Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Dare_Devil
Хрумна ми една леко болна идея, която нямам идея дали може да сработи. Става дума за охлаждане на помещение с помощта на елементи на Пелтие - монтирани в панели на окачен таван, с адекватни отвори, пропускащи охлаждания от елемента въздух да слиза надолу. Същевременно на топлата страна на елемента има монтиран радиатор, който е вкаран във въздуховод с постоянен въздушен поток (оригинално си мислех за вентилатори, вкарващи свеж въздух във въздуховода, но докато пишех ми щукна че може би ще е възможно за целта да се ползва и комин, който да тегли - ще е възможно ли това всъщност?). Проблемът е, че нямам никаква идея от топлотехника и не знам как да изчисля дали такова нещо би работило (и ако да - с какъв разход на ток).
Целта на цялото упражнение е да охлаждам помещение без да се разчита на климатици - това ще е идеален вариант за спални и холове, когато човек иска да му е прохладно без да му се схваща врата.
lov - майстор
Да попитам все пак първо случайно да си милионер? :-D
Щото после трябва и някой да плаща сметката за тока. Щото при това ниско КПД ще ти излезе на същата цена като да си докарваш лед от Аляска. :lol:
Dare_Devil
Подозирах, че това може да се окаже проблем, но не знам как да го сметна дали и как. Някой с познания по топлотехника да даде едно рамо?
шоп - майстор
На теория няма никакъв проблем. Най-масовите пелтиета ТЕС 12706 имат мошност 60 вата. Не е проблем да се обедиянят 5-10 бройки и да се получи този желан ефект, но КПД то наистина ще е малко, защото имаме и получена топлина. Трябва еднъж да имаме поток на охладен въздух, веднъж изкарване на топлината. Хубавото на процеса е, че зимата можем да го използваме за затопляне. НО ВСЕ ПАК препоръчвам компресорна машина термопомпа / климатик/ за да имаме КОП над 1 ца
Успехи
Andri01 - майстор
Топлината отива да затопли водата в бойлера/ трябва да измисли как,но...от мен идеята/! :?
шоп - майстор
е, това е лесно. Има водни радиатори за пелтие. Използват се за охлаждане на мошни процесори, геймърски компютри и сървъри.

Най-хубавото на пелтието е обратимостта на процесите.

кеф ти топлина, кеф ти студ. Подаваш му ток имаш топлина и студ. Подаваш му делта Т и получаваш ток.

Руснаците продават печки с твърдо гориво на които има монтирани пелтиете и печките произвеждат ток.
fox_vt - майстор
КПД то по спомен беше под 5%.Токовете които ще ти трябват да захраниш "поле" от пелтиета ще са огромни срещу добитата мощност.Освен това водните радиатори изискват помпа а кпд то пада главоломно със увеличаването на температурата на топлата страна.Ако бойлера който ще топлите не превишава 10 градуса целзий може и да се охлади нещо но в момента в който стигнете 20-30 градуса и аут.С две думи не се занимавай.Смисъл има единствено ако имаш много налични бройки и ги ползваш да произвеждаш ток за някой светодиод зимата на печката.
шоп - майстор
fox_vt, бъркаш

За процеса който пита питащият КПД то може да е много повече. Иначе всяка хладилна чанта или диспенсър за вода би работил с КПД под 5%

КПД 5-10% имаме при произвеждане на ел. енергия и тук пак има условности. Всичко зависи от ДТ
fox_vt - майстор
За съжаление и ти се бъркаш :) дали ще произвеждаш ток дали студова мощност кпд то си е все толкова като силно се влияе в посока надолу при намаляване на температурната разлика.Да го кажем така-имаш пелтие подаваш ток едната страна се изстудява другата се затопля като топлата се затопля значително по бързо отколкото студената се изстудява.За да се предотврати това топлата се охлажда-отвеждаш един път топлината от самата работа на TEC и един път топлината от електрическата мощност която не си използвал(разбирай другите 95% от 5 те % кпд)След като имаш толкова много ресурс за охлаждане защо ще охлаждаш TEC а не използваш този ресурс директно за охлаждане :?: Един по мощен TEC гълта към 10-15А като сложиш 10 броя става 150А ток.Едно подово на 12 волта със тоя ток ще топли цяла апартамент,а климатик със тая мощност 1800 вата консумация е къмто 17 ка която отдава поне 5 кв охладителна мощност.Диспенсъра работи спор няма но бавно,и тук ще работи точно до момента в който решиш да отведеш студа от студената част за лично ползване.Играл съм си доста с пелтиета доста по мощни от посоченото и само 2 пръста да сложиш и вече се е разстопило :wink:
lov - майстор
Айде малко по просто за най разпространените пелтиета от 60W. Реалното им КПД е някъде около 10 процента макар че по бумагите пишат и 30 че и на горе но това е само теоретично защото топлинние преход вътре с самите елементи е доста по голям. Та ако имаме само 10% студен добив от 60W то останалите 54W са отделена топлина която по някакъв начин трябва да отнемем от топлата страна. А от заниманията ми с оная хладилна чанта практически научих че много трудно се отнема топлината. Тоест много яки радиатори и вентилатори и крайната инвестиция за някакви си 10% студодобив става баснословна като разход на енергия. Не са включени разходите за ел. енергия на вентилаторите. Те и сметките описани по горе са малко бакалски :) и реално добива ще е много по малък.

Тема "Пелтие" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: