• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
VLADO66 - майстор
Интересувам се от мнението ви за пречиствателите за вода с кварцови лампи като този http://www.water-technic.com/prechistva ... 11w-p1545/.
Възможно ли е да се ползва за пречистване на вода за питейни нужди такава от кладенец,бистро поточе и дъждовна например.
miroton - майстор
Не прочетели инструкциите,та то си пише на български.Само нещо цената ми се вижда за балъци,може да си го направиш да кажем за 100лв .
VLADO66 - майстор
Практическия опит си е най-важното.Интересен ми е принципа и дали мога да разчитам че ще ми свърши работа без да съм зависим от ВиК,защото цифрите за изграждане и присъединяване вече са доста солени.Иначе по инструкции всеки си хвали своето гардже.
Krass - майстор
1000 лева :shock: , луда работа.Вземи си една брита или аквафор за пиене, а чешмяната може и без винкесел. http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=35994
ivanovbg - майстор
Brita - друг път. Може да почиства вредните метали и минерали, но не убива микроорганизмите. Така че холера,тиф, легионела и други подобни болести които се разпространяват чрез вода са си активни ако ги има. Най добре е комбинирано.


Иначе не е сложна за направа. Един прозрачен съд за ув лъчите и една ув лампа вързана към него вършат прекрасна работа. Разбра се че трябва да събира поне 10 литра вода за да може водата вътре да се облъчва поне 20 секунди за да има ефект. Ако е прекалено късо времето ефекта е никакъв.
Каналски - специалист
VLADO66 написа:
Интересувам се ...
За мен си е вариант и то практичен за малки количества/малка консумация. Защо в този български сайта са написали "пречистване" нямам идея, за мен си е "обеззаразяване/стерилизиране". Относно самите технически качества на конкретното устройство е въпрос без отговор :) ... По спомени един от производителите на такива лампи са си Philips, но лапмата си е лампа , съоръжението е друго нещо ... Примерно нямам идея как се държи при падове в напрежението.
Обобщение: Да UV лъчи се ползват за обеззаразяване на вода, без значение какъв е водоизточника. От какъв произход са UV лъчите е въпрос на техника. Със сигурност водата трябва да има някаква допустима "мътност" т.е. преди това да е филтрирана и пр. и пр.
thinkpad - майстор
Името на Луи Пастьор се свързва с процеса на пастьоризация, който е на има-няма 200години и в същността си се изразява в загряване, което убива вируси, микроби и т.н. Алтернативно водата, предназначена за пиене може да се съхранява в контейнери, където има парче сребро, то се явява с бактерицидно действие. В случая това, което си дал е обеззаразяване, не пречистване. Дъждовна вода не бих пил. Не заради вируси и бактерии, а заради потенциални химически замърсители. За отстраняване на компоненти от водата, пречистване от замърсители може да се използва процесът "дестилация". Не че дестилираната вода е много полезна, защото липсва някои минерали, които са необходими и важни.
Ако вода от кладенец или сондаж ще се ползва за питейна, най-добре е преварително да ú се направи анализ. Това, че е стерилизирана с UV лампа в никакъв начин не я прави годна за пиене. Възможно е във водата да няма бактерии или вируси, но да присъства цялата таблица на Менделеев :)
Цената от 1000лв. няма да коментирам - има и по-скъпи, има и по-евтини. Всеки си решава сам. Със сигурност обаче не бих си правил експерименти и да си я правя сам.
hidrazin - майстор
angelovanto написа:
... Със сигурност обаче не бих си правил експерименти и да си я правя сам.
И що? Ако нямаш нужните познания е съвсем друг въпрос.
:partyman:
Точно понеже имам познания. Без да се наричам майстор или специалист. Част от ежедневието ми е. Но.. нека нещата да останат така и не разводняваме темата, става ли? :partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Пречиствател за вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: