Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
lakosste - специалист
Имам следния въпрос,имам климатик краун(овикновен)12-ka и ако може малко помощ как да го преправя само за охлаждане въздух-вода за 2 помещения 40 м3 (15кв.m) и 90 м3 (35кв.m)
2v6 - майстор
lakosste написа:
Имам следния въпрос,имам климатик краун(овикновен)12-ka и ако може малко помощ как да го преправя само за охлаждане въздух-вода за 2 помещения 40 м3 (15кв.m) и 90 м3 (35кв.m)
Климатик 12-ка може да произведе 12000 Btu студено, не повече :idea:
Защо ти е да охлаждаш вода, след като ще трябва да охлаждаш въздух :?:
Топлообменник фреон-вода само ще увеличи консумацията на ток - ще трябва допълнително циркулационна помпа за водата :idea:
lakosste - специалист
2v6 написа:
lakosste написа:
Имам следния въпрос,имам климатик краун(овикновен)12-ka и ако може малко помощ как да го преправя само за охлаждане въздух-вода за 2 помещения 40 м3 (15кв.m) и 90 м3 (35кв.m)
Климатик 12-ка може да произведе 12000 Btu студено, не повече :idea:
Защо ти е да охлаждаш вода, след като ще трябва да охлаждаш въздух :?:
Топлообменник фреон-вода само ще увеличи консумацията на ток - ще трябва допълнително циркулационна помпа за водата :idea:
ok. Ти как вийдаш нещата тогава?
2v6 - майстор
lakosste написа:
2v6 написа:
lakosste написа:
Имам следния въпрос,имам климатик краун(овикновен)12-ka и ако може малко помощ как да го преправя само за охлаждане въздух-вода за 2 помещения 40 м3 (15кв.m) и 90 м3 (35кв.m)
Климатик 12-ка може да произведе 12000 Btu студено, не повече :idea:
Защо ти е да охлаждаш вода, след като ще трябва да охлаждаш въздух :?:
Топлообменник фреон-вода само ще увеличи консумацията на ток - ще трябва допълнително циркулационна помпа за водата :idea:
ok. Ти как вийдаш нещата тогава?
Първо - защо искаш да използваш един климатик за две помещения :?
lakosste - специалист
Добре де приотоплението различно ли е?Как може да се ползва1 климатик за термопомпа за отопление?
2v6 - майстор
lakosste написа:
Добре де приотоплението различно ли е?Как може да се ползва1 климатик за термопомпа за отопление?
Ще копирам тук разговора от другата тема:
http://napravisam.bg/forum/viewtopic.ph ... &start=120
lakosste написа:
Имам следния въпрос,имам климатик краун(овикновен)12-ka и ако може малко помощ как да го преправя само за охлаждане въздух-вода за 2 помещения 40 м3 (15кв.m) и 90 м3 (35кв.m)
Че сега какво му пречи да охлажда :?
lakosste написа:
Е няма как.Едното е на 15 m. от другото.
За да стане на вода ще трябват над 600 лв - топлообменник, помпа, разширителен съд, водопроводни тръби, конвектор...

Имаш и други варианти:
1. 15 м въздуховоди и два вентилатора - под 200 лв.
2. Отделен климатик за второто помещение - 300-400 лв.

Климатика монтиран ли е?
Работи ли в поне едното помещение?
На един етаж ли са помещенията?
lakosste написа:
Искам да направя обратната система на твоята (ти отопляваш а аз охлаждам).Нямам само топлообменник а и за голямото помещение ако ползвам клима ще ми е необходим 18-ка и 12-ка за малкото-разхода става троен.Затова питам 12-ката ще може ли да смогне с ТО за 2-те помещения?Дайте малко акъл де :?:
Преработката на климатик в термопомпа въздух-вода не променя консумацията или получената (трансформирана) енергия :!:

Със сигурност охлаждането ще се влоши, ако вместо вътрешното тяло се ползва топлообменник фреон-вода и след това конвектор (или два конвектора).

Климатика ползва по-малко ток за охлаждане, отколкото термопомпа въздух-вода.
--------------------------

Поизясниха ли се нещата :?:
a_stoev - майстор
Единствения плюс на въздух вода е, че когато е на вода се разхожда по лесно из къщата. Останалото са минуси. На теб не ти трябва вода, а втори климатик.
lakosste - специалист
Мисля че схванах.Значи например ако на едното помещение ми са нужни 3кв. за отопление или охлаждане а на другото 4кв,то компресора който ми трябва е нужно да има толкова отдавана мошност.На прав път ли съм?
2v6 - майстор
lakosste написа:
Мисля че схванах.Значи например ако на едното помещение ми са нужни 3кв. за отопление или охлаждане а на другото 4кв,то компресора който ми трябва е нужно да има толкова отдавана мошност.На прав път ли съм?
Точно. Мощността на климатичните компресори даже понякога се дава само за студопроизводство в Btu, не им знаят електрическата мощност :)

Ти нали грееш с едно външно тяло бойлер - слагаш го вътре и охлаждането ще ти е безплатно :idea:
a_stoev - майстор
2v6 написа:
lakosste написа:
Ти нали грееш с едно външно тяло бойлер - слагаш го вътре и охлаждането ще ти е безплатно :idea:
А, не става толкова просто, трябва да се предвиди управление :-D за зимен и летен режим. слага една клапа през лятото да вкарва вътре. а зимата да си духа вън.

Буквално си го представям външното тяло в нещо като сандък с подвижни стени. Лятото сваля станата към стаята, и затваря навън, зимата затваря към стаята и отваря навън.

Тема "термопомпа за охлаждане" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: