Всичко за компютрите, компютърните мрежи.
petromaniq - специалист
Имам два Wi-Fi ADSL модема от БТК Pirelli & Comtrend. Целта ми е единия да е свързан жично с рутера и да предава безжично на другия модем, който да е свързан жично с компютъра. Постигнах някои половинчати резултати, които сред рестарт на цялата с-ма си разминават айпитата и не могат да се разберат-или аз не знам къде да ги търся. Рутера е в режим WISP+Universal repiter. IP 192.168.100.252, като на лана настройките са 192.168.100.100 - 200 - на автоматични няма влизане.
kalpev - специалист
Само да схвана картинката...Значи имаш един рутер, към който е вързан провайдъра и два ADSL модема, така ли? Ако е така, на първия модем, който е свързан жично към LAN на рутера му задаваш статичен IP, който да влиза в споменатия диапазон на рутера 192.168.100.100-200. Например: 192.168.100.101 и му изключваш DHCP. На втория модем му задаваш също статичен IP от диапазона - 192.168.100.102, например.
petromaniq - специалист
Рутера е свързан безжично към друг рутер и разпространява нет безжично и жично. Обаче модемите нямат WAN. Статично по LAN - то хелповете им са повече като инфо, какво могат, и трябва да изчета цяла библиотека "възможни етернет мрежи + интернет такива"... другото е фърмуера който им е набит. Поради това че са някаква хитра поръчка на БТК(както винаги ганьовска) не може да се разчита, че опциите които се избират от менютата действително реагират.
kalpev - специалист
Естествено, че нямат WAN порт, нали са ADSL.
Накъде в менютата им трябва да има ethernet settings, пробвай да им зададеш това, което съм ти писал.
petromaniq - специалист
Това ще задам, но после губя връзка с настройките на модемите... за рутера .... забрави. След рестарт на всичко ... "отива на кино" и трябва резети и на ново.Идеята ми по-скоро беше, ако някой има подобна конфигурация модеми да експериментира и сподели. Иначе преоткриваме топлата вода и то по най-трудния начин. Модемите са проектирани да получават автоматично конфигуриране от сървъра и то за ADSL - другото е само "лабораторни упражнения". Луда работа... Пирелито има опция WDS, Комтренда аксес п. и бридж. По подразбиране Комтренда подържа и АП. Като задам на Пирелито WDS и посоча Комтренд се връзва с него независимо какви са му настройките - "съвъкупляват се" :-D. Има различия в опциите(уж аналогични) на двата модема - нещо общо м/у лимона и дюлята :? - същото, ама с много голяма разлика.
MamaMy - майстор
Пробвай да им набиеш стандартен фърмуер. Правих нещо подобно с друг БТК-ейски модем и тръгна. Бях намерил цяла страничка с подобни експерименти и указания в някой от българските форуми.
kalpev - специалист
petromaniq, ако пишеш по-точно и конкретно, а не поетично с многоточия (своего рода "сещайте се"), би било възможно да ти се помогне.
petromaniq написа:
Това ще задам, но после губя връзка с настройките на модемите...След рестарт на всичко ... "отива на кино" и трябва резети и на ново.
Губенето на връзката с модемите след задаването им на статично IP може да бъде по две основни причини:
- ползваш IE, а той не е от "паметливите";
- след рестарт се обръщаш към модемите със старото им IP по подразбиране, а всъщност трябва да е с новото статично, което си задал.
- забравяш да свържеш модема към рутера при изключено DHCP.
petromaniq написа:
... за рутера .... забрави.
За рутера ти забрави и въобще не го пипай, той добре си е настроен. Трябва само да вържеш един кабел от негов LAN порт до LAN порт на първия модем.
petromaniq написа:
Модемите са проектирани да получават автоматично конфигуриране от сървъра и то за ADSL...
ADSL частта на модемите ама въобще не трябва да те интересува и нямаш работа там. Ти ползваш тези модеми само като един вид безжични суичове. От своя страна, WI-FI настройките им не влияят на LAN настройките, които се намират в ethernet частта.
Помня, че съм настройвал ADSL модем на "Пирели" като безжичен суич, беше тъмночервен на цвят. Щом нямам никакъв особен спомен за нещо по-специално, значи съм се ориентирал бързо по менютата и не съм имал проблем.
Снимай им менютата, дай снимки тук, пиши какво точно правиш, къде и какво точно задаваш, какво точно се получава и ще е възможно да ти помогнем. Aко нещо не се получава, MamaMy е много прав за фърмуер-а.
petromaniq - специалист
Излъгах ги най после :-D .Бавен трансфер поради липса на добри антени, но като за начало..... има нет. Благодаря на отзовалите се !!! :partyman:

Тема "Свръзване на ADSL модеми безжично + с лан кабел към рутер." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: