• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 14
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
viking - напреднал
На тавана редовно(През година) се завъждат оси с голямо кошерище. Миналата година имаше и стършели гнездото беше около 30 см диаметър от тези крушовидните.
Как се оправям с тях:
Спрей за насекоми от най-евтиния килтокс биртокс или всякакво друго име завършващо на токс.
Понеже със стършелите е много опасно само повдигнах капака на тавана и изпръсках полвин флакон по посока на гнездото от около 3-4 метра и захлупих, чу се жужене и след няколко минути всичко утихна
след няколо часа повторих. после след няколко дни като се уверих че няма движение повторих изчаках няколко часа да се проветри таванското помещение и напръсках гнездото от упор изчаках малко и го свалих и унищожих.
Докато го развалях буквално стъпвах по трупове.
Имам обаче доста малки гнезда на оси някои на труднодостъпни места и се замислям за някакъв по мащабен метод.
Казваха ми за пастет с антифриз безвреден за пчелите но да се сложи на място недостъпно за други домашни животни кучета котки кокошки. Убивал не само усите но те успявали да занесат и на ларвите си в гнездото и така значително им намалявала популацията.
Ако някой е опитвал този метод да сподели.
Аз мисля днес да заложа една 2 хранилки
Krass - майстор
Наръси пастета с моспилан. А най добре парче пресен черен дроб.
Lisko - майстор
Прегледах темата на бързо, но не видях да е спомената системата "фалшиво гнездо"
като това например:
http://reviews.canadiantire.ca/9045/059 ... eviews.htm
Мненията за ползата от тях са поляризирани, но идеята е че осата си "мисли" че района вече е зает от други оси и не се "заселва" около фалшивото гнездо.

Аз имах оси миналото лято на много кофти място (където нямаше как да бръкна, а не исках да пръскам и с отрови). Та седях и ги причаквах с ракета за бадминтон като се прибират. Изтребих над 200 оси с нея. Тая пролет замазах дупката, та вече не влизат там (но влизат другаде).
Krass - майстор
Осите, които правят такъв тип гнездо се срещат рядко. Аз само веднъж съм виждал в един гараж. Бяха 3 гнезда. Едното завършено, колкото хандбална топка, а другите в строеж. Не видях да си пречат или да се гонят.
dadko - майстор
Преди две-три години и аз се борих с едно доста голямо гнездо, което беше в подпокривното пространство, хванато за една греда.
Пръсках с какво ли не, с разни отрови във флакон, после с WD 40. И накрая с нафта. Без да я паля, естествено. Че... отиде и покрива. Мисля, че май нафтата ги довърши.Общо гнездото заедно с осите и пилото им тежеше 2-3 кг. Осите в него- бяха хиляди. Качвам и малко снимки. За борбата с тези оси писах и в друг форум.
В началото се обадих на гражданска защита, те обаче ме отсвириха- да съм си викнел фирма за борба с вредители.

Прикачен файл

100_6310.JPG

Прикачен файл

100_6305.JPG

Прикачен файл

100_6302.JPG

Прикачен файл

000_1080.JPG
aiako - специалист
Аз от моето с 4 такива пити мислех че е много, но твоето ... То по-голямо от пчелна отводка края на август...
Смелчага си. =D>
Аз се разведох и се спасих от майката оса
konak4iev - специалист
здравейте аз си купих от агро аптека уоронат не знам дали го пиша правилно дадоха ми го за оси страхотна работа ми свърши
dpp - специалист
Колеги. Малко да събудим темата, че това лято и мене са ме лазнали не един, ами ДВА КОШЕРа на тавана на новия ми покрив на вилата! :evil: Ужас, качвам се събота да видя за плъхоци, че нещо са се качили пак / незнам вече от къде се качват на двуетажна къща и то зазидани стрехи!/, и кво да ЧУЯ - бучене някво. Гледах ги аз ляотото, че влизат гадините от едно две места, очаквах че ще имат някой пита, но такова чудо не съм очаквал! Два КОШЕРА, единия на вертикалния поп на стрехата голям около 40см. диаметър - сив, като измазан от вън , както на колегата dadko. Бучи вътре здраво! ..И като се огледах и чудих , случайно засичам още един на земата върху гредореда - по -малък около 25 см диаметър..Направо не моага да повярвам. Беше надвечер и бяха като че ли пред заспиване. По -спокойни, казвам това тъй като сутринта на другия ден се качвах да слагам отрова за мишоците. И като пуснах лампата на тавана така се активизираха тея гадини, че едвам успях да сложа около капандурата на 2-3 места отрова. Налазиха лапмата - явно от това че свети и нагрява - да се стоплят. И за 3-4 мин станаха рояк около 200-300! Избягах аз, затворих капандурата, но 1-2 часа след това постоянно влизаха в коридора на втория етаж - явно активизирани и загубили в тъмното къде им е кошера и изхода, минаваха през отвора на капандурата, който все пак не е плътно затвопрен! Светлината явно от там ги привличаше..Изтрепах поне 50 броя на джама на коридора ..
Следващата седмица се чудя от къде да я поема.
Това което мисля е, за всеки случай да зема еидин спрей Раид или там квото имат. Зимам 2 литра нафта и една помпа за пръскане 2-5литра. От комшията пчелар ще взема покривало за лице и мисля да действам, като се екипирам с екипа ми за Ски - понеже и има възможност да се стегне на ръцете , краката и шията както и кръста и някакви дебели ръквици наелонови трябва да намеря да не ме емнат. Нафтата ще е до мен за всеки случай, както и спрея!
Инетресува ме някой свалял ли е такова чудо, гледам dadko е писал. Лесно ли се отлепя от гредата? Това което мисля да направя е, рано стурин , ставам по тъмно, екипирам с и се качвам. Ще набавя един голям чувал с голямо гърло. Обгръщам целия "кошер" с чувала и го откъртвам, след което стрягам гърлото на чувала и навън! После с другия кошер по същия начин. Въпроса е дали лесно се откъртва. То е ясно , че няма да стане бързо и може някой друга да излезе затова действам сутринта рано. И дуго, след като го натъпча в чувала после как да го унищожа се чудя. Вариант е да го напълня с вода с един маркуч и да го оставя 2-3 часа да се издавят. Друго което може е, да се изгори, но в процеса на горене половината ще избягат - все пак е голямо чудо тва, н е някой пита 10см.. :? МОже да взема и горелката с газоваат бутилка, но пак ще избягат гадините ми се струва. А не трябва да отлагам че ходим с децата и гледам има доста влзиали в стаите - гредоред е и намират от къде да влязат гадините..
Всякакви съвети ще са ми от полза, време имам до петък да се подготвя, така че ако някой има пресен опит да помага..
:shock:
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 14

Тема "Как да се отърва от оси?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: