• 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 23
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте,
Моля за съвет. Дълго е за обяснение но в момента вече имам отлята железобетонна непропусклива септична яма с размери 2,5х3,5 м при 20 см дебелина на стените и дълбочина 2 м. Преградена е на 3 секции. Сътветно секциите са с обем около 6 + 3 + 3 куб.м. Преградната стена е като буквата "Т". Желанието ми е да организирам анаеробно и аеробно пречистване подобно на дискутираното в темата. Говорих с 2-3 професионалисти ,но ме обезсърчиха че най-лесно е да зарежа всичко и да купя готова станция. Пари вече нямам :) А и да се консултирам или да купя нещо също ми е голям проблем с моето работно време.
Имам следните въпроси:
1. Как се отвежда пречистената вода от секцията със стиропорените топчета. Ако е на самотек трябва тръбата при мен да излиза на 2,80 ( 2 м стена + 0,80 см зарита с почвен слой до кота нула) дълбочина към близката река.Или принудително с помпа което обаче искам да избегна.
2 . Трябва ли и как практически да направя еърлифт от малките секции към голямата за да върна утайките за доразлагане.
3. Какъв компресор и откъде мога да закупя за принудителната аерация.Какво друго може да ми потрябва.
4. Как се контролира нивото на утайките в секциите. Съжалявам за глупавия въпрос ,но никога не съм се пъхал в септична яма. Тоест как да разбера, че е време за "лайнарката".
5. Някой може ли да даде примерна конструкция на "превключвател" за променяне посоката на каналните води по различни тръби. Имам предвид ,че веднъж седмично ако използвам белина при пране например или чистене да не убивам бактериите в основната си яма а да имам специална "миниямичка" от забранения попивен тип.Това е идея ,не твърдя че е добра!
Засега живея сам ,но разчитам на максимум 4 човека в неопределено бъдеще като натоварване на ямата. Нямам пространство за организиране на поливно поле в двора затова пречистената вода ще отвеждам към близката река.
Предполагам ,че звуча доста неясно ,но ще уточнявам в движение каквото трябва.
Фло написа:
novgradski написа:
Скоро четох нещо за селищата по времето на "Клондайк-ската треска"...Кладенци,септични ями ,болести...страхотия.
Затова правилния въпрос тука е не как да си направя септична яма ,ами как да си направя домашна биопречиствателна станция !Има толкова много изписано в нета,кое как става,примери за принцип на действие от купешки такива, с анимациите му ,с изчисления и т.н.,че просто не е истина въпрос за септична яма.
Е та точно за пречиствателна станция става въпрос. А това че има много изписано е вярно ,но остават въпроси на които не намирам смислен отговор.
bulhomes2 - майстор
За огромно мое съжаление Фло няма как да ти отговори, дори и да си зададеш въпросите.
stenmark - специалист
Защо какво стана,вече не пише ли тук или има забрана?
bulhomes2 - майстор
Знам, че е баннат завинаги. Не знам защо, но е така. Лично аз много неща съм научил от него (не само от този форум) и искрено съжалявам, че го няма. Някъде по темите е имало явно сериозен конфликт и модераторите са решили, че ще е по-добре за форума да го няма.
От месеци чакам да отговори някой на въпросите ми ,а то такава лоша новина :-(.
bulhomes2 - майстор
Ще взема да пообясня докъде стигнах, че доста хора ме питат.
С узаконяването - зор работа. В ЗУТ никъде не фигурира термина пречиствателна станция. РИОСВ не ми отговориха дали ще работи, че имало конфликт на интереси. Нашия главен архитект искаше да закопая още един бидон, че да се изгребва от него "чистата" вода. В крайна сметка (след доста скандали) записахме съоръжението като изгребна яма.
За съжаление и за функционалността също не мога нищо да кажа. Остана да взема компресор. Междувременно вероятно първия бидон е потънал малко под втория и водата отказала да минава. Бащата разкопал колената и ги пробил отгоре за да ги обезвъздуши. Верно, тръгнала водата, но излезли и всички топчета (едва ли са всички, ама доста). Комбинацията от още няколко фактора остави този проект в забвение (общината ще прави канализация, имам и много други далеч по-важни и интересни ангажименти).
Здравейте,

наскоро - 2011г. купих хубава къщичка, със стара септична яма- на около 60 метра от къщата в края на двора. Всички тръби бяха изгнили и нямаха връзка със старата яма, затова направих нова яма.

Проблемът дойде много скоро - поради високи подпочвени води, ямата се задръсти още първата седмица и досега прелива обилно. Наоколо израстна висока трева около 40 см. тръгнаха жаби и змии - стана страшно - детето щъка из двора и вече ме е страх..

Не знам как да реша проблема и какво да направя, за да отведа излишната вода. Имам кладенец, дворът е вътрешен. Единствено граничи с улица с около 180 см.. обратна денивелация и е невъзможно да се направи преливник, който да отвежда водата в уличната канализация, ако имах пречиствателна станция.

Какво мога да направя ?

Кладенецът е дълбок 8 метра и след пълно изпразване за 48 часа се пълни почти на 3/4 части.т.е. догоре.

Имате ли съвет какво да направя ?????
VLADO66 - майстор
Не случайно са направили ямата там-възстанови си канала към нея.
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 23

Тема "Как се изгражда септична яма." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: