• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 23
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
PCL82 - майстор
За тръбата смятам, че е достатъчно да стърчи малко навътре, за да не се пльокат произведенията по стената. Положи пясъчниа възглавница 10см, нивелирай си наклона не по-голям от 5% (макс по правилник). Положи тръбата и провери наклона, зарий тръбата с пясък до 10см над нея. Пясъкът предпазва тръбата от деформации и позволява лесно нивелиране и слягане на изкопа. Нагоре зариваш със ситна пръст, като трамбоваш първите 30см. Тръбата да е поне на 80см под земята.

Не бих използвал тухли, защото след време стават на кал и се разпадат.Колкото и добре да са опечени.

Важно е как ще направиш връзката на плочата със стените.

На моята шахта бяха карали със суха зидария до горе и праснали една тънка 7см плоча без пояс. Това на 1м под земята. Като махнах един камък, за да мушна нова тръба, на мястото на старата и плочата се пукна диаметрално.

Ако бяха зидали последните 30см зидария със разствор и бяха направили читава плоча, това нямаше да стане.
trolazol - специалист
Полезна информация - благодаря. За тухлите имам известни съмнения че ще се скапат защото стоят на една камара от 15 години и не са били завивани или обгрижвани по никакъв начин - и в момента има съвсем малък процент разрушени единици... (които няма да се ползват)

защо тръбата да бъде на минимум 80 см. под терена?
PCL82 - майстор
По две причини.
За да не замръзва и защото на тази дълбочина почвата става по-стабилна. На плитко се получават пукнатина при съхнене на почвата, които създават страхотни напрежения. При мен почвата е много капризна. Лятно време се напуква много и пътеките ми около къщата-10см бетон с армираща мрежа се отделиха на 2см от къщата.
шоп - майстор
Хора, да споделя и аз.
Попивните ями са забранени.Трябва да са изгребни, но който и да проверява няма да влезе в лай...та:-))))
Моята шахта я направи 4 на 4 метра на 2,7 дълбока от изправени ЖП бетонни траверси.Тук цитираните суми за далеч по-малки шахти от порядъка на 2000-3000 лв направо ме втрешиха.
Правих я преди 5-6 години, траверсите ги купувах бракувани от БДЖ за около 1.7 лв бройката. Предишният ден за 200 лв изкопаха дупката с багер който можеше да се върти на 360 градуса дупката за около 200 лв, на другият ден с ЛИАЗА с кранчето натоварихме траверсите, бях направил една конструкциа от тръби за скеле с форма на паралепипед и напускахме вертикално траверсите. 4 дъски, арматура преплетена около траверсите и долен бетонен пояс. 12 подпори, 8 дъски и арматура и горен пояс. Намерих от бившето ДК 3 изхвърлени подови панела с размер 5 на два мерта и с кран ги монтирах.Така избегнах кофражи, плочи арматури. С Хилтито избих в едната плоча отвор 50 на 50 и монтирах с дюбели капак.

Шахтата излесе не повече от 600 лв, стана за седмица а реално е работено само три дни по нея:-)
Дъното не е бетонирано, между траверсите оставих по 10 см, които отвън засипах с едри камъни. Шахтата може да попива отвсякаде. Отделно почвата под метър е само баластра имам и утайник, който е стар зидан кладенец дълбок 3 метра. Мисля, че съм решил проблема и н внуците си с тази здрава шахта. ( Камаз с 20 кубика дърва минава споконо отгоре и)

Дано съм полезен на някого който има достъп до бракувани траверси.
Абе какви септични и изгребни ями в 21-ви век? Това е все едно да переш с леген на реката вместо да си купиш пералня?
Хората са измислили пречиствателни станции за тая работа.
LazarGanev - "Велик майстор"
Георги Павлов, Вашата фирма какви пречиствателни станции предлага?
nivanov - специалист
Всичко зависи от ситуацията ... Пречиствателната станция е много хубавно нещо, но има смисъл при постоянно живеещи ... ако ходиш два пъти в годината за по 5 дни самата пречиствателна ще даде фира :-) Тогава искаш или не ямата е по добрия вариант
шоп - майстор
Какво ме интересува кой век сме. Написах, шахтата ми излезе около 600 лв. Ако колегата лобиращ за пречиствателни станции ми продаде и монтира такава за 599-става. Ако е 601 да си я ползва сам:-)
Пазарна икономика.
nivanov - специалист
Абе и това не е точно така, зависи до колко ти пука, че лайната на съседа влизат в твоя кладенец, а твоите - в тези на съседа под теб :>
Transporterr - специалист
към идеите за септични ями бих добавил че, може да се изгради с пропускливо дъно само.Също не е лошо да се отиентира близо до границите на имота за да може след време да се изпомпа.Иначе като цена няма аналог, също не вярвам да предизвика екокатастрофа в селището.Надали има някой който да използва вода от сонда или кладенец за питейна но знае ли се :? .Неприятно е когато поради мърлявщина не се облужва септичната яма, в това мисля е основният проблем :!:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 23

Тема "Как се изгражда септична яма." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: