Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
съб фев 03, 2024 8:59 pmschuldiner написа:
И в У-то на 50 няма много смисъл. По принцип вентилационната тръба рябва да е по-голяма или равна на каналната. Ама и не пречи да опиташ - понякога тегли яко и на малката.

Аз бих помислил за ревизия с клапа някъде по трасето между къщата и ямата.
Ще пробвам първо от утката с 50,ако не върши работа ще пробвам от ямата с ф 110,ако и това не върши работа ще слагам ревизия с клапа и за това си мислих ,в крайна сметка ще пробвам всичко само тези отрови да не влизат вкъщи.А ако евентуално нищо не сработва варианта с вентилатор на края на тръбата би ли сработил?
съб фев 03, 2024 9:20 pmchapara написа:
съб фев 03, 2024 8:59 pmschuldiner написа:
И в У-то на 50 няма много смисъл. По принцип вентилационната тръба рябва да е по-голяма или равна на каналната. Ама и не пречи да опиташ - понякога тегли яко и на малката.

Аз бих помислил за ревизия с клапа някъде по трасето между къщата и ямата.
Пробвано е. На двора не се седи :roll: Високо и далече, а и според розата на ветровете.
А каква е ямата? Защото има значение! Еко Валбург или самоделка?
Не е Еко две свързани бетонни куруби.А ти за кое казваш че е пробвано -ревизията с клапата ли ?
ivanovbg - майстор
Никаква вентилация няма да помогне. Слагат се S-ки да се прекъсне достъпът на въздух от септичната яма. Докато не направих това не реших проблема. То не бяха вентилации от ф110 през тавана и покрива. При ремонта изхвърлих всички вентилации. Може да се изпълни и хоризонтално. Ей това имах в предвид, снимката е отмоето мазе.:

Прикачен файл

0-02-05-707cc94801f62b77aee394c1ec8af797df69a2e74ef37d4244f21fd186ae6da9_full.jpg
0-02-05-707cc94801f62b77aee394c1ec8af797df69a2e74ef37d4244f21fd186ae6da9_full.jpg (102.86 KиБ) Видяна 320 пъти
съб фев 03, 2024 9:49 pmivanovbg написа:
Никаква вентилация няма да помогне. Слагат се S-ки да се прекъсне достъпът на въздух от септичната яма. Докато не направих това не реших проблема. То не бяха вентилации от ф110 през тавана и покрива. При ремонта изхвърлих всички вентилации. Може да се изпълни и хоризонтално. Ей това имах в предвид, снимката е отмоето мазе.:
Лошото е че всичко е под земята в почвата или мога да разкопая да направя Ската и да заровя.при мен трябва да е хоризонтално,а ще може ли да се оттича нормално и да не се запушва?
ivanovbg - майстор
съб фев 03, 2024 10:01 pmPetroto написа:
съб фев 03, 2024 9:49 pmivanovbg написа:
Никаква вентилация няма да помогне. Слагат се S-ки да се прекъсне достъпът на въздух от септичната яма. Докато не направих това не реших проблема. То не бяха вентилации от ф110 през тавана и покрива. При ремонта изхвърлих всички вентилации. Може да се изпълни и хоризонтално. Ей това имах в предвид, снимката е отмоето мазе.:
Лошото е че всичко е под земята в почвата или мога да разкопая да направя Ската и да заровя.при мен трябва да е хоризонтално,а ще може ли да се оттича нормално и да не се запушва?
Копаш и монтираш https://bgerp.vik-bg.net/A/p/PP-Traben- ... izia-f110/? или си го правиш с 2 колена на 45градуса, едно на 90 и ревизия
Andri01 - майстор
" По принцип вентилационната тръба рябва да е по-голяма или равна на каналната.". Значи,ако каналната е 110мм.,то вентилациятатрябва да е...200?! :? Е,при мене,50мм. върши идеална работа,но е изход на 2-я етаж ,от канализицията!!
chapara - майстор
съб фев 03, 2024 9:30 pmPetroto написа:
съб фев 03, 2024 9:20 pmchapara написа:
съб фев 03, 2024 8:59 pmschuldiner написа:
И в У-то на 50 няма много смисъл. По принцип вентилационната тръба рябва да е по-голяма или равна на каналната. Ама и не пречи да опиташ - понякога тегли яко и на малката.

Аз бих помислил за ревизия с клапа някъде по трасето между къщата и ямата.
Пробвано е. На двора не се седи :roll: Високо и далече, а и според розата на ветровете.
А каква е ямата? Защото има значение! Еко Валбург или самоделка?
Не е Еко две свързани бетонни куруби.А ти за кое казваш че е пробвано -ревизията с клапата ли ?
Не. А според теб разлагането аеробно или не е? За клапата съм скептичен, тръбите от вътре са,,обмазани". Но да речем някакви% да спре. Ямата обаче трябва да има винаги живи дрожди, да се ползва и да има ,,матерял", без хартия и др. за да могат дрождите да ,,живеят". Явно грешката е допусната от незнание.
Разкажи мак. подробно и ако има снимки ги дай да видим градежа.
chapara - майстор
съб фев 03, 2024 11:05 pmAndri01 написа:
" По принцип вентилационната тръба рябва да е по-голяма или равна на каналната.". Значи,ако каналната е 110мм.,то вентилациятатрябва да е...200?! :? Е,при мене,50мм. върши идеална работа,но е изход на 2-я етаж ,от канализицията!!
Е, 600тин, зависи от ,,матеряла''. На 110 да нахлузиш по голяма смисъл няма. При анаеробно разлагане канала колкото диша на горе, толко и на долу, та...
Мисля че и трите неща, клапа, фи50 над покрива и С - ка ще решат проблема, но направени едновременно.

1. Клапата, да на се качи някоя твар.
2. Отдушника , вакуума да не изсушава сифоните.
3. С - ката при отсъствие в имота може да изсъхне.
ivanovbg - майстор
От отдушник няма нужда. Махнах ги, че ми загрозяваха интериора и пречеха да се монтира бойлера. Изгни ми сифона на банята на втория етаж от доста време и сега намерих време да го махна. Тъй като го изкъртих много внимателно само залепих едно капаче с решетка отгоре. Миризма откакто съм сложил еската не е имало въпреки, че редовно изсъхваше сифона та затова не къртих по голяма дупка за цял нов сифон.
schuldiner - майстор
съб фев 03, 2024 11:14 pmchapara написа:
съб фев 03, 2024 11:05 pmAndri01 написа:
" По принцип вентилационната тръба рябва да е по-голяма или равна на каналната.". Значи,ако каналната е 110мм.,то вентилациятатрябва да е...200?! :? Е,при мене,50мм. върши идеална работа,но е изход на 2-я етаж ,от канализицията!!
На 110 да нахлузиш по голяма смисъл няма. При анаеробно разлагане канала колкото диша на горе, толко и на долу, та...
Мисля че и трите неща, клапа, фи50 над покрива и С - ка ще решат проблема, но направени едновременно.

1. Клапата, да на се качи някоя твар.
2. Отдушника , вакуума да не изсушава сифоните.
3. С - ката при отсъствие в имота може да изсъхне.
Напротив, има смисъл. То и при комините е така...
За другото - може би. При мен Ф50 на 8 м над ямата въобще никакъв ефект. Вариантът на Иванов е ОК, стига да не замръзне.
Конкретно вкъщи - 3 етажа, три бани/тоалетни - решението беше много просто, ама от N-тия път. Клапи на сифоните без отдушник на покрива, но отдушник с капак на ямата /пуска навън само при много газове, а навътре не влиза въздух, уж/. Някак си съм убеден, че сифоните с воден затвор ми стъжняваха живота, ама не ми се къртеше и години наред опитвах безрезултатно "по-лесни" решения.

Тема "Вентилация на септична яма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: