Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
goran67 - специалист
Приятели, знаете ли някакви независими от Водоснабдяване лаборатории за проверка на водомери в София?
:prayer:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
вт яну 02, 2024 4:24 pmgoran67 написа:
Приятели, знаете ли някакви независими от Водоснабдяване лаборатории за проверка на водомери в София?
:prayer:
Гугъл - Метрологична проверка на водомер София - примерно - https://www.aquabuilding.com/services.php?page=2
goran67 - специалист
Благодаря много! Да, от Гугъла може да се види, но може би някой е ползвал лично и може да препоръча.
iliya_i - майстор
Само внимавай да не проверяваш водомер, който те са доставили по договора със Софийска вода, защото според сайта са им дали право и да монтират и пломбират. https://www.aquabuilding.com/products.php?cid=1&page=0
Познай какъв ще е резултата тогава :lol: .
Търси лаборатория в друг град, което няма клон в София.
Или държавната: https://www.bim.government.bg/bg/view/z ... hod-fluidi
Всички частни лаборатории в София са зависими от Софийска вода.
B0bi - специалист
Каква е целта на мероприятието? Лично бих го направил собственоръчно. Една кофа събира около 10литра. Можеш да си я "калиброваш" с 5 двулитрови шишета (от кола, бира ...). Следва по-трудната част. Записваш цялото показание на водомера. Пълниш и изливаш 100 кофи (примерно). Това ти е един кубик. Сравняваш с новото показание на водомера. Вероятно ще имаш някакво отклонение на някъде. Колко процента - не би било трудно да си го сметнеш.
Като цена - едва ли ще ти вземат по-евтино от стойността на 1 кубик вода.
Като ангажимент, време - едва ли ще стане по-бързо с лаборатория.
ivanovbg - майстор
Аз май не разбирам защо е тази галимация. Мислиш, че не отчита вярно ли?
Ако демонтираш водомера и го дадеш на проверка, каквото и да покаже проверката няма да го признаят защото ти си го демонтирал и не се знае какво си пипал вътре.
Иначе се проверява много лесно ако се съмняваш без да го демонтираш. Взимаш едно шише от 10литра. Записваш си показанията. Пълниш 10 шишета и пак ги гледаш. Трябва да ти е отчело 100 литра+-1 при точност 1%. После не пускаш вода никъде след него за два часа. Показанията трябва да са същите. Ако показва дори няколко литра повече много е възможно да имаш теч от някъде. Основно такива течове са от тоалетните казанчета.
П.П. Писали сме едновременно.
:partyman:
kozl - майстор
вт яну 02, 2024 4:24 pmgoran67 написа:
Приятели, знаете ли някакви независими от Водоснабдяване лаборатории за проверка на водомери в София?
:prayer:
А каква е целта на проверката?
Водомера твой ли е или на Софийска вода?
goran67 - специалист
Здравейте, приятели,
целта е именно да избягна връзките водно - лаборатория, понеже аз съм от Разград и си мисля, че тукашната лаборатория одобрява водомерите на Водното.
Преди Рождество ми смениха водомерите от Водното - 4 на брой. Главния го замениха със стария стрелкови тип, който за 12 дни ми навъртя 10 кубика, като този разход не се подкрепя от вторичните ми водомери (изразходвана вода по- малко от 4 кубика).
От водното не желаят да си приберат фалшивия водомер, понеже бил минал лаборатория и си бил наред, значи.
Та сега реда бил - лаборатория за моя сметка и ако докажа... тогава ще ме отърват от водомера си. Или да си купя нов, но така ще си платя фалшивото показание на техния водомер.
А при нас водата надхвърли вече 6 лв/ кубик.
ivanovbg - майстор
Еми както ти казах - източи по 100 литра през останалите и виж колко ще покажат( точи със шише да си сигурен с количеството вода), възможно е да имаш някоя чешма дето не е към никой водомер или теч между главния и останалите водомери. Може той да е ок, а някой от другите да лъже.

Имай в предвид, че 6 кубика за 12 дни са 20литра/час или 0,3 литра в минута. Това не е голям теч и често по малките китайски водомери не го отчитат, а големия е доста по чувствителен.
Последна промяна от ivanovbg на ср яну 03, 2024 10:02 am, променено общо 3 пъти.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Нерде Разград, нерде София
Като е такъв проблемът, просто купи нов водомер, вържи го веднага след първия си. Снимай ги двата едновременно и готово
п.с. По-добре е техник с пломба да ти монтира новия и да ги засече на документ

Тема "Водомер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: