Съвети за начинаещи готвачи.
RABATA - напреднал
Здравейте,
може ли някой да ми даде рецепта за приготвяне на свинска рибица(т. нар. "филе Елена")?
valentor - специалист
Постилаш 1,5-2 см морска сол в някакъв съд , слагаш рибицата, и я засипваш отгоре и отстрани със същата сол, до степен да не се вижда.
Нататък е питанката колко време да се осолява.
Бих я държал 24-36 часа, някои казват 3-4 дена, други 7.
Но след третия ден всички препоръчват да се остави във вода за обесоляване.
Така или инъче , като питаш разбирам че нямаш особен опит, и от там можеш да експериментираш, като я направиш на парчета и всяко едно да държиш в горните срокове.
От там нататък отново имаш избор:
Ще цитирам мнение от друг форум:
…….Пастърмата е три вида(независимо какво месо ще използваш - свинско или телешко)...Натурална(без подправки), тип "Елена"(с чубрица и червен пипер) и Кайзер(използва се подправката чимен,чесън,червен пипер)….
Успех в начинанието , и да споделяш. Може да сме /или полезни /или досадни/.
stiv1961 - майстор
Аз си я направих така:
Месото се осолява добре и се оставя на хладно в голям затворен съд за 1 денонощие. Изплаква се и се овалва хубаво със смесените предварително червен пипер, чубрица и черен пипер (пропорциите им са по вкус), като се притискат, за да полепнат добре. От единия карай се промушва с голяма игла със здрав конец или канап, прави се примка и се закача да съхне на проветриво място. Готово е за консумация след приблизително 2 седмици - зависи от дебелината на рибицата.
Желателно е да се покрие с хартия докато съхне, но не много плътно, за да не бъде накълвано от птичките.
Само,че рибицата я нарязах на четири парчета за по-удобно :)
ebahti - майстор
Моя скромен опит показва че хубава пастърма от свинско месо става само от врат...Правил съм и от рибица-ама не става както трябва.Явно има некъв чалъм или си требват спецялни камери и сушилни....
stiv1961 - майстор
До колкото разбирам от поста на RABATA той иска нещо като филе Елена а не пастърма :?
ebahti - майстор
stiv1961 написа:
До колкото разбирам от поста на RABATA той иска нещо като филе Елена а не пастърма :?
Ми то си е вид пастърма....
stiv1961 - майстор
Няма да споря, но за мен са две различни неща. Филето остава крехко след процедурата, а пастърмата трябва да е твърда.Аз направих и от двете, но пастърмата е от телешки шол :)
MMIel - специалист
Контра филето го режа по дължина за да се получат тънки парчета около 2-4см. и след това през средата за да им намаля дължината. Завивам ги в морска сол за 3 дни после ги изкисвам във вода за 1 ден с една смяна на водата. След изкисването ги забърсвам с кухненска хартия, не много старателно да останат влажни за да могат да полепнат подправките. А те са чубрица, червен пипер, сминдух, черен пипер, чесън на прах. И се провесват да съхнат. Съхне докато започне да ти хаесва на твърдост, от 1 до 3-4 седмици. Съхненето зависи и от влажността на въздуха. Моите съхнаха 2 седмици и половина, като времето беше мъгливо иначе ги държа седмица и половина. Хванахте ме точно в момент на дегустация с тая тема. На колегите страшно много им хареса. :partyman:
Прикачен файл:
28122011661f.JPG
28122011661f.JPG (48.38 KиБ) Видяна 49342 пъти
torbalan - Дървен философ
кви са тия железни нерви да чакате по три седмици...

аз такива неща ги изяждам почти моментално :)
MMIel - специалист
И на твоя проблем им решение :roll: Вземаш си 3 рибици. Подготвяш едната за сушене. Другата правиш на карета и във фурната, като се опече класиката заливаш парчетата с гъбено сосче и ядеш на момента :). Третата прибираш във фризера и я вадиш след 1 седмица като видиш че тая дето съхне още не е станала :lol:. Нея можеш да я шпиковаш с чесънче морковки и разни миризми или пак каренца нарязана без да ги разделяш. Между парчетата нареждаш беконче или сланинка за да не става сухо месото. Тургаш и малко кашкавалче, миризми и печеш във фолио. А след още една седмица вече мяташ изсъхналите парчета с винце и приятели. :partyman:

Тема "Приготвяне на свинска рибица" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: