ми указват фи 160 за канализация. Има и мазе, където ще влязат двете тръби. Ако направя окоп с дълбочина 80см от край до край, се получава наклон на канализацията около 5% и май е много. И въпроса ми е 5% наклон и фи110 не е ли по-добър вариант. Или този диаметър е малък и трябва да копая по-дълбоко от къщата и постепенно да намалява към пречиствателната, докато докарам 3%.
brum - майстор
Все си мисля, че тия наклони дето ги дават са минимални. Щото има доста вертикални канализационни тръби из блоковете :) .
dadko - майстор
Щом по проект ти указват Ф160- не прави грешката да слагаш по-тънка тръба. Няма да спестиш кой знае колко, но поне можеш да си спестиш бъдещи ядове. Преди няколко години копахме и прекарахме нова канализация по улицата, щото съществуващата Ф110 се запушваше. Бяха се закачили много маймуни на нея... е-сега пак са толкова, но тръбата епоне е двойно по-широка.
piron45 - майстор
zliabili написа:
Къщата е с 2 бани и 1 кухня и по проект ми указват фи 160 за канализация. Има и мазе, където ще влязат двете тръби. Ако направя окоп с дълбочина 80см от край до край, се получава наклон на канализацията около 5% и май е много. И въпроса ми е 5% наклон и фи110 не е ли по-добър вариант. Или този диаметър е малък и трябва да копая по-дълбоко от къщата и постепенно да намалява към пречиствателната, докато докарам 3%.
Не съм специалист, но от това което знам по въпроса проектанта се е презапасил доста с това 160мм и то за две бани и кухня. Ако става въпрос само за тях условно и ф50 ще свърши работа, не казваш обаче колко тоалетни ще имаш, защото изходящия материал от тоалетните е проблемния на канализацията. При голям наклон водата бяга по бързо от твърдия материал и не успява да го придвижва по тръбата, обратното - малък наклон ще доведе пак до задръстване от забавяне на движението. Дължината не ти е малко, но според мен спокойно можеш да си сложиш 110мм при твоя наклон от 5% и изпълнен с ПВЦ, а не с някакви тръби с голяма грапавост.
PCL82 - майстор
По наредбата за водопровод и канализация (номер 4 или 15 беше) има изискване минималният диаметър на сградно канализационно отклонение да е 160мм. На практика и със 110мм при малки дължини става, но Ф110 се прави за по ниско механично натоварване и може да е проблем при натоварена улица. Мисля, че Ф 110 се прави в класове SN2, SN4, а Ф160 SN4 и SN8.

За нормално натоварване без тежки МПС в земя се ползва SN4, за улици с тежки МПС се слага SN8. Масовата тръба Ф110, продавана по складовете е с дебелина на стената 2,2мм и е клас SN2, ф110 SN4 е със стена 3,2мм.

За ф 160 SN4 е с дебелина 4мм, а SN8 е 4,8мм.

Освен това по-широката тръба има по-ниско хидравлично съпротивление, което е причнина хоризонталните очастъци в земята да са по-широки.

В същата наредна има и информация за наклоните според диаметрите на тръбите.

Тема "Наклон на канал" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: