Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Ники - напреднал
Както всичко останало, искам да монтирам резервоар за вода на тавана на вилата.
Няма централен водопровод, затова такъв резервоар ще ми служи и за създаване на налягане в банята и кухнята - и 2-те са на 1-ят етаж, а тавана е над 2-ри етаж.

Та въпросът ми е откъде да си набавя подобни на разумна цена?
С вместимост например поне 200 литра.
Ето едни за питейна вода:
http://www.bulgariatherm.com/bg/product ... CUPOLA/EDA
но както виждате, цената на 200-литровият е 161лв., което ми е много. Пък аз не държа да са точно за питейна вода, всякакви с подобна вместимост ме устройват.
velsi - Почетен майстор
Това е скъпо, защото е специален съд. Иди и си купи най-обикновени бидони по 100 литра. Два примерно. Или колкото си искаш. И си ги пробий, вържи си ги ако щеш последователно, ако искаш и поотделно.
Стефан - майстор
Ники, според мен проблема с бидоните е най-малкият. За целта стават всякакви бидони, свързани като скачени съдове. Проблем аз виждам с напълването на тези бидони с вода. Идеи имам в изобилие, само отговори как ще се запълват бидоните?
Ники - напреднал
Идеята ми е следната:
Бидоните ще са 2, един за топла вода и един за студена. Този за студената ще е над топлата и от него ще се допълва съдът с топлата вода когато му падне нивото. С нещо от типа на поплавък за тоалетна, но мисля да взема по-голям като вътрешен диаметър кран, да му заваря едно по-дълго рамо и да измисля някакъв поплавък за края на рамото. Това за топлата вода.
Сега на същинският въпрос за студената:
От водната помпа ще има един щранг който ще се качва догоре и също чрез поплавък ще включва този път не механичен кран за преточване от по-висок съд в по-нисък, ами ще включва някакво ключе, което да подаде ток на контактора, който включва помпата.

След малко ще пусна и скица как си го представям. Само да я нарисувам :-)
Ето и скица, надявам се да е ясно защо ми трябват 2 резервоара :-)
Едит: Това е груба скица само на резервоарите. В истинската, която съм нарисувал на хартия вкъщи, има цялата схема на ВиК инсталацията, създадена по мое усмотрение, включително бойлер. Има предвидени също така байпаси за през зимата, когато се предполага че резервоарите ще са източени, за да не замръзват. Тогава, ако искам вода за каквото и да било, помпата ще работи непрекъснато(всъщност това е състоянието й в момента).
Едит2:
Стефан написа:
Ники, .. Идеи имам в изобилие...
Дай идея за ключа за пускане и спиране на помпата при падане на нивото в резервоара за студена вода, моля те. Аз съм намислил 2-3 варианта, но може би има нещо стандартно за целта. Влагозащитено и т.н.

Прикачен файл

ViK.jpg
ViK.jpg (31.36 KиБ) Видяна 11391 пъти
Osiris - специалист
Ключ може и да е самата вода сега има триаци дето се управляват с 50 mA или C-Mos схема водата е проводник и тя може да ти служи за рамо на ключа виждал съм го направено в един немски ледогенератор като му паднеше нивото на водата той си включваше магнет вентил в твоя случай е помпа :cool: :?
Стефан - майстор
Ники,
Идеята ти ми харесва! Но идеята е едно, а изпълнението е друго. Дано успееш да я реализираш, и то така, че да стане автоматична, и да не се налага да и помагаш.
По въпроса за включване на помпата - аз съм привърженик на механичното задействане на пускането. Представям си го като някакъв балон/поплавък/, който се движи само вертикално. Към него да е закрепена рейка, движеща се във водачи, с крайни изключватели /включватели/. Трябва да се направи така, че помпата да се пусне при някакво минимално зададено ниво. Същевременно да се спре при достигане на максимално ниво. И задължително да се предвиди авариен вариант на спиране на помпата / при евентуален проблем/.

Допълнение към идеята. Задължително монтирай преливник и на съда за топла вода, тъй като тия спиратели от тоалетно казанче имат навика понякога да пропускат по малко.
Още едно допълнение - на топлия съд предвиди дренаж от дъното. А водовземането на топлата вода го измисли да е подвижно/ с мека връзка /, така, че да се взема топла вода само от повърхността му, където водата е най-топла. Малко го замотах, но дано да е станало ясно!
Най-интересен за мен е слънчевия колектор!!!
Ники - напреднал
Да, точно думата краен изключвател/включвател ми липсваше :-)
Стефан, имай предвид че съм сложил контактор за самото пускане и спиране на помпата. Ще ми трябва един 4-жилен кабел за да мога да включвам и прекъсвам веригата за контактора.
По-долу е скица на един от вариантите за пуск и стоп на помпата, използващи точно това.
Стефан написа:
И задължително да се предвиди авариен вариант на спиране на помпата
- какво имаш предвид? Допълнителен ключ някъде на удобно място?
Преливник за топлата вода също ще направя, макар че имам намерение да е друг кран, не от тоалетна, както съм обяснил в началото.
Стефан написа:
А водовземането на топлата вода го измисли да е подвижно/ с мека връзка /, така, че да се взема топла вода само от повърхността му...
Това също ми харесва и ще помисля как да го направя. Ако се окаже сложно с поплавък, ще остане както съм го мислел досега - почти от повърхността, малко под нивото на което ще се включи крана за донапълване със студена вода.
За слънчев колектор мислех върху някаква ламарина да запоя медна тръба като серпентина с достатъчен диаметър и за боядисам всичко в черно, след което да го затворя в някаква кутия със стъкло отгоре, да запазва донякъде топлината при вятър.
Сега обаче съм на вариант да използвам един стар здрав панелен радиатор, който също ще боядисам в черно и ще затворя в кутия.
Дори имах мераци тази кутия да бъде херметична и с един вентил за автомобилна гума, обърнат наобратно, за да изпомпам доколкото мога въздуха. Едва ли ще създам вакуум, но при доста разреден въдух няма да имам много топлинни загуби. И при слънчев, но студен ден, слънчевият панел пак би могъл да работи донякъде.

Прикачен файл

Poplavyk_pompa.jpg
Poplavyk_pompa.jpg (11.34 KиБ) Видяна 11345 пъти
velsi - Почетен майстор
Преди доста време писах в този форум за най-простата и ефтина конструкция слънчев панел при това изпитана и работеща, но незнайно защо нямаше никакви отзиви тогава. Ако искаш да погледнеш ето тука е
Стефан - майстор
Според мен е по-важно слънчевия колектор да е максимално ефективен. Все пак, това съоръжение се прави в дългосрочен план, и то трябва добре да се обмисли. Да се съберат няколко идеи, да се обмислят, и след това да се изпълнят.
Ето аз какво предлагам. Най-скъпата част е нагревния елемент. Аз препоръчвам медна тръба с диаметър Ф16-17 мм. Има ги вече във всяка железария. И мисля, че са на достъпна цена. Необходими са 25-30 метра. Препоръчвам медна, защото медта има най-добър коефициент на топлопредаване. И съответно нагряването на водата ще бъде най-бързо. Закупената тръба се навива като спирала на часовников механизъм. Дано да съм ясен. Края на тръбата, която е в центъра на спиралата, се издърпва нагоре на около 20 см - това е изхода с подгрятата вода. Най-външния край е захранването със студена вода. Прави се някаква конструкция за фиксиране на тръбата в издърпан нагоре вид. Нещо като конус.
След това се прави корпуса, в който ще се положи тази серпентина. Размерите са съобразно диаметъра на серпентината. Той може да е метален, може и дървен. От вътрешната страна се полага стиропор с дебелина 5-8 см. Отгоре се затваря със стъкло. Желателно е цялата конструкция да е възможно по-плътна.
Изисквания, които трябва да се спазват. Серпентината да се разположи на най-слънчевото място. Да се осигури наклон на тръбите по-голям от 3%. Да има възходящ наклон за подгрятата вода, т.е. да няма по-ниски участъци.
Ще се радвам, ако помагам. Успех!
velsi - Почетен майстор
Стефане, това което предлагаш е много идейно, харесва ми! Обаче излиза в пъти по-скъпо спрямо това, което аз съм описал, видял съм го с очите си и е много ефективно. Твоя вариант е добър наистина, но какъв е смисъла нещо да е скъпо след като може да е евтино.

Тема "Пластмасови съдове за вода, откъде?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: