Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
dragozow - майстор
Това пак е дренажна помпа, не е подходяща.
kozl - майстор
И защо? По какво се различава сондажната от дренажната центробежни помпи?
dragozow - майстор
Дренажната не е за големи натоварвания, има голям дебит, но идеята е че е за отводняване. Отводняваш шахта, мазе или нещо друго и прибираш. Обикновено дебита е голям, в случая 140 литра/мин е 3 - 4 пъти повече от една нормална сондажна помпа, която има дебит 35 - 45 литра/мин. Човека не иска голям дебит, 140 литра/мин ще му изрови цветята. Не че не може да я ползва, но не е за това. С 215 лв се доближава до евтина сондажна помпа, аз до колкото разбрах бюджета е под 100 лв. За толкова няма добро решение, все компромиси, без значение от марката и магазина. Аз за това питах за обикновена самозасмукваща градинска помпа, за 90 - 150 лв се намират модели които ще изкарат няколко години и подлежат на ремонт. Например един вариант:
http://www.gardena.com/bg/water-managem ... mp/332877/
Това е 140 лв и е доста по-подходящо, дебита е около 50 литра/мин, смуче от 7 метра.
kozl - майстор
shotik вече писа, че се отказва от варианта със самозасмукваща помпа и търси потопяема. Лично аз нямам опит с вибрационни и винтови помпи. Това което и на мен са казвали е да не слагам вибрационни помпи в сондаж - намалявали дебита на сондажа. В плитките сондажи може да се ползват дренажни помпи, защото обичайно са едностъпални и с нисък напор, стига да отговарят на диаметър и да са подбрани по напор, защото сме ползвали сондажни многостъпални помпи за водно ниво под 100 метра от повърхността и дренажни с такъв напор - нЕма.
Относно натоварванията - може да поспорим. Какво значи големи натоварвания? По скоро ще се получи по-малко КПД защото няма да се ползва дебита по номинална работна точка, а ще се намалява с кранче примерно, което определено няма да натовари центробежната помпа. Дори основно правило при пуск на центробежи помпи е да става при затворен напорен кран.
А иначе на пазара в Илиянци съм виждал сондажна двустъпална помпа за 110 лв. ама марката съвсем безизвестна.
hidrazin - майстор
Натоварване на една помпа не означава да и намалиш дебита като и притвориш изхода. Точно обратното - при намаляване на дебита помпата се разтоварва.
Обикновено под голямо натоварване се разбира колко време в денонощие ще работи на максимален дебит и не на последно място - броя на пусковете в денонощие. Даже това е на първо място. :)
:partyman:
dragozow - майстор
И повечето дренажни не могат да работят в непрекъснат режим. За това сондьорите слагат сондажни помпи, а не дренажни.
kozl - майстор
Ako съдиш по това, че китайските еднодневки са превзели пазара - прав си. На професионалните дренажни помпи не им пука колко време ще работят непрекъснато. В тези помпи пространството около ел.двигателят е запълнено с течност, а в еднодневките има въздух.
Еми те сондажните помпи са правени само за сондажи, където се предполага висок напор поради дълбоко водно ниво. То това 6 метра сондаж е нищо и ще стане и с едностъпална помпа. Точно SPEED MOP 30M съм пускал в сондаж 6 м дълбок, изпълнен с PVC ф315. За да се установи максималния дебит на сондажна се пуска помпата да работи постоянно и с кранче на изтичането се регулира дебита така, че водното ниво да се задържи постоянно над минималното водно ниво в сондажа. В сондажа се спуска лот и с него се следи водното ниво. И така тази помпа изкара няколко дни. Гаранционния и срок изтече и вече не поддържам контакт със стопаните. Но за 2 години работа дано се е изплатила.
dragozow - майстор
За ставане и бибото за 50 лв става. Виждал съм какви ли не "проекти" които стават. Въпроса е че никой, който се занимава с помпи не го препоръчва. За това има различни помпи. Най-евтино и относително качествено ще стане с градинска самозасмукваща помпа. Въпроса е че за 100 лв не може да се купи хубава дренажна помпа, марковите варианти на Gardena, Karcher и др. около тази цена не са добро решение. Ако има 300 лв за помпа е друга работа, но разбирам че бюджета е 100- лв, за толкова все е компромис и късмет. Някой Raider или друга от този клас може да работи 2 години, но може да работи и два дена. Най-добрия вариант е да убеди баджанака че тази Вида ще го надживее ако не я ползва и че времената на дефицитни стоки са отминали поне от 20 години, в днешно време всеки с пари в джоба може да си купи помпа, за целта се отбива в магазина и казва какво иска да прави и как си го представя.
LazarGanev - "Велик майстор"
shotik написа:
Друга помпа няма как да я монтирам,само някаква потопяема ще е ,пък колкото работи ,толкова,благодаря за съветите !
Защо да няма как? При такава дълбочина наистина най-добър вариант е хидрофорна помпа, която да е монтирана на земята до сондажа и само смукателната тръба 1" да е потопена в сондажа. Хубавите марки започват от 180-200лв, но китайките започват от 70-80-100лв. Да не говорим, че ако не е самозасмукваща, а периферна - има по 40-50лв, вкл. и Райдер. Мощността им е 350-370Вт - напълно достатъчна за твоите нужди. Е, не е като самозасмукващата,малко по-трудно се пуска, но не е по-зле от Видата, свиква се.
Чаро - Акълия
shotik написа:

Старата помпа е от 1969 г ,сменял съм набивка на салника много пъти за 40 г ,от както съм зет,предполагам ,че и оста е изядена,има счупено ухо на капака на помпата и е подложена шайба,за да натиска и може и от там да засмуква,сменил съм и клапани ,това е четвъртият по ред .Той баджанака има друга помпа Вида ,ама е скръндза и не я дава да я монтираме ,а никъде няма да я ползва.
Не искам да купувам скъпа,защото може да се наложи да продадем етажа от къщата , който ползваме и не искам да се набутвам с много пари за помпа.
Имаш поглед върху нещата - прегледай раздавалника и ги виж на място.
На някой така му седи непотребна из бараката, а гледам си скклонен да поемеш риск. :-D
http://olx.bg/prodavam-vodna-pompa-vida-i44414183
http://olx.bg/pompa-vida-i46630761
http://olx.bg/vodna-pompa-vida---obsluz ... -i30046437
Примерно.

Тема "Избор на потопяена помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: