• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 102
Съвети за начинаещи готвачи.
kuzo - специалист
Добро утро, някои,нещо да ме посъветва как се почиства буре, бях си го записал някъде,но не мога да открия къде точно :sad: та някои ако го е правил да сподели методите, и с какво се почиства :?:
hygro - майстор
Със сода за бъчви, инструкцията е на опаковката.

Ако има миризма на мухъл, оставяш го една седмица с 10 г/100л разтвор на калиев перманганат.

Накрая го опушваш със серни ленти.
vyrhara - специалист
ЧефоС написа:
vyrhara написа:
Мойто още е болно- сигурно много захар му нашфръках 1:3-
деба 1 месец и още е мътно.
И как разбра колко захар да му сложиш?
Никак- бях забутал виномера някъде и го намерих чак оня ден. O:)
напрасках захар и вода 1:3 като мислех че гроздето нее толкова сладко- да го подсили(нали стандарта е 1:4), но то се оказа сладко и сега нЕще да ври.
Един приятел ми каза като се избистри- веднага да го бутилирам, защото остатъчната захар ще започне до месец процеса на вкисване.
kuzo - специалист
ами какво да ти кажа направил съм голяма грешка сложих 1кг сода за бъчви,...на 100 буре дано да не му стане нещо,на мен ми трябва само за съхранение,за цвят,мирис,блясък му слагам от "вълшебният чипс на асенобградските винари"
ArturDent - Почти Безобиден
Чипса има ефект!
neillmakoli - специалист
:? Какъв тоз чипс бре :?
kuzo - специалист
хахах как да ти кажа аз и по напред в темата съм споделял за него...
минава през термическа обработка там не знам(дъбова сърцевина там на определена температура ) спомага за ЦВЯТ (оцветява ракията) за мирис и предава вълшебен блясък на виното а прави ракията/виното с по мек вкус,а бе какво да ти кажа чипса прави чудеса 1кг струва 16 лева ако не се лъжа не съм го купувал аз на дядо ми е имам 5-6 кг (аванта го ползвам) :-D
ArturDent - Почти Безобиден
Чипса е от дъбови пилки. "Пече" се, за да се изкарат танините от дъба, по същия начин както се "пекат" и нови бурета. Отпадък е от производството на бъчви.
По принцип качествените вина и високоградусови напитки отлежават в дъбови бъчви, но една бъчва се ползва 2-3 сезона (2-3 пъти). После няма ефект от отлежаването - бъчвите трябва да се сменят с нови.

В тия старите бурета/бъчви може да се добавя такъв дъбов чипс за да се наподоби вкуса на отлежаване в ново буре.

Днес видях и в Кауфланд. Иначе го има в магазините, където продават наливно вино и ракия.
Илиян Илиев™ - майстор
Като си ида ще напазарувам за следващия сезон. Или евентуално ще правим бартер с баща ми - чипс за дрожди. :lol:
kuzo - специалист
20-30 гр чипс оцветявам 100 литра ракия :)
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 102

Тема "Вино" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: