• 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 68
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
denuchi - специалист
а сега по моя проблем. върти ми се една лудо-щура идея. мислих да направя ТП вода-въздух-вода или вода-вода-въздух. незнам как е най привилно. и за какво иде реч: при температури от порядъка 13-33 гр. (примерно) работи с въздушно охлаждане. а при темпер. под 13 и над 33 гр. преминава на водно охлаждане. и защо: помпата която ще използвам от сондажа е 2,2 кв. а вентилаторите които ще свършат тази работа са с мощност 1кв., че дори и по малко. и въпроса ми е следният заслужава ли си тази глупава-щура идея да направя опит да спестя тези 1.2-1.6 кв.
vanko68 - специалист
При тези мощности на помпата и вентилаторите означава ли,че ТП ти е с мощност поне 100 квт? Защото ако е така,то инвестицията в допълнителен топлообменник въздух/фреон ще е толкова голяма,че икономията на 1 квт ще е безсмислена. А като се сложи и усложнената автоматика и управление,става още по-ясно.
Аз съм мислил в подобна насока,но с друга логика - да преработя външно тяло на климатик като добавя воден топлообменник,който да работи с приоритет. И ако случайно има проблем с водата или помпата или филтъра,да мина на въздушно охлаждане като резервен вариант.
denuchi - специалист
е чак пък 100 не. но някъде около 45 да. помпата и вентилаторите са даденост. по 370 вата са вентил. 2 бр. а как се домъква вода от 50 метра. и осигуряве дебит 4-6 л/с. така че такава си е помпичката. автоматиката неме бърка като цялост. това ми е най малкият дерт. то погледното реално и при мен може да се помисли и в тази насока в която си се насочил. при проблем с помпата например.
vanko68 - специалист
А топлообменника въздух/фреон за 45 Квт? Е тва си е дерт вече...
denuchi - специалист
няма да е един. а два броя за всеки кръг отделен топлообменик. такъв голям че и двоен няма. ще трябва да се купува евентуално а ще е маса пари. а на кой му се дават пари. а да попитам нещо тук, че незнам къде точно да си задам въпроса./ до колко херца минимум мога да подавам на един компресор. в момента е в границата 30-60 херца. под 30 мога ли да падна и колко. дали ще има някакви вреди за компресора.
dj_marti79 - специалист
Аз исках да попитам:
-Възможно ли е вместо конвектори да се използват съществуващите радятори на локалното парно и удачно ли е като вариант? :?
Голям топлообменник ако притопля водата вместо котлето, ще се избегне ел. консумацията и шумът от вентилаторите и автоматиката покрай тях?
Чаро - Акълия
dj_marti79 написа:
Аз исках да попитам:
-Възможно ли е вместо конвектори да се използват съществуващите радятори на локалното парно и удачно ли е като вариант? :?
Принципно няма проблем ТП+радиатори.
За "заварен" случай трябва да се смята. Малко вероятно е да пасне, ако съществуващата система е направена читаво. Не можеш да се охлаждаш без конвектори...
dj_marti79 написа:
Аз исках да попитам:

Голям топлообменник ако притопля водата вместо котлето, ще се избегне ел. консумацията и шумът от вентилаторите и автоматиката покрай тях?
Тва не го разбрах :?
fbr - майстор
denuchi написа:
няма да е един. а два броя за всеки кръг отделен топлообменик. такъв голям че и двоен няма. ще трябва да се купува евентуално а ще е маса пари. а на кой му се дават пари. а да попитам нещо тук, че незнам къде точно да си задам въпроса./ до колко херца минимум мога да подавам на един компресор. в момента е в границата 30-60 херца. под 30 мога ли да падна и колко. дали ще има някакви вреди за компресора.
Определено в идеята ти има логика, но дали няма да е по-изгодно, при посочените температурни условия, вместо да "разкарваш водата от 50 метра" , да изградиш топлообменник вода-въздух до ТП, и се пресметне каква икономия може да се реализира.А относно честотата до която може да работи компресора. Теоретически може и извън тези граници, но трябва да можеш да променяш и напрежението, тъй като, когато честотата пада, пада и индуктивното съпротивление на двигателя, оттам се вдига тока и за да го поддържаш в номинални граници трябва да намалиш напрежението . В обратна посока на честотата е аналогично.
vanko68 - специалист
Относно мин.обороти на компресора- би трябвало да имаш предвид влошеното мазане при ниските обороти.Аз лично бих предпочел да работи on/off под 30те Хц,но да си има мазане,отколкото обратния вариант.
filmatoplo - майстор
Какво стана с идеята вода-вода и въздух-вода в една система .
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 68

Тема "Направи сам термопомпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: