Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
Bechev - специалист
Ще започна да лепя банята и се нуждая от свестен нивелир.Дайте идея каква марка да е? :? Вече два изхвърлих защото като обиколих банята с тях три пъти не можах да срещна началната точка нито един път. :xplode:
velsi - Почетен майстор
Донякъде зависи и колко ти е голяма банята. По-принцип най-използваните нивелири са SOLA, но има и други също толкова добри, а по-евтини. Нормален нивелир дава допустимо отклонение 1мм на метър или 0,057 градуса. По-прецизните серии (разбирай и по скъпи) са 0,5 мм на метър. Аз обаче не бих си купил такъв, защото така или иначе все някога ще го изтървеш 2-3 пъти и пак няма да си сигурен в тази точност. Та ако банята ти е да речем 3 на 2 метра това са 10 метра обиколка. При отклонения 1 мм на метър това прави 10 мм. Като прибавим субективна грешка при отчитането.... За да ти е всичко точно ползвай дълъг, прав мастар и сложи нивелира на него. Дългите нивелири са ужасно скъпи.
Bechev - специалист
Благодаря за бързият отговор!Аз обиколката я направих по стария изпитан метод с прозрачен маркуч,но ще ми трябва за плочките в тоалетната,антрето,кухнята... .Сега започвам и искам да не се ядосвам и с него.
Spokoiniq - майстор
за общи нива по целия апартамент няма по-удобно от маркуча :) За баня не съм ползвал, там с дълъг мастар от един ъгъл към всички опорни мастари за 2 ред плочки, а не обикаляне и чертане стена по стена, по-точно е винаги.
Bechev - специалист
Взех си SOLA от 60см.За сега се очаровах от него. :-D Наредих плочките с изключение на наклонената стена която изправих днес и над вратата не са мръднали нито мм. :thumbs:
MASTER - специалист
:-D

С по дълъг по лесно се работи, но винаги можеш да наложиш по дълъг мастар.
Радвам се, че си усетил разликите :)
Bechev - специалист
Аз не работя професионално и за този едвам се реших да дам парите, но сега не съжалявам :-D Ще кача снимки, за да се похваля, :-D но това ще стане по натам.
UNIOR - модератор
SOLA са страхотни нивелири, радвам се че си послушал колегите и си избрал тази марка, сега вече знаеш какво значи да разчиташ на качествен инструмент.
Очакваме снимките с нетърпение. :)
че нивела е по добре да е SOLA - по- добре е! но не марката прави нивела точен !
от опита който имам знам - нивела винаги трябва да е алуминиев(пластмасови, дървени и т.н по-добре не) и оше нешо много важно - как се проверява нивела дали е точен: поставете го на равна повърхност така че да легне с цялото си тяло и погледнете капката къде точно е застанала. завъртете нивелира на 180 градуса и пак погледнете капката - ако е на същото си място - купувайте - нивела е точен ! 60см нивел на SOLA струва 28 лева! така че проверете го !

Тема "Какъв нивелир?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: