• 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 68
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
perko - специалист
Аз, лично докато студентсвах из германия, работех от време на време при един който правеше сондажи. Помагал съм при няколко сондажа за термопомпи и никъде не използваха вода от сондажа. В самия сондаж пускаха 2 или 4 маркуча по които циркулира вода и отнема топлината от земята. Единствената подробност е, че сондажите бяха по 90 - 98 метра. Само че за разлика от сондаж за кладенец, тези ставаха 10 пъи по-бързо и предполагам бяха и по-евтини. Така, с една циркулационна помпа се захранва топлообменника, като тока според мен е по-малко, а и отпадат главоболията с дебит на сондажа и връщането на охладената вода.
90 метра се сондираха за около 3-4 часа от двама човека с една малка но модерна сонда, понеже нямаше нито обсадни тръби нито нищо. Само пробиваш до 90 метра, вадиш тръбите и възможно най-бързо поставяш топлообменните макучи в дупката.
След това сондажа се заравя и това е, чиста работа.
Защо никой не споменава това решение?
Чаро - Акълия
Сондажната машина "малка, модерна" и нова струва 27К евро!!!
Сондьорите под 100лв/м не сондират (говоря за София)
Смятай.
Споменаваме багер и изкоп. Ама пак смятай. Това е форум от БЪГария. Ако не сбъглявим системата,няма да спим. :lol:
Имай предвид, че отворената система работи най-добре! + Най евтино, най-лесно, най-бързо. Особено, ако вече разполагаш с сондаж или кладенец.
Навсякъде в ЕС се прави затворена система или термодвойка (по-рядко).
hygro - майстор
cacho написа:
Навсякъде в ЕС се прави затворена система
Причините са законодателни и много рядко технически.
LazarGanev - "Велик майстор"
В Бг засега няма законови пречки за отворена система, ама не се знае докога. Аз също нещо не мога приема за нормално всеки да си дупчи и да си прави експерименти - това едно на ръка, но едно е да помпиш за поливане, друго е да изхвърляш тонове чиста питейна вода в канализацията. Освен това вода от колко жилища може да поеме тая канализация в студено и дъждовно време? Да, вярно, че трябва да има отделни канализации, ама те обикновено са смесени. И като се препълни тая канализация, трябва да почнем да плуваме в лайна ли?
vanko68 - специалист
dj_marti79- тези киловати,за които говорим,са ефективно получените за отопление или за охлаждане.Консумираните от елмрежата са 3-4 пъти по-малко,колкото е КОП-а на термопомпата.
Чаро - Акълия
Ограничението в БГ идва от 6-те стотинки на куб.м над безплатните 10куб.м на денонощие. Но няма контрол ( то само тва да беше в тая държавка). Другото е, че в някои от държавите в ЕС, изграждането на такива системи се дотира. В БГ ходи кандидатствай за Кредит енергийна ефективност, да ти резнат марулката, скъсат нервите и изгубят времето. Или си извади Енергиен паспорт на сградата за 1000лв, да не плащаш данък 5 години по 200лв :-D
2v6 - майстор
filmatoplo написа:
Днес температурите паднаха малко щото вали цял ден - включих помпата на печката Прити с водна риза и се топлих от серпентината на бойлера който сега е на ток .По радиаторите върви вода с 30 градуса , е топли и камината ама вече няколко пъти съм се топлел така и става - 30 лева на месец ток повече . Само в месец септември и октомври става с външна не по малка от 5-10 гр . :) Днес външна бяха 16-20 гр .
Е-е-ех, море, море :)

По тоя метод тука може само малката стаичка да се сгрее за тия 30 лв :sad: Вече трети ден температурата не се качва над 12, а нощно време е под 10.

При тия условия въздушната термопомпа няма конкуренция - за тия 30 лв моята самоделка поддържа навсякъде 21-22 градуса.
dj_marti79 - специалист
Последна промяна от dj_marti79 на ср сеп 09, 2009 8:01 pm, променено общо 1 път.
dj_marti79 - специалист
vanko68 написа:
dj_marti79- тези киловати,за които говорим,са ефективно получените за отопление или за охлаждане.Консумираните от елмрежата са 3-4 пъти по-малко,колкото е КОП-а на термопомпата.
ОК Мерси за разяснението. Така съм по-съгласен.
kuuuuuul - майстор
Яааа,колко нещо съм изпуснал :x
Имам една молба към denuchi ако може да ме осинови обещавам че много ще слушам :lol:
Моя кладенец е под къщата и едни специалисти ме уплашиха,че ТП щяла да я подкопае,иначе е 10м и ф80 бетонни пръстени 16гр дебита около 2м3/ч и нивото от 2,60 пада до 2.00 и не мърда та за това обмислям компромисен вариант на вода-вода. :partyman:
  • 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 68

Тема "Направи сам термопомпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: