Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
themask - специалист
Здравейте съфорумци!

Имам следната ситуация - сондаж, от който искам да точа вода с точно определен дебит - да кажем 22л/мин. В момента се мъча да регулирам потока чрез кран, но не е особено прецизно. Предполагам за целта е необходим някакъв регулатор на дебит.
Можете ли да ме насочите към някакви марки/модели? Много съм бос в тези джаджи :sad:

Благодаря!
Andri01 - майстор
Ако сондажа е слаб,т.е. с изпомпването на водата,намалява нивото, а от там и налягането на помпата,малко трудно ще стане това регулиране. Защото при подържане на определен дебит,ще ти пада налягането.В този случай ти трябва по особена помпа-евентуално плаваща в сондажа - да стои на повърхноста на водата и да слиза на долу заедно с намаляване на нивото.
themask - специалист
Сондажът има дебит около 1.2 м3/час. Аз искам да го огранича до да кажем 1 м3/час, защото помпата е по-мощна, и ако я пусна на макс ще дръпне наличната вода и ще спре след 5 минути. Помпата е потопяема и има инсталирани сонди за ниво (долно и горно) против работа на сухо.
hidrazin - майстор
Повечето електроклапани използвани в напоителните системи имат регулатор на дебит.
http://napoqvane.com/valves/valves_hunt ... 101g-b_24V
По принцип се продават настроени на МАХ.
:partyman:
themask - специалист
Благодаря за тази идея с клапана!
Явно в моя случай няма да ползвам програматор, който да го контролира. Изникват ми следните въпроси:
1. Има ли възможност да е постоянно отворен този клапан и да се ползва само като регулатор на дебита?
2. Гледам, че работи на 24V - предполагам някакъв трансформатор ще му е нужен, прав ли съм?
3. Преди него мисля да сложа филтър за евентуални пясъци от сондажа, но все пак - колко капризен е откъм примеси във водата?

:partyman:
ivanovbg - майстор
Дебита е функция на налягане и отвор на изтичане. Има измерител на дебит, но регулатор... не знам. Нещо първо трябва да го мери, а после да го регулира. Имай в предвид, че ще товариш повече помпата като и вдигнеш налягането с крана и намалиш дебита, освен ако не е центробежна. Принципно потопяемите сондажни помпи не са центробежни поради малкия им воден стълб.

Та Хидразина бърка. По същество това си е кранче и дебита зависи от налягането. Разгледай го добре. На средата има една врътка дето регулира хода на мембраната. Само ще ти е по скъпо :wink:
hidrazin - майстор
themask написа:
предполагам някакъв трансформатор ще му е нужен, прав ли съм?
1. Не ти трябва. Развиваш електромагнита на половин оборот и клапана отваря. На самия електромагнит има стрелки и надписи ON OFF. Това е възможност за ръчно задействане.
2. Желателно е да има филтър.
3. Вярно е че дебита е функция на налягане и отвор.
4. Не вярно че Принципно потопяемите сондажни помпи не са центробежни поради малкия им воден стълб. По принцип повечето сондажни помпи са центробежни, многостъпални. Винтовите имат голямо износване.
Иванов както винаги .... Той си знае де.
:partyman:
themask - специалист
Помпата е от Grundfos SP серията. Водният стълб мисля беше над 60м. В момента помпата е на 46 метра под земята. Не съм убеден, но мисля, че по-скоро се облекчава работата на помпата при притворен кран.
Врътката я видях - тя обаче наистина работи като кранче и няма начин за прецизно регулиране по дебит, а само по налягане.
hidrazin - майстор
Grundfos SP са центробежни. При намаляване на дебита (притваряне на изхода) помпата се разтоварва. Възможно е обаче да се влоши охлаждането. Все пак мотора се охлажда от преминаващата вода.
Като искаш толкова точно регулиране, отиваш на нещо такова:
http://www.smplus.org/devices/flow_BG.html
и съответно честотно регулиране на помпата. Ама не мисля че ще се хвърлиш натам. :-D
:partyman:
themask - специалист
Що да не се хвърля? :roll:
Да не е плашеща цената на тази джаджа?

Тема "Регулатор на дебит" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: