Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
mici - специалист
На новата си къща искам да направя красиви рамки около прозорците. Харесал съм модел от една стара къща / около 1930 г./очевидно правени в процеса на измазването с хоросан, но не мога да направя такава рамка. Опитах с изтегляне с шаблон от ламаринена пластинка, но не става. Питах "майстори" мазачи, не знаят,сега никой не прави такива. Та как ли са ги правили на времето???? :?

Прикачен файл

Рамка.jpg
Рамка.jpg (189.46 KиБ) Видяна 11979 пъти
velsi - Почетен майстор
Да, със шаблон са правени, но явно има тънкости, които сега малко хора знаят. Търси някой, който се занимава с реставрация, те знаят.
formulabg - специалист
като са поогледах внимателно забелязах малката фуга по ъгъла където са съединяват хоризонталнота и вертикалнота та може да са и някакво дърво или камък или гипс :?
peshev-ko - специалист
Малката фуга е на касата на прозореца.
Mici,можеш да опиташ към мазилката да добавиш лепило за гипсо-картон /1:1/и да опиташ с шаблона.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Toва се прави в калъп или в кофраж.
Питащия, ти ли опита с шаблона или майстор мазач? Питам, щото мазането си има технология и тънкости. Няколко пласта...
Mentor - помощник
Според мен са готови елементи, отляти в калъп и залепени на стената - като много други орнаменти по старите фасади.
mitko414 - специалист
Виждал съм как го правят. Със шаблон от ламарина, фиксиран на две перпендикулярно разположени на шаблона летвички по 20-25 см. Шаблона го плъзгат по закована летва на стената. Разтвора ми изглеждаше на обикновен варов плюс цимент. Наистина от един път не става, трябва на няколко слоя.
mici - специалист
Благодаря за съветите. n_a: пробвах сам, защото "майсторите" мазачи, които питах не се наемат. Определено технологията е с изтегляне на варо-циментов разтвор в процеса на измазване. Но не можах да налучкам консистенцията и пластичността, пропорциите... Особено на горния хоризонтален ръб. Когато е на тънък пласт материалът стои, но когато стане дебел - пада или протича. Имам идея , започнах да я реализирам, да направя рамка от правоъгълен профил, излят директно на стената между две летвички, който после да се помъча да покрия с разтвор чрез изтегляне с профилирана ламаринка. Ако не се получи, ше ми остане излятата рамка, което е все пак нещо. То иначе "майсторът" си "остави ръцете" като измазваше къщата, та сега трябва и някаква декоративна мазилка да правя.

Прикачен файл

идея1.jpg
идея1.jpg (170.57 KиБ) Видяна 11783 пъти
Master_Kenobi - V.I.P.
Що се мъчиш?! Я, иди в някой строителен хипермаркет да видиш какви чудеса от нещо като по-плътен стиропор предлагат. Основното им предназначение е корнизи за пердета - лепят се на тавана пред релсата за пердето и после поемат всякакви финишни покрития с консистенцията на латекс.
Дано откриеш профил, който да ти хареса. :)
anmoll - специалист
Преди време и аз имах такива мераци,които разреших с готови профили.Този линк е на фирма,която ми пусна оферта...техните профили са за външно оформление и със бетонно покритиеhttp://www.stedy-style.com/ дано да ти помагам :)
http://www.stedy-style.com/

Тема "Как, по дяволите, е направено това?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: