Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
Spassow_lbg - специалист
Здравейте на всички,

в момента правя ремонт на терасата, от две страни съм свалил мазилката от панела, на едната вътрешна стена съм сложил изолация и е шпаклована а друга стена + тавана е облечена в гипскартон.
Въпроса ми е гипскартона и голите панели могат ли да се шпакловат с един и същи материал, какъв трябва да е той (предполагам за външна шпакловка), и отгоре върху него с какъв колор кит трябва да се мине за да бъде готов за боядисване с фасаден латекс?

Благодаря на всички предварително.
Spassow_lbg - специалист
Колеги никой ли няма информация какво може да се използва за външна шпакловка :sad:
трябва ми да шпакловам гипскартон на външна тераса и гол панел, след това искам да го мина с колоркит и с фасаден латекс.
Предполагам че гипсова шпаклофка няма да върши работа, шпакловката за външна изолация може ли да стане? Тя ще хване ли върху гипскартон и панел?

Дайте някакъв съвет
velsi - Почетен майстор
Има си Теракол, на който пише, че е за вътрешно и външно приложение. Ще хване и върху двете. Ако му добавиш и мрежа ще стане перфектно.
Spassow_lbg - специалист
Мерси колега
еи тия дни ще го пробвам и надявам се да стане. :)
HD - специалист
И на мене ми предстои ремонт на двете тераси в апартамента - едната е остъклена (там ще е готварската печка и предимно там ще се готви), а другата не е остъклена. В момента и двете тераси са замазани с някаква много едра и грапава мазилка, която пък отгоре е мината с латекс (или фасаген, не знам).
Мисля първо да мина с грунд (Бороконтакт май беше, един розов такъв) и после с теракол за плочки (СМ11) да мина 1-2 ръце, за да се изравни повърхността и накрая да мина с циментова шпакловка, колкото да стане по-гладко.
Как мислите, в правилната посока ли съм се насочил, или "проекта" ми е желателно да претърпи корекции?

Благодаря предварително!

П.П. Имам в момента теракол за плочки, имам също и теракол за топлоизолации (хартиса ми към половин торба) - кой от двата е по-подходящ в моя случай за терасите?
А какво ще стане ако остъклената тераса я мина с теракол и после вместо със циментова шпакловка я мина с гипсова такава - циментовата не става така гладко и не изглежда толкова добре, но предполагам от парата (и въобще влаги и т.н.) с гипсова няма да е подходящо :?
velsi - Почетен майстор
Нищо и няма на гипсовата шпакловка от влагата. А за теракола просто чети какво пише на опаковката. Има такъв за външно и вътрешно и съответно само за вътрешно приложение. Цялата ти технология изглежда добре, но не знам дали след всичкото изравняване дали няма да стане много дебело и съответно грозно, но ти най добре можеш да си прецениш.
HD - специалист
Ще погледна на мойте тераколи какво пише (дали са за вътре или вън).
Впоследствие все пак гипсовата шпакловка не се ли подлющва ако има прекалена влага, т.е. ако я вали дъжд да кажем? Аз затова за по-сигурно мисля с циментова да мина върху теракола.
А пък мисля, че няма да стане дебел слой теракол, защото то няма чак толкова издадени и вдлъбнати участъци (нямам фотоапарат да го снимам), мисля, че с 2 ръце най-много и ще се изравни. Абе като стигна до терасите ще му мисля ....
HD - специалист
Само от любопитство - вие какъв съвет бихте ми дали, как да си направя терасата? Приемам идеи всякакви :?

Благодаря предварително!
MASTER - специалист
Гипс и влага - голям проблем.

Гипс се прилага само в затворени помещения, и никога външно.
Също така и гипскартон не се използва за външни стени.

Колкото и да е остъклена терасата, все пак е тераса, ако не искаш да почне да се лющи и пада, използвай нещо на циментова основа

Тема "Шпакловка на тераса - с какъв материал?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: