• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Rashev - напреднал
Здравейте,
Водопровода - PVC тръба преди да влезе в къщата минава в една голяма подпорна стена зад къщата - както е показано на снимката.
Голям проблем е, че зимата замръзва. Сега искам да го изолирам за да нямам проблеми през предстоящия сезон.

Мисля първо да изолирам тръбата с два слоя гъвкава изолация от каучук и след това искам да запълня канала в стената където лежи тръбата със силикон или някаква пяна за изолация.

Каква пяна или силиконда използвам (ще е нобходимо доста количество - кум 0,2 кубика) ?
Има ли друго решение с което мога да запълня и изолрирма тръбата в стената ?

Предварително благодаря за отговорите.
Прикачен файл:
DSC00002.JPG
DSC00002.JPG (97.15 KиБ) Видяна 5441 пъти
Stefan_62 - майстор
Защо след като я изолираш с с два слоя гъвкава изолация от каучук не я доизолираш със стириопор или вата и отгоре да направиш една замаска. Но нека специалистите си дадат мненито.
VLADO66 - майстор
Изолираш както си решил-тръбна изолация от микропореста гума 2слоя с максимална дебелина, като вътрешния диаметър на 2-рия слой трябва да отговаря на външния диаметър на първия.Взимаш фибран най малко 5см. и го поставяш челно на улея като едностранен кофраж/подпрян изцяло/.Дупчиш дупки на ръка с арматура 6мм.през фибрана от двете страни на тръбата през 20см. и през дупките пълниш с пяна така че квадратното пространство да се изпълни.Друг вариант който силно препоръчвам е да се сложи нагревател за улук около тръбата,мощността му е 20W на линеен метър.
hidrazin - майстор
Както колегите са казали само със запълване на улея (канала) нищо няма да стане. Имах подобен проблем на къщата.
Тръбата минава буквално наравно със стената. Никакви изолации от тази порестата гума не помогнаха а я сложих на
три слоя с различни диаметри. Проблема се реши когато иззидах с тухли покрай тръбата така че да остане кухина около
тръбата около 25х15 см (от тухли четворки) и измазано отвън. Вътре напълнено с вата и отгоре няколко керемиди.
Не казвам че трябва да го правиш така. Просто при мен даде ефект. Предполагам ще стане и с фибран залепен за стената
дебел поне 5см. Гледай фибрана на хване поне по 15-20 см от ляво и дясно на улея и да няма пролуки между него и стената.
Успех!
:partyman:
8180 - майстор
Без да съм специалист, ще си позволя коментар по питането.
За да не замръзват тези тръби, нормално се заравят в земята, с ЦЕЛ да се изолират от студа навън и да ползват топлината на почвата под дълбочината на замръзване.
При теб е налице САМО "източникът" на студ. Остава да разчиташ само на топлината на течещата вода - когато е спряна, след хх време ще се изчерпи и замръзне.

Вар. 1 - Копаеш стената и почвата зад нея, до предписаните дълбочини. Полагаш тръбата дълбоко зад стената, изолираш откъм стената, запълваш, възстановяваш стената. Как точно да стане - не знам, но там и е местото на тръбата - установил си го практически.
Вар. 2 - Изтегляш тръбата напред, с цел да изолираш МНОГО добре от въдуха и бетона.
Вар. 3- Полагаш край тръбата отоплител (и датчик) против замръзване (за улуци), изолираш колкото е възможно, като предвидиш възможност за сервиз.

Не съм го правил, сигурно има и др. решения (hidrazin и VLADO66 са ме изпреварили), но изброените са в духа на максимата, споделяна от колегите Фло и Цилков тук - "Студът не влиза в къщата, а топлината бяга от нея." Бих добавил за случая - стига да я има топлината. Във Вар. 2 е най-малко.
hidrazin - майстор
Всичко това е много правилно и изчерпателно.
:partyman:
Rashev - напреднал
А дали става след изолацията с кауччук на PVS тръбата да му сложа върху каучука тръбна изолация от кеменна вата, като тази - http://petrovam.com/index.php?menu=17&id=13
? След това ще залепя върху канала тънък фибран и толкова - няма да пълня с нищо друго останалото въздушно пространство в канала.
VLADO66 - майстор
Зависи колко често се ползва водопровода-ако не се пуска водата повече от едно денонощие е възможно да замръзне при температури под -10гр.Каквато и изолация /както казаха горе/ да направиш рано или късно изолираното/тръбата/ ще добие външната температура ако източника на топлина/водата/ не циркулира.
п.п.Чак се чудя как го измислих :roll: :)
hidrazin - майстор
[-X
Пълни с минерална вата и отгоре ДЕБЕЛ фибран или стиропор.
Както колегата по-горе каза поне 5см.
Отгоре замазка и никакви дупки. Гледай фибрана да хване поне по
20см от двете страни на канала.
Всно ми е че не ти се иска изолацията да ти излиза извън бъдещата мазилка нооо...
И на мен ми се искат много работи, ама... :-D Иначе почваш с къртене на бетона.
Иначе на тръбата ще и е :cold:
:partyman:
VLADO66 - майстор
Между ватата и тръбата трябва да има тръбна изолация защото ватата ще поеме евентуален конденз на тръбата и ще загуби свойствата си.
  • 1
  • 2

Тема "Как да изолирам PVC тръба във външна подпорна стена?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: