• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 23
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Каналски - специалист
satansho написа:
към идеите за септични ями бих добавил че, може да се изгради с пропускливо дъно само.
Не е добра идея ! Просто ще стане дупка за Гомна, която с времето ще се самозапуши.
Също не е лошо да се отиентира близо до границите на имота за да може след време да се изпомпа.
Е не е точно така , идеята е да има достъп до нея за изпомпване, ама има смисъл ако е направена с тази идея.
.. също не вярвам да предизвика екокатастрофа в селището.
Екокатастрофа силна дума :) , но например има места където от време на време се получава изключително повишаване нивото на подпочвените води и в един момент съдържанието на "дупката за гомна" тръгва по двора ... на къщите в целият квартал. Но главната идея е Предпазно/Превантивно да не се замърсяват подпочвените води.
Надали има някой който да използва вода от сонда или кладенец за питейна но знае ли се :? .
Ха-ха-ха ... ами огледай този Форум през 2-3 теми все има някой който се точи да ползва водата за битови нужди. Ама и за поливане да е, пак си има едно НО !
Неприятно е когато поради мърлявщина не се облужва септичната яма, в това мисля е основният проблем :!:
Това Винаги е било проблема за всичко, даже аз съм си мърляв ... по цял свят са мърляви, но някак си при нас когато се опитваш да не си малко има отрицателно отношение и подигравки :) Но най-често просто още в началото не се предвижда и заделя време/пари за оформяне/изчистване/съхранение/поддръжка на каквото се сетиш.
Transporterr - специалист
абе хора..
тука не ставаше ли въпрос за места с рядко ползване като вили например.
Много ми е интересно как на дядо Коце в село Макоцево дето от 150 години няма канализация и още 150 няма и да има ще му обнясниш всичко това?

Всичката ни работа май е такава, сичката я втасахме по малките селища та почнахме да задължаваме дедовците ни да ходят не в нужника ами в пречиствателна станция от 5 иляди лева, че то това му е пенсията за няколко години бе айол..
Или понеже общината няма пари за канализация , дай сега дедо Коце да плаща на фирми за бидони по илядо лева.Опомнете се бе. Това е несериозно нещата стават поетапно, и не с сила иначе -бум! :wink:
Иначе когато общината осигури адекватна инфраструктура (калазицазия водпровод и нормален път ) тогава може да прилага тия разпоредби иначе пак .. бум ! :down2:
nivanov - специалист
Е тук ме настъпи на една болна тема ... На нас вечно някой за нещо ни е длъжен. Според теб кой точно трябва да плати тази канализация? Да не говорим, че има места, където няма как да бъде изградена - наклони и т.н., какво, ще чакаме всички да затънем в лайна?

Докато не спрем да чакаме някой друг да ни реши проблемите няма да се оправим ...
mitaka_vk - специалист
Само за информация, по принцип вече септични ями няма, има само изгребни. А това значи че тези изгребни ями не пропускат нищо от тях си само събират и след като се запълни се вика машината да го изгребе и после отново.
Ако направиш сметка колко излиза една изгребна яма, ще видиш че една пречиствателна не е чак толкова скъпо като начинание.
А дедо ти Коце туй дето го изкопва като яма и бодне един кенеф отгоре даже и за септична яма не може да мине. Не дай си боже да направиш и в близост един кладенец пък да почне да просмуква тази яма да видим тогава какво става.
LazarGanev - "Велик майстор"
Хе, Митака, ти ме развесели :) . Къде изчезнаха викаш септичните ями? Не съм видял по селата някъде да влиза лайнарка. Говоря за старо строитество. При новото пък изгребната я правят с преливник в попивна. Това лято съм направил две бани на село, и двете с попивни ями, като едната дори е само изкопана без да е иззидана. Луда работа.
Пък на Георги Павлов ще кажа, че ямите няма да изчезнат, поне изгребните. Дори изживяват възраждане покрай масовото навлизане на помпите за фекални води, които отвързаха ръцете на инвеститорите. Друг е въпросът, че от година-две вече не можеш да вземеш разрешение за строеж само с изгребна яма - трябва да има улична канализация, макат и на по-високо ниво и напорна канализация.
mitaka_vk - специалист
Никой не е казал че са изчезнали. Правят се такива свободни съчинения щото сме у булгаристан, реално изгребната яма не трябва даже и попивна секция не трябва да има всичкото е заради замърсяването. При пречиствателните се допуска да се попива в почвата, но пък там борбата с институциите е една...
По принцип до 2014 мисля че беше във всяко населено място трябва да има изградена канализация която да се влива в пречиствателна станция /дали ще стане е вече друг въпрос/ Затова и нормативно всичко води към тази цел. Септична яма няма даже не ти приемат документите ако имаш такава, искат проект за изгребна яма, която няма попивна секция.
LazarGanev - "Велик майстор"
За ново строитество съмсъгласен, че не се допускат попивни ями, ама съществуващите са достатъчно много. Това с поливането с пречистената вода си е търговски трик - като ти я пускат в експлоатация, ако са малко съвестни ти препоръчват да не поливаш с нея защото е пълна с химия. Е какво да я правиш после тази вода? Ако има наблизо дере - ще я пратиш там, ама ако няма? Така че и това не е панацея.
sepultura - специалист
МММ, да... :oops: Та, имам малко въпроси, които не свързани с вашите спорове "за" или "против" септична яма, законност, EU директиви и т.н. :-D

Направих си септична яма в къща, в която мисля (дай-боже) някой ден да живеем. Ямата е кръгла с d=3.м и h=2 т.е. обема е около 14-15 м3. Направена е със суха зидария, плоча, бетонен капак. Без отдушник.
Въпросите са:
1.Не си оставих отдушник за да не мирише по двора. Но няма ли да мирше по каналите вътре в къщата (сифон, мивка)?
2.Като обем, дали ще е достъчно за да не викам "Спартакуса" през 5-6 месеца

Благодаря за вниманието! :supz:
шоп - майстор
sepultura, може и да замерише ако няколко дни няма хора в къщата и водата в есовете на сифоните и толатената чиния се изпари.
Дали ще се пълни за 5-6 месеца зависи от много неща, ниво на подпочвена вода, тип на почвата и нейната попивност ( дъното попивно ли е?), колко хора ще живеят и съответно колко вода ще се влива в ямата.
Според мен, без да знам горните неща ще караш поне година без чистене.
sepultura - специалист
Дъното, както се казва "уадрихме на камък" т.е. на леска, почвата е кафява горска, според мен попива. За водата :? да речем 10 м3 на месец
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 23

Тема "Как се изгражда септична яма." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: