Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
nеwage - специалист
Това е за всеки, който има сондаж или му предстои да прави такъв.

Почистването на сондажа е задължително, тъй като с времето се свлича пръст, утайки и се затлачва. Също така веднага след сондирането (както е в моя случай) се свличат всичкия прахоляк, който е останал вътре при сондирането.
При нас сондажа е 68 метра, в началото даваше много вода, но с времето дебита намаля. Също така водата си остана мътна, въпреки, че го точим цяла зима.
Реших да го почистя.
Фирмите взимат по 15 лв. на метър, което значи да се бръкна 1000 лв. за почистване на сондажа ни. Това хич не ми е по бюджета, затова викнах отново Неволята за компания и си го направих сам.
По клипче на YouTube видях как се прави. Нищо сложно, нужна е тръба, няколко снадки, компресор за въздух и това е. Отдолу съм сложил клипчета и снимки, към всяка има обяснение и връзки към сайтове.

На първия ден изкарах един кубик вода, мътна и с утайка - сондажът е бил много затлачен! На следващия ден водата във варелите се беше утаила, върнах чистата обратно в сондажа (това е единствената, която имам), измих утайката от дъното и ги подготвих обратно за пълнене.

Равносметката: Всичко 350 лв.
И като приключиш с почистването ще останеш с компресор, който ще можеш да ползваш за всякакви дейности по стопанството + маркуч за напояване и тръби за дома.

Методът е следният - тръбата за водата, заедно с маркуча за въздуха се вкарват в сондажа и се спускат до дъното (преди това изваждате помпата, разбира се :lol: ). Нужни са поне 20 метра воден стълб в сондажа. Най-добре е да го напълните предварително с вода.
Въздухът от компресора влиза втръбата отдолу, по градинския маркуч, който е привързан към маркуча за водата с изолирбанд през 1 метър (показано в това клипче)

Като пуснеш въздуха, той тръгва нагоре по тръбата и изтласква водата. Тя пък действа като бутало и засмуква вода от долната част на маркуча. Тази вода увлича пясък, тиня и всякакви работи и я изкарва навън, както ще видите на видеото.

Работи безотказно, става и за кладенци, стига да има достатъчно вода. Компресора издържа геройски над 2 часа работа, но все пак, препоръчвам, сложете му един вентилатор да го обдухва, за да се охлажда.
Eто снимки и видео:

Изображение
Eто съставните части на накрайника (правил съм го по това клипче)
Изображение
Накрайника сглобен
Изображение
Накрайника сглобен

Ето мътилката, която излезе от сондажа:
Изображение
Изображение
hidrazin - майстор
Браво! Дано да е свършило работа.
Сметката обаче не е много коректна.
В нея не включваш труд, данъци, осигуровки, транспорт...
Иначе да, в духа на "Направи си сам" някои неща излизат и по-евтино и някои дори по-качествено.
:partyman:
Киррил - специалист
Ако там където влиза въздуха има ежектор, няма ли да е по-добре?
https://argo-market.com/Products/Details/2507
Ако е кладенец, какъв воден стълб трябва да има на водата за да заработи системата? Половин метър стига ли? Има много почти пресъхнали кладенци и е проблем да се изчистят ръчно.
torbalan - Дървен философ
Хе, с това нефелно компресорче щом се получава, че то и аз мога да си продухвам моя сондаж. Имам аналогичен. :)

Тема "ПОЧИСТВАНЕ НА СОНДАЖ С ВЪЗДУХ (Air Lift)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: