• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Niky - специалист
На вилата през парцела минава горска рекичка. Рекичка, ама не спира да тече цяла година. Та идеята ми е да хвана водата и да си направя чешмичка.
Ако някой е правил или има идея как да се направи....да сподели.
Стефан - майстор
Добре ще бъде да направиш някоя снимка, за да видим и Ние тази красота! Каква е денивелацията?По принцип водата трябва да се "хване" от високо, за да има някакво налягане, и да се прекара през тръби. Но това за всеки е ясно!
Osiris - специалист
Със шахта колкото по дълбока и нависоко толкова по голямо налягане шахтата действа като утайник за твърдите частици а ако и намериш вилтър с активен въглен е за по дребни химически и бактерий
прави го на принципа на язовира през чешмата да минава толкова колкото искаш а иначе да си тече като рекичка през преливник
другото е че трябва съоражението да е покрито и да се чисти често :wink:
Друга идея да си направиш езерце с рибки много е ефектно :oops: :wink:
Niky - специалист
Ще го снимам и ще ви покажа как е.

Аз също мисля като теб - спирам и насочвам водата с една бетонна преграда-шахта с преливник, като се напълни шахтата да си прелива към дерето.
Стефан - майстор
Niky написа:
Ще го снимам и ще ви покажа как е.
Наистина, без снимки може само да се гадае. Много неща трябва да се имат впредвид - големина на терена, денивелация, къде трябва да е чешмата, има ли вила и къде се намира тя по височината на терена, ще се наложи ли за осигуряване на дебита да се вземе водата от имота на съседа, и т.н.
masteradmin - майстор
Блазе ти :) .Винаги съм си мечтал за беседка и около нея ров с вода и някаква растителност. Вечерно време палиш све6тички и ги пускаш да плуват. Не е зле да погледнеш галерията на озеленяване.
Между другото ако може езерцето или какъвто и да е водо источник да може да се отводнява, за да не си направиш блато. Една любителска помпичка ще свърши работа.
Niky - специалист
Ще снимам и ще ви покажа как съм го намислил.

По принцип имам едно мини естествено езеро, в което има жаби и водни растения. Но то лятото ще пресъхне. Затова мисля да го направя проточно - отбивам част от водата, тя минава през езерото и излиза през преливника. Най-добрата филтрация. От преливника - в дерето.

Ама като го снимам, ще стане по ясно. Иначе рекичката не е нищо особено, по скоро планинско поточе е, обаче не спира да тече.
Всъщност по горе от мен има чешма от която пие цялата махала, има ручейници и т.н. което е добре.

Засега проблема е, минаването на водата през мястото до дерето. Тъй като няма обособено русло, и си минава откъдето си иска. И трябва да я насоча и отклоня по някакъв начин.

Ето снимка, но не се вижда ясно:
Изображение

Оттук слиза от гората...има си естествен около 5-10 процента наклон.

Ето и друга снимка:
Изображение

Тук е тази кал където минава през мястото и отива в дерето. И единственото място между двете части на парцела откъдето може да се мине. Освен ако не си скачач на дълъг скок и прескочиш 2-3 м дере. :D
EDI - майстор
Можеш да каптираш водата и отгоре да направиш малък виадукт :wink: да преминаваш от единия край на имота до другия.От каптажа пускаш тръба към чешмата, а от коритото направи вкопана тръба и да отива в дерето.
Niky - специалист
Извинявай, ама...не те разбрах. Не знам какво е каптиране :oops:

Можеш ли да драснеш една картинка на ръка и да я постнеш. Ще почерпя (ако си от София :D )

Всъщност това за тръбата е добра идея. Мисля да я реализирам. Само това с каптажа не ми е ясно.

Може би имаш предвид нещо такова:
Изображение
EDI - майстор
Да, нещо такова, но по опростено.Каптирането е същото, за което пише и ОЗИРИС.Става като водосбор, да се хване водата в шахта.На нея и викат каптаж.Не знам как да ти драсна нещо, освен да използвам ПЕЙНТ-а на УИНДОУСА.Аз съм малко аматьор в компютрите. :oops: , но ще опитам.
  • 1
  • 2

Тема "Kak да си направя чешма :)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: