Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
LazarGanev - "Велик майстор"
До колкото разбирам Видата ще остане на баджанака, т.е. помпите в сондажа ще станат 2, а сондажа е в мястото на баджанака. В такъв случай наистина е добре помпата да е добра и надеждна, най-добре да е потапяща от типа, който е показал Krass. Задължително трябва да ма защита от работа на сухо - вградена или външна. Колкото до ограничаване на дебита - може да стане по всякакъв начин - чрез стесняване на изхода или чрез кран.
kozl - майстор
Щом сондажаа се ползва със самозасмукваща помпа, значи водното ниво е не по-дълбоко от 6 м под терена. Ако от водното ниво до дъното е 420 см, значи сондажа е 10 - ина метра дълбок. Повечето дренажни помпи са за воден стълб под 10 м. Така, че при такава дълбочина може да се ползва дренажна помпа без поплавък за по-голям воден стълб. Желателно е система за работа по водно ниво и мерки против замръзване.
Дебита може да се ограничава с кранчето на края на маркуча, както Л.Ганев писа. Не е препоръчително потопяемата центробежна помпа да работи дълго с нулев дебит, защото помпата се охлажда от водата.
shotik - майстор
Най - после успявам да пиша ,беше изчезнала фонетичната на клавиатурата.

Сондата е дълбока 5.6 метра,снощи имаше 4.2 м вода ,а е на 1.4 под ниво земя.На другата помпа /Вида /съм направил кран и ограничавам силата на водата и дебита и скоро не е източвала всичката вода ,тази година още не сме поливали и не знам как ще е водата за допълване .
Искам да я ползвам за поливане на 30-35 квадрата зеленчуци и още толкова цветя.Не искам да е силна ,за да не изравя земята ,даже мисля да взема един бидон 1000 литра и да го пълня него и от там с маркучи да се довежда до място за поливане.
Времето за поливане ако е директно,вероятно ще е към 30-40 мин ,ако пълни бидон ,ще е по-бързо в зависимост от дебита .
Спрях се на тази помпа ,защото има поплавък и е полска,а не китайска ,от сериозен магазин е и има сервиз в случай на повреда.

Старата помпа е от 1969 г ,сменял съм набивка на салника много пъти за 40 г ,от както съм зет,предполагам ,че и оста е изядена,има счупено ухо на капака на помпата и е подложена шайба,за да натиска и може и от там да засмуква,сменил съм и клапани ,това е четвъртият по ред .Той баджанака има друга помпа Вида ,ама е скръндза и не я дава да я монтираме ,а никъде няма да я ползва.
Не искам да купувам скъпа,защото може да се наложи да продадем етажа от къщата , който ползваме и не искам да се набутвам с много пари за помпа.
hidrazin - майстор
Е ами за тази малка площ наистина слагай едно бибо. Ако държиш да е точно от този магазин:
http://www.argo-market.com/Products/Details/1723
Ако не, из нета има достатъчно предложения за такива. Има и руски. Доколко са руски не знам ама за толкова пари...
БИБО
И на още много места. По принцип е хубаво да има и защита от работа на сухо, ама при този дебит едва ли ще успее да ти пресуши сондажа. Пък и цената на една такава защита е или колкото нова такава помпа или повече.
:partyman:
shotik - майстор
Питането ми беше провокирано от това,че в някои теми ,а мисля че и тук пише ,да не се ползват вибрационни в сондажи,това ми е интересното,но щом ми показвате какво да взема ,ще го зная.Може да се наложи да си направя някакъв контрол на ниво на водата ,дали ще е с такъв поплавък от хидрофорни уредби или някакъв друг от механичен тип ,ще го мисля.
hidrazin - майстор
По принцип такива помпи не се препоръчват за нови и неразработени сондажи. Това би трябвало да е достатъчно разработен.
Ама нека и други да кажат де. Защитата за работа на сухо - има различни модели. Не знам в тези 30см дали ще е удачно да слагаш поплавък. Има такива които следят дали има вода в тръбата.
:partyman:
dragozow - майстор
Щом е на 5,6 метра можеш с всякаква помпа. Не взимай дренажната или бибото. Честно да ти кажа това бибо е страшен боклук, продавал съм поне 5-6 такива разновидности, включително и руски. Аз бих си взел самозасмукваща градинска помпа за целта. Един смукател с възвратен клапан и е заспала.
shotik - майстор
Друга помпа няма как да я монтирам,само някаква потопяема ще е ,пък колкото работи ,толкова,благодаря за съветите !
dragozow - майстор
Да гокажа другояче тогава, потопяема помпа под 100 лв е компромис от всякъде.
kozl - майстор
Точно от арго маркет купихме дренажна, центробежна - китайска за около 160 лв. с неръждаем корпус и работи 2 седмици. Влезе вода в нея. От маркета отказаха гаранция, защото помпата се напълнила с вода поради неправилна експлоатация. Била теглена за кабела и от там се напълнила с вода. Нищо подобно, водата е влизала през салника, но така и не признаха гаранция.
Следващите помпи купувахме от Ташев-Галвинг. Марката е СИТИ, но са значително по-скъпи. Мисля, че за твоите нужди има модел на СИТИ без поплавък в пластмасов корпус на цена към 300 лв. Помпите имат удължена гаранция (2 год).
Може би такава помпа

Тема "Избор на потопяена помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: