Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Стефан - майстор
velsi, прав си на първо четене. Както си видял, започнал съм поста си с предложение за събиране на няколко идеи. След това всеки сам да си избира кое му е по джоба, и да го реализира. Към момента цената на медна тръба Ф16 е около 6-7 лв/м. Вярно, че е скъпо като първоначална инвестиция. Но може медната тръба да се замени, примерно с някакъв гумен маркуч. И още по икономично, с някакъв от полиетиленово фолио. Но какъв е смисъла? Както се казва, икономията е майка на мизерията!!! По тая логика, хората, вместо да си купуват жилища, могат да си купят и палатки, нали? Това беше шега!

Вече сериозно. Аз разсъждавам така. Едно жилище се построява с перспектива да е годно поне 100 г. Освен ако не остарее морално. Такива трябва да са и съоръженията в него. Или поне така ми се иска. Всичко търпи развитие, и обновяване.

По икономически показатели. Ако изразходваното количество топла вода за един сезон се затопляше с ел. бойлер/примерно/, колко би струвало това?
Ники - напреднал
Здравейте и на двамата :)
Velsi, тази тема съм я изчел, както и много други в какви ли не форуми. Първоначално си мислех да е нещо подобно на идеята на Стефан - медна тръба, запоена върху ламарина, но виеща се на зиг-заг нагоре по цялата ширина на ламарината. Така че водата винаги да се движи възходящо нагоре. Притесни ме не толкова цената не тръбата, колкото запояването. Едва ли ще стане с обикновен поялник, трябва доста силен да е. Освен това огъването щеше да е трудно (в идеята на Стефан би било много по-лесно), а не искам ъглите да ги правя с колена, всяко от които трябва да свой ред да запоя за тръбата.

Така след още четене и мислене, реших че старите панелни радиатори от апартамента ще свършат добра работа. Velsi, какви според теб са недостатъците на панелният радиатор, спрямо конструкцията, която си описал? На пръв преглед, и там ще падне доста запояване! Пък и аз няма да имам налягане - ще се върти самата вода през този панел и ще го ползвам само лятото, като дойдат студовете ще го източвам. Както и резервоарите на тавана.
velsi - Почетен майстор
Ники проблема на панелните радиатори е в голямото количество вода, която събират. При варианта, който аз предлагам вместимостта е около литър вода при квадратен метър площ примерно. Имаш ли представа какво става с тази вода нагрята на такава площ?! Загрява за броени минути. Снощи поспорихме със Стефан по ICQ-то за това. Не съм убеден, че тези медни тръби навити по какъвто и да е начин ще имат по-голяма площ дори и при същата вместимост. Колкото за запояването има поялници от 250 вата идеални за целта. Има и газови горелки и какво ли не. Поцинкованата ламарина се запоява изключително лесно. Има и киселини и флюсове.... запояването ти е най-малкия проблем.
Стефан - майстор
Дааа, интересен спор се заражда тук! И според мен, в добрия смисъл. Всеки се опитва да защити тезата си, и това е добре.

Според мен, в крайна сметка е важна ефективността на коментираното съоръжение - техническа и икономическа, и в перспектива. Според мен, въпроса не се свежда само до обема на течността в колектора. Просто е необходимо тази вода да се загрее до необходимата температура за най-кратко време, и същевременно да се транспортира по най-бързия начин до големия събирателен съд за гореща вода. Чудно ми е как това съдче от 1 литър ще успее да захрани с топла вода съд с обем 200 л? За колко време? Че за него, даже и да кипи / което е невъзможно /, ще му трябва поне 24 часа обедно слънце!!!
И още нещо. Коефициента на топлопредаване на медта е поне 3 пъти по-добър и от най-черно боядисаната желязна ламарина!

velsi, ти си на ход! Нека да спорим и публично. Ако мастера разреши!
velsi - Почетен майстор
Такааа. Та значи въпросното съдче се загрява много бързо от обедното слънце (не го изпускайте, то най-много топли!) и както е известно топлото бяга нагоре. Колектора естествено е наклонен и изхода му е в горния край. Топлата вода тръгва сама нагоре и отива в серпентината на бойлера, където отдава топлината си. Охладена (не разбирай изстудена) се връща в колектора за ново дозагряване. Ако толкова много вързаш може да се сложи и водна помпа, но тогава инсталацията става по-сложна, а най-добре работят простите неща. Естествено е необходим и разширителен съд. Никой не спори за топлопроводимостта на медта, но това в случая не е толкова важно, защото целта е да се затопли водата, а не медта. Водата е с топлопроводимост по-голяма и от на медта и от на ламарината, така че тя веднага поема топлината.
Стефан - майстор
Верно, че Ники посочва, че в неговата схема може да включи и бойлер, но никъде не видях, че това ще бъде водо-воден.

Както и да е, аз се отказвам да споря с монитора, и просто го изключвам. Нека и други си кажат мнението по въпроса.
velsi - Почетен майстор
Той може и да не посочва, но такъв е принципа при слънчевите инсталации. Даже още по-тарикатското е системата да е затворена (херметична). И да е пълна с антифриз. Разширителния съд в този случай е мембранен тип. Така обслужването се свежда до минимум, няма нужда от източване през зимата, пълнене напролет, обезвъздушаване и т.н.
Ники - напреднал
Значи, за бойлера, не съм го нарисувал, защото той няма да е съвсем част от това на скицата. Той ще е на пътя на топлата вода, след като излезе от резервоара към инсталацията. Това през лятото. През зимата както бях споменал, тези резервоари ще са източени и с байпас към бойлера ще идва вода директно от помпата. Разбирайте че бойлера ще е обикновен електрически, 80л., най-вероятно.

Като се придържаме към идеята че колкото по просто, толкова по-надеждно и гениално - няма да има серпентини за отдаване на топлина от антифриз от слънчевият колектор.
В него ще се върти водата, която после ще ме къпе :) А в ролята на разшитителният съд влиза самият резервоар за топла вода.

Сега за обема вода в слънчевият колектор: Вярно че ако е малко, първоначалното загряване е по-бързо. Но дори и големият обем, след като се загрее, ако площта на панела е еднаква и е направен от идентичен материал, тя ще акумулира едно и също количество топлина за единица време. Разликата в двата случая е че при тънкият панел водата в самият него ще се върти по-бързо, но не и водата в целият кръг. Там според мен ще е (почти) едно и също.При еднакъм материал за направа - желязо, разликата едва ли ще повече от 1-2 процента. С други думи, при резервоар за топла вода 200 литра, какво ме грее, че още в първите 5 минути ще имам 1 литър загрята вода, която ще се смеси с останалите 199 литра студена? В рамките на 1 час нещата ще са идентични.

Сега за медните тръби:
velsi: Не съм убеден, че тези медни тръби навити по какъвто и да е начин ще имат по-голяма площ дори и при същата вместимост.
Стефан: Коефициента на топлопредаване на медта е поне 3 пъти по-добър и от най-черно боядисаната желязна ламарина!
И двамата не съобразявате едно нещо: Стана дума че тези тръби, извити по определен начин, ще са запоени върху поцинкована ламарина. Иначе площта им е доста малка. Така че площта я има. Другият въпрос е че голяма част от тази площ ще е ламарина, а не самите тръби с много по-доброто им топлопредаване. Освен ако не решите че трябва ламарината да е медна. Но тогава цената ще стане ... :shock:
Така че от тази гледна точка предимството на медта не е толкова голямо.
Аналогично на ПВЦ дограмата - самият профил е едва 10-15% от целият прозорец, останалото е стъклопакет. После един тъп комшия се опита да ми се смее че съм дал пари за стъклопакет с 3 стъкла.

И тук така - предпочитам да направя слънчев колектор от 3 км.м. и да ми излезе на цената на 1 кв.м., но направен с медни тръби.
Ники - напреднал
Ето и скица с бойлера.
Когато се ползват резервоарите на тавана (лятото), кранове с номера: 1, 4 и 5 ще са отворени. 2 и 3 - затворени.
През зимата е обратно.
Кранове 6 и 7 са за байпас на бойлера. Ако в резервоара за топла вода има вода и е топла - кран 7 отворен, 6 затворен, иначе обратно.
Кран 8 ще е за източване на водата от слънчевият панел.

Редакция: Сега като гледам се замислям че кран 6 ще трябва да го преместя под/след бойлера, а не преди/над него.

Прикачен файл

ViK2.jpg
ViK2.jpg (38.91 KиБ) Видяна 10992 пъти
velsi - Почетен майстор
Добре. Аз се отказвам да споря повече. Макар, че аз лично нямам слънчева инсталация ти казах как трябва да се направи. Ти я направи по твоя начин и после пак ще си говорим. За вместимостта на колектора ставаше дума за ефективност или иначе казано КПД. В крайна сметка каквото си направиш това ще си ползваш. Каквото можах - помогнах. Успех!

Тема "Пластмасови съдове за вода, откъде?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: