• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 25
Съвети за начинаещи готвачи.
piron45 - майстор
Ако се прави с магарешко или конско задължително се слага повече сланина. 40% магарешко/конско/, 40% свинско,20% сланина.
или 60% телешко и 40% свинско, ако има налична сланина пропорцията е 60% телешко,30% свинско и 10% сланина.
Не ви препоръчвам да се тровите с разни химикали от сорта на селитри, нитрати и т.н.
Ето ви рецепта за домашен суджук. Избирате си една от горните пропорции за месото.Смилате го с едрина по ваш вкус.Смилате си черен пипер и кимион в съотношение 50/50 и слагате в готовата кайма 4гр/кг .Сол на вкус / 10-16гр/кг /.
Омесвате хубаво и оставяте да престои 24 часа на хладно. След това пълните с машинка за мелене на месо през фуния в добре измити свински черва / тънки / като се връзват с конец през 30-40 см така че да могат отделните парчета да се разделят. Конците се оставят по дълги за да могат двата края да се завържат един за друг. Така завързаните парчета се окачват на проветриво място за две седмици, след което се натискат / валират/ с дебела точилка или бутилка през 5-6 дни поне три пъти за да добият сплесната форма във вид на подкова. Готови са за консумация след като са престояли поне месец и са добили твърдост на пипане. Не е необходимо да им се прави някаква допълнителна обработка,могат да си стоят закачени докато приключи консумацията им.
Консумират се директно или след запичане на скара с бяло или червено вино. Може и бира :lol:
Хайде наздраве и да направите вкусни домашни суджуци.
шоп - майстор
piron45
определено си табиетлия:-)))
Пак ще те послушам и наздраве.
piron45 - майстор
Благодаря,
рецептите които ползвам са от времето на баща ми. Заедно с него съм започнал да ги правя и така си продължавам много години.
julian1960 - напреднал
Селитра се слага на 10 кг месо 1 грам ако нямаш селитра сложи две лъжици захар и малко мед е нама да е същ резултата но става
filmatoplo - майстор
Тая зима и аз правих луканки ,50/50 свинско и телешко :) ,ползвах естествени черва и подправки -купувам ги от един магазин в Бургас .Магазина е само за подправки и черва за луканки,суджуци ,дядовци и други местни.Само казвам колко кила е месото и какво ще се прави ,и човека ми ги смесва .Който е от Бургас ще го намери по ул Москва .Имах една рецепта с подправки като на Пирон -черен пипер,кимион ,сол и червен пипер за по бързо съхнене , мерките бяха по-бабешки с кибритена кутийка :-D .Въпреки че климата ни е влажен на морето -стават супер ,и ги консумирам само с червено вино -Мерло. :partyman:
LazarGanev - "Велик майстор"
И аз правя редовно. Първия път като направих на децата им се видя странен вкуса и различен от купешките луканки и децата предпочитаха луканката. Но сега вече ги търсят и чакат да дойде Коледа за да направим пак. Започнаха да различават истинската кайма от буламача в магазините. Гледам че piron45 оставя каймата 24часа, а аз я оставям поне 3 дни да зрее, като всеки ден я бъркам, разбира се ако температурите на терасата са около или под нулата
julian1960 - напреднал
аз правя наденички от свинско и заешко месо пропорция 50 на 50 две лъжици супени захар -червен пипер 8 лъжици по 4 лют и 4 сладък 5 лъжици сол-ситна.Месото го режа със сатър на ситно-слагам подправките и го меся в продължение на три дни--преди да го напълна слагам малко цубричка и омесвам пълна в черва и на проветливо место -за 15 дни са готови-не се разточват е бирата докато ги пазя от вредни двукраки насекоми си я пия но след като станат заедно ги изяждаме
filmatoplo - майстор
Снощи месих каймата :) -50/50 свинско и телешко , престоя до сега в хладилника с подправките,след малко ще ги пълня в свинските черва :-D . Подправките -сол,кимион,черен пипер,червен пипер,захар.Друго слага ли се -има 5 минути да узная :-D .
nikivd - специалист
Здравейте. Днес и аз направих луканката, но имам малък проблем. Тук е доста мъгливо вечер и сутрин. Току що забелязах има влага върху луканката. Тя се суши в таванска стая. Затворих прозорците да не влиза мъглата вътре. Така че течение в сушилната ще става само през деня на този етап. Според вас за колко време ще изсъхне?
filmatoplo - майстор
Зависи от мн неща -най вече от материала в тях :-D диво,ярешко,телешко съхне бързо , моите ще са готови за 20 дена .След ден два -започвам да ги преточвам -валирам с бирено шише да се сплескват :-D .
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 25

Тема "Въпрос за суджук, луканка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: