Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
brum - майстор
На вилата канала (само за чешмата, тоалетната си има септична яма) свършва в нищото. Т.е. под един храст, директно в пръстта. Канала е етернитова тръба, 100мм. Бая зор и копане падна докато я отпуша. Като открих края извадих от него 1м плътни корени. Тръбата после я почистих с маркуч за отпушване на канали и водоструйка. Има още пръст по нея, ама вече поне водата се изтича. Положението в момента е "заварено" - така е останало от предишните собственици.

И сега въпроса ми е какво да изградя на края на канала за да попива по-добре водата и да не се получават пак такива запушвания.

Свързване към септичната яма ще е доста трудно - канала върви точно в обратна посока на ямата. Ще трябва да положа 20-30 метра тръби за да стигна до ямата.

Предполагам малка попивна яма би ми свършила работа - нещо от сорта на 100-200 литра под нивото на канала. Обаче не съм на ясно как и какво да направя. Нито какви материали да ползвам. Във главата ми се върти нещо като бетонени стени с арматура и пода да е директно в пръстта. Обаче това са само идеи - надявам се да ми кажете дали мисля в правилна посока :) .
stiv1961 - майстор
Външни автомобилни гуми, 5-6 наредени една върху друга :)
brum - майстор
За 5-6 ще трябва да изкопая над метър яма, бая копане ще падне :) .
hidrazin - майстор
stiv1961 написа:
Външни автомобилни гуми, 5-6 наредени една върху друга :)
+1
С лека забележка. Още по-добре се получава като между всеки две гуми се нареждат радиално тухли единички с 1-2 пръста разстояние между тях. Да не са плътно една до друга. Или поне между първите 2-3 реда гуми.
:partyman:
P.S. Без копане няма да стане. А ако искаш отгоре да имаш нещо - трева, зеленчук... копането е на още по-дълбоко.
stiv1961 - майстор
Ами искаш яма 100-200 литра :) , ти и бетон да слагаш пак ще копаеш. Ама после кофраж, арматура бъркане на бетон..... с гумите тези операции ги спестяваш. Ако искаш 100-150 л дупка смятай колко гуми ще сложиш по формулата V = π.r.r.h = π.r2.h. Три гуми с диаметър около 50 см и височина около 50 см дават обем около 100 л.
hidrazin - майстор
А има и гуми за бус, за камион, за трактор... :-D Той обема си е обем. Дали ще е с гуми, тухли, бетон... все тая. Пак толкова ще трябва да се копа.
:partyman:
stiv1961 - майстор
С тая няма да му трябва да копае дълбоко- диаметър 230 см. :-D

Прикачен файл

1317932009_68848_1.jpg
1317932009_68848_1.jpg (9.92 KиБ) Видяна 2074 пъти
brum - майстор
Ще събера от някоя гумаджийница стари гуми с горе-долу еднакъв размер и ще действам. Отгоре ще има капак и малко пръст, колкото да се скрие. Но не трябва да е нещо здраво, защото "ямата" ще е между бодлив храст и бодливата ограда. Няма кой да минава от там :) .
brum - майстор
Замислям се за още един вариант - да добавя още 8-10 метра тръба и ще стигна до едно дере. Обаче трябва да мина през пътя (черен, без асвалт) и тръбата трябва да е здрава, за да не я смачка ако мине по-тежка машина от там (тия дни като бях там видях да минава някакъв огромен камион натоварен с някакви железа, от зад можеше и 2 багера да се съберат).

Та етернитената тръба ми се струва рискова, щото може да се строши. Има ли нещо по-удачно и дали мога да стесня малко канала - от 100мм на примерно 40-63 милиметра? И между двете тръби нещо като мини шахта, за да може при запушване да пъхам маркуча от водострйката и да изчиствам която тръба се е запушила. Може да се ползва примерно 50 или 63 милиметра полипропиленова тръба, тя май ще издържи без да се смачка.

Или да си изкопая малка попивна яма и да не се занимавам с тая работа?

Тема "Мини яма за канал за вода?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: