• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
karakuda - помощник
имам високи подпочвени води, а проектът ми за септична яма не го отчита - няма да имам кой знае какво ползване в началото та си мисля дали да не вкопая някой пластмасов варел с една тръба отвеждаща водата надолу - някой ако знае какво може да се направи да каже моля.

Иначе ако ще е за бетонен басейн с отвор за лайнопочистващи камиони - това го знаем - търсим по-евтин и работещ вариант - затворен съд в който няма да влиза вода но ще може да излиза от него

нещо като сифон който да не дава на водата отвън да влиза, но пък водата отвътре да може да изтича навън - а сега де

нещо такова ми се върти в главата

Прикачен файл

кйенеф.jpg
кйенеф.jpg (21.68 KиБ) Видяна 15295 пъти
hygro - майстор
karakuda написа:
имам високи подпочвени води, а проектът ми за септична яма не го отчита
В този случай се изгражда попивна възглавница с отчитане максималното ниво на подпочвените води.
karakuda написа:
няма да имам кой знае какво ползване в началото та си мисля дали да не вкопая някой пластмасов варел с една тръба отвеждаща водата надолу
Класическата септична яма се нуждае от значителна попивна площ, но ако дебитът е много малък, и продънена каца върши работа.
karakuda написа:
Иначе ако ще е за бетонен басейн с отвор за лайнопочистващи камиони - това го знаем - търсим по-евтин и работещ вариант - затворен съд в който няма да влиза вода но ще може да излиза от него

нещо като сифон който да не дава на водата отвън да влиза, но пък водата отвътре да може да изтича навън - а сега де

нещо такова ми се върти в главата
Най-рационалното решение отдавна е измислено — утайник, в който да ферментира фекалния отпадък и да задържа мазнините, а избистрените води се отвеждат към попивната възглавница. Такова съоръжение, в сравнение с септичната яма, е с много по-дълъг живот и изисква изпомпване на утайката веднъж на 3-5 годими дори при интензивно натоварване. Изграждането и експлоатацията му е значително по-евтина от септичната яма (заради многократно по-дългия живот) и от херметичния резервоар (заради многократно по-рядкото изпомпване).

Ако в утайника се монтира малка аерираща помпа, вследствие аеробната ферментация, отпадните води губят мириса си и са напълно годни за селскостопанско използване.

Освен това новата нормативна уредба забранява изграждането на "класически" септични ями и отвеждането на неизсветлени отпадни води в почвата.

http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... =6870#6870
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... =7002#7002
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... 0753#10753
karakuda - помощник
Hygro, благодаря за неочаквано бързия и професионален отговор

по проект имам към септичната яма попивен кладенец - това ли наричаш утайник или нещо друго

наистина ще съм благодарен за малко разяснение и снимки на нещо по-евтино като решение

подпочвените ми води са наистина високи - в сух сезон са на 1.20 дълбочина - затова не се решавам да правя септична яма - да не се получи басейн вместо яма
karakuda - помощник
струва ми се че каквото и да изкопая ще се пълни - дори да е метър дълбоко - какво се прави в такива случаи - точно заради това си мислех за варел или изолиран от външната вода резервоар
hygro - майстор
karakuda написа:
по проект имам към септичната яма попивен кладенец
При ниво 1,20m в сух период това не ти върши работа. Попивната възглавница се копае по-плитко от максималното ниво на подпочвените води. При много високи води, тя се изгражда над почвата и са херметизира с глинен насип. Когато не се допуска създаване на неравности по повърхността, има други "трикове"... Тъй като резервоарът може да "изплува" при изпомпване, вследствие олекването и подемната сила на подпочвените води, се практикува заливане с бетон.

Ако при направата се използва гео-текстил и при експлоатацията не се попуска препълване на утайника, животът на такова съоръжение е поне 30 години, в сравнение с попивната яма с живот най-много 10, а по-скоро 3-5 години при еднаква натовареност в двата случая.

Описаното съоръжение е прекрасен пример как по-екологичното решение може да бъде и по-изгодното. Разбира се, икономическата изгода е най-отчетлива при големи натоварвания, когато обикновената септична яма много бързо се затлачва и трябва да бъде изграждана наново.

Ето ти малко информация в стил "направи си сам":

http://webpages.csus.edu/~sac66230/septicpage.htm
karakuda написа:
да не се получи басейн вместо яма
Връщането на подпочвени води в утайника е крайно неприятно и затова изходният отвор се поставя винаги достатъчно високо.
karakuda написа:
струва ми се че каквото и да изкопая ще се пълни - дори да е метър дълбоко - какво се прави в такива случаи - точно заради това си мислех за варел или изолиран от външната вода резервоар
Продават се готови утайници, оборудвани със всичко необходимо. Работят без проблем до нивата, достигащи до изходящия отвор. Ето българси производител. Има и далече по-добри решения, които, разбира се, струват повече пари. Но пък в тях няма нищо, което човек, с малко компетентност и разбиране на процесите, да не може да си направи сам. Засега нашата фирма изгражда съоръжението изцяло, вместо използване на готови комплекти.

Добре е преди да се почне с работата, да се измери инфилтрационната способност на почвата, за да не се случат изненади или да се преоразмерява излишно...
crez - майстор
karakuda написа:
имам високи подпочвени води, а проектът ми за септична яма не го отчита - няма да имам кой знае какво ползване в началото та си мисля дали да не вкопая някой пластмасов варел с една тръба отвеждаща водата надолу - някой ако знае какво може да се направи да каже моля.

Иначе ако ще е за бетонен басейн с отвор за лайнопочистващи камиони - това го знаем - търсим по-евтин и работещ вариант - затворен съд в който няма да влиза вода но ще може да излиза от него

нещо като сифон който да не дава на водата отвън да влиза, но пък водата отвътре да може да изтича навън - а сега де

нещо такова ми се върти в главата
Прегледай това.
http://www.eurobion.com/index.php?id=24
http://topas.bulpower.eu/[url][/url]
tedi1 - специалист
Hydro, моля дай си мнението за съоръженията на Еуробион и Топаз. С какво превъзхождат системата на технопласт, защото цените им са доста по високи.
tedi1 - специалист
Hydro, моля дай си мнението за съоръженията на Еуробион и Топаз. С какво превъзхождат системата на технопласт, защото цените им са доста по високи.
hygro - майстор
Разликата е вида на бактериите, които осигуряват биологичното пречистване. Системите на Евробион и Топаз използват аеробни бактериални култури, докато по-простите работят с анаеробни. За осигуряване на биологично пречистване с аеробни бактерии, са необходими допълнителни съоръжения, например резервоар в който отпадъчните води да се аерират. Предимството на по-сложния метод е в по-високата степен на пречистване и в практическата липса на миризма в отпадъчната вода, което позволява по-нататъшното й използване, например за напояване.

Ако няма необходимост от използване на отпадъчните води, прилагането на аеробни пречиствателни съоръжения е неоправдано. От екологична точка също е безсмислено, тъй като аеробното им пречистване се извършва по напълно естествен път още в попивната възглавница.
tedi1 - специалист
Благодаря за бързия отговор. Сигурно ще се спрем на съоръжението на Технопласт, макар че някъде беше споменал че си има и недостатъци. Но пък е значително по-евтино.
  • 1
  • 2

Тема "СЕПТИЧНА ЯМА при високи подпочвени" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: