• 1
  • 2
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
dodo2000 - специалист
Здравейте. В едната стая е правена шпакловка преди 3 години, в другата стая преди няколко месеца. Шпакловката е правена от различни майстори с различни материали. Обаче резултата и в двата случая е видимо пукнатини на различни места и в двете стаи. Искам да попиатм запознаите на какво се сължи това на цепване, как може да се заличи и да се предотврати за в бъдеще отново появата му. Ето и няколко снимки за да видите за какво става на въпрос.

Изображение
Изображение
Изображение
toni_g79 - специалист
Това на ГК ли е или нещо друго :?
peter_m - специалист
Причините може да са много - лош материал, лоша основа, липса на грунд, слягане на сградата, недобра зидария, влага, вибрации (ако си на оживена улица) ... :?

Разчопли до основата на втората снимка (вертикалната пукнатина) и ще разбереш защо е пукнало.
valmet - специалист
Както са изброили колегите по-горе,причините може да са различни.Но и при по-дебело нанасяне на шпакловъчния материал е хубаво да се положи изолационна мрежа.
dodo2000 - специалист
Шпакловката е нанасяна върху тухлена стена. Няма гипсокартон под нея. Преди шпакловка стените са грундирани и то лично от мен. Значи до колкотот разбрах като основни причини за появата може да е дебел пласт гипс, не качествен такъв или слягане на стените, въпреки, че блока е строен преди повече от 30 години. В едната стая е ползван гипс Кнауф в другата турски - Бета. А как да залича пукнатините? И какво да направя за да не се появят отново? Ето на тази снимка пукнатината започва по стената и продължава между стената и тавана по цялата дължина.
Изображение
toni_g79 - специалист
Мрежа слагал ли си под шпакловката,до колкото разбирам не си :?
BAlexandrov - специалист
Мисля, че е от вибрации на самата сграда - има ли такъв проблем?
disem - специалист
Тънки пукнатини се заличават отлично с латекс. Боядисваш отгоре и си капитан.
dodo2000 - специалист
toni_g79 написа:
Мрежа слагал ли си под шпакловката,до колкото разбирам не си :?
Мрежа няма слагана да - но защо да се слага на стената, като преди шпакловката не е имало никъде пукнатини по нея? Да разбирам ли, че като се прави шпакловка на една стена, то трябва да се сложи мрежа преди това? А относно вибрации по сградата - не знам за такива, трябва явно да разпитам съседите дали и те имат подобни пукнатини някъде по стените.
toni_g79 - специалист
Не е задължително да се слага мрежа,но пък се намалява вероятността да се напука. Не твърдя,че точно това е причината да се напука,както казаха вероятностите са много,ако пукнатините са плитки значи е от шпакловката,което е могло да се избегне с мрежа,но ако са по-дълбоки е от нещо друго.Поне аз така мисля.Нека и другите да кажат какво мислят :)
А до колко тези пукнатини ще се скрият само с латекс,аз лично силно се съмнявам(да не кажа,че е изключено).
  • 1
  • 2

Тема "След шпакловка стените се нацепиха - защо?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: