• 1
  • 72
  • 73
  • 74
  • 75
  • 76
  • 102
Съвети за начинаещи готвачи.
bulhomes2 - майстор
Тъй. Досега говорехме за вино. Тя и темата е такава. Ще ми се да поговорим и как се прави това вино, дето го продават по за безпари в хипермаркетите. Но да говорим със знаещи, а не предполагащи. Ясно е, че грозде почти няма (или е в ароматни количества), но как да направя примерно 2-3 тона такова вино :lol:
Нямам никакви комерсиални мераци. Пил съм такова (и съм се напивал яко), познавам вносителя на всички Е-та и ми е любопитна рецептата за евтино промишлено вино.
Mega - специалист
Ще взема да преразкажа какво ми каза близък приятел работещ за един от големите винпроми.


Така, представи си, че даден винпром има 100 000 декара лозя. Било лични, под наем, или каквато и да е схема. От тях в добра година изкарват (говорим грубо) 100 000 тона горзде. Така, ако трябва да се направи ракия по всички правила ще излезне към 20 000 тона. И до там! Сега какво се прави всъщност. Прави се вино, много добро, което отива по изложения, състезания и т.н. Една част се отделя за наши хора, втора като запас. След това от остатъка се прави второ вино. То отива в магазините като вино в ценови клас 15-20 лв. След това се прави трето вино. То отива в магазините като вино ценови клас 10-15 лв. След това се прави четвърто вино. Ценови клас 5-9 лв. Прави се следващо вино, отива в магазини от типа наливна дядова усуканица, юнашко ... Заделеното вино от резерва (първото вино) се ползва ако някое от последващите стане супер зле да се сложи от него, докато стане за пиене. Едва след това се прави ракия. Какво има в нея като материал знаем всички - спирт и есенция. Отделно се купуват от Европа всякакви залежали материали дето стават за вино и ракия от типа на компоти с изтичащ срок, кофти вина ... Отделно е химията, няма винпром дето не я използва. Едни повече, други по-малко.

... С две думи, каза човека. Ако пиеш бутилка вино за под 20-25 лв. да знаеш, че няма и едно зрънце грозде в нея. ;)
hidrazin - майстор
Mega написа:
Едва след това се прави ракия. Какво има в нея като материал знаем всички - спирт и есенция...
И боя. И затова си пием чистия спирт във вид на водка. Поне там по-лесно се усеща лошия сорт спирт. Просто не е маскиран със есенции и боя.
При масовката (масовите алкохолни питиета) най-доброто качество спирт отива за ... водка. Лошите сортове - за напитки, които го маскират.
Невероятно но факт. Поне у нас. И не само у нас. :-D
:partyman:
Mega - специалист
За това минах само на домашно вино и домашна ракия минала през колона. ;)
gechev - специалист
Евтиното промишлено вино не се прави от грозде, а от царевичен хидролизат. Това се води отпаден продукт от завода за нишесте в Разград. Ферментира се до определен градус и се ароматизира. Води се като малка тайна сред промишлените винари под кодово име Вюрце - подправка.От Царевичния хидролизат се добива и спирт. Може да се купажира с истинско вино за понижаване на цената.
Теди - специалист
Пичове не количеството е важно, а качеството. И 2т. да правите се тая, ако само вие си го пиете така, че фалбите само на маса или като се съберем, всеки с домашното си производство да го оценим подобаващо с мезетата. :wink: :partyman:
Stefan_62 - майстор
Хайде започна се с реколта 2014г./натурално добруджанско вино - букет от добруджански сортове/ :partyman:
Изображение
КИМИ - специалист
Кога успя да се избистри, бре? :banned:
Екстра ти е винцето.
kapanec - специалист
Наздраве. :partyman:
Stefan_62 - майстор
Кими ако трябва да бъда откровен, това вино е от материала който заложих за ракия, иначе оригиналът още е малко мътничък :? Но на вкусови качество е убиец, има лек нюанс на липа /или както му викат по този край нохан/ :partyman:
  • 1
  • 72
  • 73
  • 74
  • 75
  • 76
  • 102

Тема "Вино" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: