• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Mega - специалист
Здравйте,


Предстои ми да пускам тръби до 3-4 точки из двора за скрити чешми за поливане. Ще се вкопаят към 60 см. предполагам, като зимата ще се източват. Въпроса ми е кой тип тръби е най-подходящ като качество и цена?


Предварително благодаря.
pet.kan - специалист
Аз използвах полиетиленови от черните, за налягане до 10 бара
като цена са най-добри, а и се прави с минимален брой снадки;
поради липса на машинка за лепене използвах преходи и удължители към стандартна арматура на цолова резба, леко нагряване и скоба за маркуч
filmatoplo - майстор
Да ,ползвай полиетилен -16 бара .Има едни зелени кутийки с капак и вътре в тях спирателен кран -вкопават се в земята на 10-15 санта и само капака се гледа -много са удобни. :wink:
Mega - специалист
... Благодаря, а тръбите на колко см. е редно да се закопаят. Двора е с голям наклон, така че зимата ще се източва тази част от инсталацията?
pet.kan - специалист
като за нашия климат на 60 см се счита, че не мръзне
щом ще се източва не е опасно и на по-плитко, колкото да не пречи и да не се повреди при обработка на почвата
mirk - майстор
Миналата година и аз си пусках през двора 20м полиетиленови черни 10бара, на дълбочина 60-70 см. Зимата в големинте студове при -20 нямаше никакъв проблем, даже и с един проблемен участък който остана на открито в едно мазе с зашита само от тръбна изолация 10мм. Мислех си че ще замръзне но издържа, може би защото тръбата се ползва доста често в денонощието.
filmatoplo - майстор
На дълбочина 70-80 санта със сигурност няма да замръзнат тръбите -и 60 е компромис .Правиш 2 табана с правата лопата , кирката или мини багерче и си готов .
mirk - майстор
Два табана ама като минах с ръчния трактор :lol: (правата лопата) на есен, едно разклонение оставено по плитко преди време за поливане в градината го срязах два пъти. С хубава лопата въобще не се усеща тръбата :lol:
filmatoplo - майстор
Ако е била под налягане си одарил един душ :lol:
MamaMy - майстор
тъкмо си калил острието на лопатата :-D
  • 1
  • 2

Тема "Какви тръби по двора?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: