• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко за компютрите, компютърните мрежи.
Lisko - майстор
Да споделя една история в тази тема:
Преди около година моя позната ми се обажда че синчето пак скапало лаптопа (с уиндоус).
Тя вече си взела нов, този щял да е за него ама поне да съм го оправел да работи.
Аз си рекох - чакай сега да направим експеримент.
Инсталирах Убунту, показах й за 10-тина минути кое какво, рекох - няма а се пуашите - не е Уиндоус ама прилича...
Онзи ден отиваме у тях на гости и какво да видя - синковеца щрака по лаптопа на ушите му плющят, Убунтуту работи кат' пушка - никакви оплаквания...
Аз самият не работя на убунту редовно, по-скоро доста рядко, на уиндоус съм. Но този експеримент показва, че хората излишно се плашат щом като чуят че нещо не е Уиндоус. Това момче да е някъде 4-5 клас.
boltik - специалист
Lisko написа:
..... работи кат' пушка - никакви оплаквания...Но този експеримент показва, че хората излишно се плашат......
Здравейте,не че се плашат,ами като стигнат до тези кодове и пакети и блокират.Аз доста неща изчетох и още немога да измисля топлата вода.Ами на мен ми допада Убунту 13 серия,въпреки че има много негативни изказвания за нея.Много запъвала,което си е вярно,но в сравнение Уиндулса е много по-добре.Много хвалят 14 серия.Тези проблеми при нея били изчистени.Ами щом се канят да я вкарват в телевизора,може и да са я пооправили.За четеца още се боря с него.Имам ги инсталирани и двете под програми,но най вероятно трябва да почета повече.Само като си помисля колко трябва да се чете,главата ме заболява.Да кача някой извадки от други форуми,че ако се наложи да са под ръка.


Клавишни комбинации за работната площ

Alt + F1 – Отваря Програми от основното меню.
Alt + F2 – Стартиране на приложение чрез изписване на името му в появилото се поле.
Prt Sc – (Print Screen) Прихващане на целият екран като изображение.
Alt + Prt Sc – Прихващате на текущият прозорец като изображение.

Клавишни комбинации за взаимодействие с прозорци

Alt + Tab – Превключване между отворените прозорци
Ctrl + Alt + Лява/Дясна Стрелка – Преминаване между отделните работни плотове
Alt+F7 – Местене на текущият прозорец. Може да се използва клавиатурата или мишката
Alt+F8 - Преоразмеряване на текущият прозорец. Може да се използва клавиатурата или мишката
Alt+F9 - Минизиране на текущият прозорец
Alt+F10 – Максимизиране на текущият прозорец
Alt+Space – Отваряне на диалог с команда Отгоре плюс горните команди
Alt+F5 – Връщане на текущият прозорец към нормалният или предишният му размер
Alt+F4 – Затваряне на текущият прозорец

Клавишни комбинации при пуснати ефекти на работната площ

Ctrl + Alt + Лява/Дясна Стрелка – Завъртане на „кубът“, върху който се намират работните площи.
Ctrl + Alt + Стрелка Нагоре – Едновременно показване на всички отворени прозорци за лесен избор.
Ctrl + Alt + Стрелка Надолу - Разгъване на „кубът“ за преглед на повече от една работна площ чрез използване на стрелките.

Често срещани клавишни комбинации в различните приложения

Ctrl + C – Копиране на избраният текст/обект
Ctrl + X – Изрязване на избраният текст/обект
Ctrl + V – Поставяне на избраният текст/обект
Ctrl + A – Избиране на всичко
Ctrl + B – Задаване на удебелен текст
Ctrl + I – Задаване на курсив текст
Ctrl + U – Задаване на подчертан текст
Ctrl + N – Отваряне на нов документ или прозорец
Ctrl + S – Запазване на текущият документ
Ctrl + O – Отваряне на друг документ
Ctrl + P – Отпечатване
Ctrl + Z – Отмяна на последното извършено действие
Ctrl + Shift + Z – Връщане на последното отменено действие

Системни клавишни комбинации

Ctrl + Alt + Delete – Незабавно рестартиране на системата когато е зареден само конзолен режим на работа
Ctrl + Alt + Backspace – Рестартиране на X (графичният мениджър) и зареждане на екран за вход в системата
Ctrl + Alt + Плюс (цифрова клавиатура) - Смяна във възходящ ред между поддържаните режими на монитора
Ctrl + Alt + Минус (цифрова клавиатура) – Смяна във низходящ ред между поддържаните режими на монитора




1.Synaptic Package Manager - Пакетен мениджър

2.VLC Media Player - Може би най-добрия плеър за линукс, дос и мак като цяло (Това е моето лично мнение, нямам намерение да споря за това кой плеър е най-добрия, всеки си има предпочитания)

3.Ubuntu Restricted extras - нужни пакети за системата

4. FFMPEG

5. Recorditnow - Нещо като Camtasia за Windows, рекордер на работната среда

6.Audacity - Аудио обработка (Разширена)

7.Openshot - Видео обработка

8.Gdebi - Инсталатор на пакети (програми), командата е gdebi-gtk

9.MyUnity - Само за изданията с Unity Interface - настройки и всякакви глезотиики за Unity

10. Gparted - програма за работа с запаметяващи устроиства: Разделяне на дялове, форматиране, преоразмеряване и какво ли още не...

11. Rar - rar пакет, отваря rar архиви

12.GIMP - Нещо като Photoshop, но с по малко екстри, разширена обработка на изображения.

13.VirtualBox - Виртуална машина...

14.Gnu Paint - Проста програмка за рисуване (като Paint в Windows)

15. Compiz - Хиляди ефекти (Нагласват се, командата за стартиране е ccsm)

16.Cheese - Глезотии с видеокамерата - запис на видео, снимане, серия със снимки, готини ефекти, нещо като photobooth в Macintosh

17.Unetbootin - Инструмент за записване на дистрибуция на usb устройства

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ubuntu Tweak:

Ubuntu Tweak е приложение за лесно настройване на Ubuntu. То предлага много полезни десктоп и системни опции, които десктоп средата по подразбиране не предоставя - промяна и добавяне на хранилища и програми, почистване на харддиска и много други. С негова помощ ще се радвате пълноценно на Ubuntu!

С ubuntu tweak можете да настроите бързо и лесно системата си. Програмата включва инструменти за почистване на ненужни пакети и кеш, настройка на работния плот, информация за системата ви, услуги, които се стартират със зареждане на ОС и много други.


И линкове откъдето са свалени:

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu_bg#. ... 0.BA.D0.B8

http://forum.ubuntu.bg/

П.П.-Задържа се клавиша с това изображение и Линукс показва командите на екрана.

Прикачен файл

windows_7.jpg
windows_7.jpg (57.76 KиБ) Видяна 2129 пъти
Последна промяна от boltik на ср апр 23, 2014 2:29 pm, променено общо 1 път.
Gnus - специалист
Хубав списък. Само да вметна 1-2 неща:
Alt + ` (обратен апостроф) - превключва между различните инстанции на текущата порграма. Например, отворени са 3 терминала и с това може да се върти само между тях.
MPlayer и неговото гуи SMPlayer - още един отличен медия плейър.
boltik - специалист
Здравейте,днес ми се случи нещо и незнам дали ненаправих грешка?

Прикачен файл

rsz_Снимка_от_2014-04-25_150026.jpg
rsz_Снимка_от_2014-04-25_150026.jpg (49.78 KиБ) Видяна 2115 пъти

Прикачен файл

rsz_screenshot_from_2014-04-25_162722.jpg
rsz_screenshot_from_2014-04-25_162722.jpg (41.65 KиБ) Видяна 2115 пъти
boltik - специалист
sstefanov написа:
Аз съм с Debian и нямам никакви оплаквания.
Здравейте,да попитам?Тази Debian вижда ли SD картите?Или всяка инсталация се донастройва?
hygro - майстор
Не би трябвало да е необходимо да настройваш каквото и да е, за да има поддръжка. Не зная в Дебиан дали присъства по подразбиране, но ако не, качи "udev", за да не трябва да монтираш ръчно новите устройства.

Код: Избери всички

apt-get install autofs udev
sstefanov - майстор
Вижда ги без проблем.
boltik - специалист
sstefanov написа:
Не си написал какъв ти е компютъра, процесора и т.н.
Ако е стар компютъра е по-добре да инсталираш някаква по-лека графична среда, например lxde или xfce4.
Аз съм с Debian и нямам никакви оплаквания.

Изображение

Здравейте.Дава ми грешшен код.За кой код ме пита.В началото който писах два пъти ли?В края на инсталирането се показва едно мониторче и пита за код.Излиз ми една таблица и ме пита как да вляза.

П.П.-Ами да пробвах да инсталирам няколко пъти Дебиан,но ми дава,че кода бил грешен.За кой код става дума,за този който аз посочих или друг?Немога да завърша инсталацията.По диска и опаковката не видях никакви кодове и клюаове.На фактурата имаше 2 номера и тях не ги разпознава.Предполагам,че грешката е от незнание.

Прикачен файл

DSCF0001.JPG
Последна промяна от boltik на нед май 04, 2014 10:58 pm, променено общо 2 пъти.
MrMurdjo - майстор
На картинката, дето си сложил, аз поне нищо не можах да прочета. Горе е Убунту, долу Дебиан - каква е връзката?
(Знам, че Убунту е базиран на Дебиан, питам за някаква друга връзка :-D )
boltik - специалист
Здравейте,ами не говоря за връзка.Купих си Дебиана.Опитах няколко пъти да го инсталирам,но не ми се отдаде възможност.Явно допускам някъква грешка.
Случайно ми попадна този ред и мемори картата заработи.

Прикачен файл

13513.jpg

Прикачен файл

13512.jpg
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "повече за Linux" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: