Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
hygro - майстор
sony30 написа:
Оказа се, че са шумни и не могат да се ползват в стаята, в която спиш.
Вероятно са купили са от недоделките с аксиални вентилатори от Метро. Нормалните битови осушители са практически безшумни - 45dB(A).
sony30 написа:
А и харчат доста ток.
Мощността на компресора е като на малък хладилник, а включват по-рядко и от хладилника. Консумацията на ток обикновено е в рамките на 2лв. месечно. По-малко няма как :)

Между другото, чрез възстановяването на скритата топлина на изпарение, заплатеният ток се изплаща с лихвите под формата на високоефективно отопление или по-точно 540000 калории за всеки литър кондензат в резервоара...
georgiarg - специалист
Тази зима бях с влагоуловител и почти не видях конденз и по голямата радост няма мухъл
snoopdoggystyle - помощник
Здравейте, днес купих един обезвлажнител от практикер - марката е Budget. Взех го за 160 лв. /с 20% отбивка от цената -200 лв., валидно до 09.09.2009 г./

Времето ще покаже колко е добър.
rulom - модератор
snoopdoggystyle написа:
Здравейте, днес купих един обезвлажнител от практикер - марката е Budget. Взех го за 160 лв. /с 20% отбивка от цената -200 лв., валидно до 09.09.2009 г./

Времето ще покаже колко е добър.
georgiarg написа:
Тази зима бях с влагоуловител и почти не видях конденз и по голямата радост няма мухъл

Последно, влагоуловител, обезвлажнител или осушител е понятието :?
LKK - специалист
hygro написа:
Между другото, чрез възстановяването на скритата топлина на изпарение, заплатеният ток се изплаща с лихвите под формата на високоефективно отопление или по-точно 540000 калории за всеки литър кондензат в резервоара...
Абе имаше нещо, че при преминаване от газообразно в течно агрегатно състояние се отделя топлина, ама не мога да схвана при каква температура е тази топлина, която се отделя. :?
hygro - майстор
LKK написа:
Абе имаше нещо, че при преминаване от газообразно в течно агрегатно състояние се отделя топлина, ама не мога да схвана при каква температура е тази топлина, която се отделя. :?
При подаване на топлинна енергия на веществото се повишава температурата му спрямо първоначалната, така че поставен по този начин, въпросът няма физичен смисъл.
LKK - специалист
Да се опитам по друг начин да сформулирам въпроса, който възникна от следният цитат.
hygro написа:
Между другото, чрез възстановяването на скритата топлина на изпарение, заплатеният ток се изплаща с лихвите под формата на високоефективно отопление или по-точно 540000 калории за всеки литър кондензат в резервоара...
1. Значи, при изпарението на водата се поглъща определено количество енергия, което впоследствие се възстановява, когато водата отново стане течност. Това правилно ли съм го разбрал?
2. Ако изхвърлим парите през аспирацията ние губим тази енергия, но ако ги кондензираме /втечним/ във влагоуловителя, то тази енергия /топлина/ не напуска помещението. Това ли е скритият ефект на влагоуловителя?
3. Това, което ме притесни е че 1килокалория = 1,1626 киловатчаса, т.е излиза, че за всеки литър кондензат получаваме бонус от 627,8 киловатчаса, което е ужасно много. Нещо грешно има ...???
2v6 - майстор
LKK написа:
Абе имаше нещо, че при преминаване от газообразно в течно агрегатно състояние се отделя топлина, ама не мога да схвана при каква температура е тази топлина, която се отделя. :?
При кондензирането на 1 kg вода се отделя 0.63 kWh топлина (2270 kJ, 542 kcal).

Температурата на конденз зависи от влажността и се определя от психрометрична графика:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Psych ... vel-SI.jpg

Например въздух с 55% влажност при 20 градуса започва да кондензира при охлаждане до 10 градуса.
hygro - майстор
LKK написа:
3. Това, което ме притесни е че 1килокалория = 1,1626 киловатчаса, т.е излиза, че за всеки литър кондензат получаваме бонус от 627,8 киловатчаса, което е ужасно много. Нещо грешно има ...???
Това, което те обърква е, че благодарение на дълбокомислени диетични гурута, килокалорията масово е наричана неправилно "голяма калория", като "голяма" често се изпуска. Оттам идва малка грешчица с три порядъка :)
LKK - специалист
Мерси, успокоих се, сега всичко си дойде на място.
Вече ще знам точно с колко съм се стоплил, след като си избърша конденза от прозорците, изстискам кърпата и измеря на ел. везна теглото на изцедената течност.

Тема "осушител на въздуха" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: