• 1
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 68
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
denuchi - специалист
Първият около 14kw вторият около 7kw. По мой сметки. Всико това в режим охлаждане.
unicata - специалист
Къщата която взех е близнах север-юг и мойта е северната, така че повече ме интересува като отопление :)
magi208 - специалист
denuchi написа:
Първият около 14kw вторият около 7kw. По мой сметки. Всико това в режим охлаждане.
Абсолютно си прав ! Мен ме заблуди че RXYQ10P7 е 28 кв на студено и 31 на топло и не видях че е с 2 компресора.
denuchi - специалист
Лично за мен. Мое си лично мнение, ако е вода-вода няма никакъв смисъл да инверторен компресора.
magi208 - специалист
Защото ако останалата периферия не ти е инверторна това че доведе до дори по-нисък КОП.
Чаро - Акълия
Мое мнение е, че ако буферен съд се върже на правилна схема не е необходим инвертор дори и при въздух-вода.
:-D
Тани - модератор
Чаро написа:
Мое мнение е, че ако буферен съд се върже на правилна схема не е необходим инвертор дори и при въздух-вода.
:-D
Да добавя само, че и буферния съд трябва да е правилен :wink:
unicata - специалист
обмислям вариант да сложа някакъв буферен съд, тъй като до колкото разбрах с него ще мога да пусна термопомпата да работи в номинален режим, което до колкото разбрах води до максималко оползотворяване на вложената енергия.
Значи няма проблем да купя и конвенционален климатик стига да ползвам буферен съд, ако ще ползвам такъв, дали ще стигнат 200 литра че ми се намира един стар варел, който да излолирам с 10см вата?
друг въпрос - гледам че всички 40-45ци са с коп 2,7-2,9. прави впечатление че колкото по-голям им е капацитета толкова по-нисък е коп-а като че ли има ли нещо такова?
magi208 ми каза че може да се сложи рекуператор на климатика с което ще се вдигне копа, някой друг има ли инфо по въпроса как може да се постигне коп поне 3,5 аз за това се боря ако е възможно. Кое дава отражение, по-голям топлообменник, по-нов модел компресор, какво?

ЕДИТ:

Разгледах няколко:
http://prodavalnik.com/kolonen-klimatik-40ka-i39135703 този е модел nippon asf h48 a5 1ar, не намерих никаква информация за нег, но гледам други от серията asf са с по 2,7 коп но не пише с какъв фреон са.
http://prodavalnik.com/klimatik-kolona-i38018981 и за този гугъла не даде особени резултати.
http://prodavalnik.com/kolonen-klimatik-osaka-i38575469
http://prodavalnik.com/klimatichna-sistema-i40211459 тази ме грабна с това че е монофазен и е с новия фреон, но незнам какъв му е копа
струва ли си да си купя някой от тези и да го почвам

Какво бихте ми препоръчали.
Чаро - Акълия
КОП-а на климатика си е КОП на климатика при Т+7 и стайна 20. Ти как ще го ползваш?
Все едно да сложиш двигателя от Голфа в Корсата и да питаш колко ще харчи, защото Голфа харчел 5/100 каталожно, примерно.
Висман даваха някъде между 60-70л на киловат инсталирана мощност за буфера.
Моят съвет е колкото можеш по-голям. Стига да имаш място ВЪТРЕ в къщата. Освен това изолацията...
Мечо пух -Колкото повече, толкова повече. :-D
Ако правиш вода-вода може да вдигнеш КОП-а с още един топлообмен. :roll:
magi208 - специалист
unicata написа:
обмислям вариант да сложа някакъв буферен съд, тъй като до колкото разбрах с него ще мога да пусна термопомпата да работи в номинален режим, което до колкото разбрах води до максималко оползотворяване на вложената енергия.
Значи няма проблем да купя и конвенционален климатик стига да ползвам буферен съд, ако ще ползвам такъв, дали ще стигнат 200 литра че ми се намира един стар варел, който да излолирам с 10см вата?
друг въпрос - гледам че всички 40-45ци са с коп 2,7-2,9. прави впечатление че колкото по-голям им е капацитета толкова по-нисък е коп-а като че ли има ли нещо такова?
magi208 ми каза че може да се сложи рекуператор на климатика с което ще се вдигне копа, някой друг има ли инфо по въпроса как може да се постигне коп поне 3,5 аз за това се боря ако е възможно. Кое дава отражение, по-голям топлообменник, по-нов модел компресор, какво?
Ще се опитам да го обясня по-разбираемо:

Приликата между инвертор и конвенционален е че и двата изглеждат еднакво :) От там нататък са само разлики.
Много хора си мислят , че инвертора е по-икономичен на отопление защото може да си намаля оборотите и от там прави икономия на ток.
Всъщност това е един от страничните ефекти
Истината е че конвенционалните компресори климатичен тип са изчислени да не се претоварват при входящ фреон на 15 и изходящ на 70 градуса Целзий за да могат да охлаждат добре и в най-голямата жега. Това се постига като закачите мощен електродвигател към малка помпена част.
По тази причина когато работи на отопление при ниски външни температури /редки фреонови пари на входа/ за тях е трудно да постигат висок коп - В този случай големия двигател и малък помпен обем вече не помагат защото за да прекараш голяма маса разреден фреон се иска по-голяма помпена система пък дори да е с по-малък двигател.

Такъв тип са конвенционалните компресори за хладилни камери . Много от тях имат КОП 3 и при температура в камерата -20 градуса именно заради малкия двигател и голяма помпена система.
Този тип компресори се претоварва обаче при високи температури и налягания на фреона и не е добър за охлаждане при положителни температури.

Е тук се намесва инвертора ,който е на практика нискотемпературен компресор при който се свалят оборотите тогава когато постигне избраното от производителя натоварване и по този начин може да се адаптира към почти всякакви температури и налягания на фреоновите пари .

Демек ако искаш висок коп на система въздух-вода си за инвертор а ако е вода-вода е излишно .
При вода-вода се ползват малко по-нискотемпературни компресори от климатичните за КОП 4.

На лични мога да ти кажа как да ползваш климатичен за висок коп.
  • 1
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 68

Тема "Направи сам термопомпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: