Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
arxd129 - специалист
Здравейте,

Налага се да се монтира ново тоалетно казанче. Такова:

https://www.sanitaplast.bg/bg/product/3 ... 0%BD%D0%B5


Задължително – за високо поставяне; щот няма място за ниско поставяне. Както да е, де – трябва да е монтирано нависоко.

Доколкото съм виждал монтирани подобни високопоставени чугунени казанчета – тръбата, с която се довежда вода от казанчето до тоалетната чиния все е ПВЦ ф32. Да речем – само такива подходящи тръби е имало. Навремето, де.


Пак доколкото досега съм виждал – въпросните ПВЦ ф32 тръби (за да заведат водата от казанчето - до тоалетната чиния) са огъвани по някакъв начин (чрез нагряване предполагам). И досега не съм виждал въпросните ПВЦ ф32 тръби да свързвани с фитинги. Не казвам, че няма такова свързване с фитинги; казвам че не съм виждал при свързването на тоалетно казанче и тоалетна чиния да са ползвани и фитинги.

Сега времената са други, нали.

Но все пак – засега съм се ориентирал към ПВЦ ф32.

Въпроси:

1. Има ли друг начин – без да ползвам ПВЦ ф32 – да закарам водата (сравнително културно и естетически добре изглеждащо) от казанчето - до тоалетната чиния? Някакви гъвкави връзки с дължина около 2 – 2.5 м ли? Що ли… … Маркучи някакви ли…?
2. Ако предпочета ПВЦ ф32 – трябва да взема под внимание и следното: Тази тръба трябва да направи поне 6-7 извивки (в пътя си от казанчето - до тоалетната чиния). И възникват нови въпроси.
2.1. Въпросните извивки по тръбата - с колена 15, 30, 45 и 87 градуса ли да ги направя?
2.2. Или трябва на ползвам цяла ПВЦ ф32 тръба? И чрез нагряването й на определени места да правя извивките по нея?
2.3. Ако ползвам колена ф32 – гумените им уплътнителни пръстени достатъчно добре ли ще уплътняват – щото водата да не протича около уплътнителните гумени пръстени; и да подлизва вода по /около/ тръбата?

Бихте ли помогнали със съвет и препоръка. За да си спестя действия, подчинени на принципа „проба-грешка“.

Предварително благодаря.
tarlyo - специалист
Сменял съм чугунено с ПВЦ казанче и го монтирах високо, на мястото на чугуненото. Изходната му тръба е ф50 и с редукция я вързах към старата ф32. Редукцията е без гумени пръстени и я залепих с лепило за пвц. Това е, работи така над 20 години.
Ако успееш да огънеш пвц тръбата, по-добре да е цяла. С маркуч е по-лесно, но няма как да стои добре.
ivanovbg - майстор
Има си достатъчно фитинги за тях, но някой търси лесното https://elsitek.bg/trbi-i-fitingi-pvc/5 ... 0-f32.html
chapara - майстор
Направи го с фитинги за лепене и пвц лепило, отвесирне на дългата тръб за естетика и дъги 30градуса, не по малко. Не редуцирай фито, да си е 32. Така ще имаш най добър отток и промивност! 1,2 скоби за стената на дългата вертикална тръба.
kr1100 - майстор
пет фев 09, 2024 3:03 pmchapara написа:
Направи го с фитинги за лепене и пвц лепило, отвесирне на дългата тръб за естетика и дъги 30градуса, не по малко. Не редуцирай фито, да си е 32. Така ще имаш най добър отток и промивност! 1,2 скоби за стената на дългата вертикална тръба.
ОФФ Колко много мъки. През 1 старо време някъде 1915г са слагали оловни тръби, лесно се модифицират на присъединителе диаметър. Някъде 1983 г слагах PVC казанче на мястото на чугунИево .Надолу оловна тръба -лесна присадка на антика от 1915 г.
chapara - майстор
Минал съм през всички.
Когат свалих чугуненото и оловото имаше ръжда, като обем колкото обема на чугуна.
Когато обаче свалих пласмасата имаше само кафяво без отлагания, а чинията вече нямаше онова типично кафяво по средата.
Когато реших да огледам структурата след осем годишно ползване, тя беше като нова от вътре. Полиетилен от уличния водопровод до сградат + полипропилен в цялата сграда.
Пътя на прогрес и надграждане, в резюме😉
Бъдете здрави, надграждайте и запазете Форума!
kozl - майстор
Аз преди години правих с гофриран маркуч с поне два завоя на 90 гр. и още работи.
Има и фитинги за тези маркучи на завинтване. Но за по-сигурно + силикон, защото прокапват сглобките.
zz_stefanov - майстор
И внимавайте, че това което наричате PVC тръби, масово вече са PP и не се лепят
arxd129 - специалист
пет фев 09, 2024 3:03 pmchapara написа:
Направи го с фитинги за лепене и пвц лепило, ... и дъги 30градуса, не по малко.
Какво значи "не по-малко"? Ако дъгата е 15 градуса - какъв би бил проблема? А ако дъгата е 87 градуса?

Моля, логиката искам да разбера.

Тема "Тоалетно казанче - високо поставяне" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: