• 1
  • 2
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
Levorukov - напреднал
Здравейте,
намерих си две ракли по непотвърдени данни на около 50-70 години. И мисля да си поиграя с поне едната. Никога не съм правил подобно нещо (изчетох нещата, които се отнасят за ракли от форума ). Та молбата ми към вас е по-скоро за рисуваната ракла - какво ще ме посъветвате да правя с нея.
Прикачен файл:
Rakla-1.jpg
Прикачен файл:
Rakla-1-top.jpg
Прикачен файл:
Rakla-1-left.jpg
и ето и другата
Прикачен файл:
Rakla-2.jpg
Въобще заслужава ли си според вас да се занимавам с тези неща :?
Според мен - определено да. А ако не ти се занимава, аз се интересувам от такива мебели и ако искаш да ги продадеш, пиши ми. :)
root666 - специалист
На мен нерисуваната ми харесва повече. Даже почистих и си лакирах с яхтен лак една такава 100 годишна ракла и си държим в нея одеалата и чаршафите, ако ви интересува ще пусна снимка.
Levorukov - напреднал
Пускай да гледаме снимки и да се учим един от друг. Ще ми бъде полезно ако бъдеш така добър да споделиш и самия процес на реставрация (какво направи с какви инструменти и химикали и пр.)
markitanet - за сега не се продават - сори.
Levorukov - напреднал
Можете ли да ме насочите от къде мога да намеря обков за ракли нещо чичо Гугле не ги разбира тия работи и ме праща не където трябва може би ключовите думи са други :?
batman - специалист
Първата ракла я рестварираш по части (сегменти). Облепяш с хартиено тиксо границите на рисунките и после боядисваш с подходяща зелена боя или лак. След като изсъхне в обратен ред отделяш с тиксо отново вече боядисаното в зелено и възстановяваш кафявото (пак с подходящ лак или боя за дърво). Зорът ще е на страничните части, че има, доколкото виждам някакви кантове. Тях може да ги оформиш по същия начин с тиксото и да боядисаш с по-светъл лак или пък после след като изсъхне основния цвят, да ги нарисуваш на ръка с нещо подходящо. Долното чекмедже го изваждаш и боядисваш след обработка (ако има нужда шлайфане, китосване и т.н.). Тези рисунки май е по-добре да не се закачат, че ми се вижда доста играчка, но ако имаш желание рисувай ги на ръка.
Втората ракле е доста по лесна. Шлайфаш и китваш ако има нужда, след което лакираш.
Така я виждам аз цялата филофосфия.
Ето и една друга тема в която има някакви ракли в това число и моята. viewtopic.php?f=19&t=1271&start=40
tomny - специалист
Според мен първата ракла оригинално не е била боядисана, някой в последствие я е "освежил". Аз бих махнал боята, и после тъмен байц.
parketmilanov - специалист
и аз бих постъпил така,може да пробваш вадене на фладер и състаряване, а ако ти харесва като рисунки просто можеш да ги въстановиш с шаблони или пък на ръка ако ти се отдава
Levorukov - напреднал
Може би не е лошо и да сложа някакъв допълнителен обков от ковано желязо
http://www.hefest-plovdiv.com/index.php?p=39&l=1
rockwall - майстор
това са моите ракли

Изображение

а ето и темата за тях във форума
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... 0%B2%D0%B0

иначе и рисуваната, и тази без рисунките са хубави - все пак с времето всичко придобива, ако не художествена, то поне историческа стойност
  • 1
  • 2

Тема "Възстановяване на ракла/и" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: